Топлификација доприноси побољшању еколошке, економске и социјалне стабилности у Пљевљима
1 min readПоводом иступа НВО “Брезница”, којим се сугерише одустајање од пројекта топлификације Пљевљама у корист субвенција које би наша компанија пружала грађанима ове општине, налазимо за сходно да подсјетимо јавност на неколико важних чињеница.
Првенствено, 8. новембра текуће године званично је усаглашен и потписан пројектни задатак за еколошку реконструкцију ТЕ. У склопу еколошке реконструкције ће се пројектовати и изградити дио (1) даљинског гријања и (2) стартна (помоћна) котларница. На основу података, добијених из пројектне документације „Топлотни конзум топлификације Пљеваља“, коју је израдила Општина Пљевља, потврђени су улазни параметри (конзум топлотног извора 2 x 22 МW, температурни режим, притисци, капацитет воде, димензија топловода).
Извођач радова ће, убрзаном динамиком пројектовања, извршити димензионисање елемената за систем даљинског гријања, након чега ће се, кроз поступак ревизије, потврдити техничка оправданост.
Ти елементи су: измјењивач топлоте, система кондензата, паровод и цјевовод, затварач, регулација и сигурносно ојачање, пумпна станица за циркулацију мрежне воде унутар затворене циркулационе петље примарне дистрибутивне мреже система даљинског гријања, систем управљања основним и резервним (вршним) извором гријања, остали елементи који осигуравају рад система градског даљинског гријања.
Ово техничко рјешење ће, напокон, послије 30 година обезбиједити основни извор топлоте из ТЕ Пљевља за топлификацију града.
У складу са задатим пројектним задатком, извођач радова пројектује и Стартну котларницу која је предвиђена како за покретање рада ТЕ Пљевља, тако и као помоћна котларница за систем даљинског гријања града. Ова помоћна котларница капацитета 2×16МW обезбједјује резервни извор топлоте из ТЕ Пљевља. Недостатак овог сегмента је у претходном периоду онемогућавао реализацију пројекта топлификације. Општина Пљевља је покушавала да, преко пројекта топлане на биомасу, обезбједи резервни извор, а ваља напоменути да је, још и прије тога, алтернативна рјешења тражила у идејама попут II Блока ТЕ и котларнице Вектре Јакић. Сада је, међутим, у потпуности заокружен систем и еколошком реконструкцијом, коју ће ЕПЦГ завршити до краја 2024.године, биће обезбијеђен и основни и резервни извор топлоте за град Пљевља.
Извршни директор ЕПЦГ Никола Ровчанин је, посебним рјешењем, формирао мјешовиту радну групу састављену од представника ЕПЦГ, Општине Пљевља и Управе за јавне радове Црне Горе са задатком да сада, након обезбјеђивања извора топлоте, крене у хитну реалиазацију пројекта “Топлификација Пљеваља, за чиста и топла Пљевља – изградња магистралног топловода од ТЕ до града”. Задатак ове радне групе је да сагледа цјелокупну досадашњу пројектну документацију, све студије оправданости, све концепте и предложене варијанте те да, након тога, предложи кораке за реализаију пројекта. Важно је констатовати да коначно, након 30 година, све државне институције заједно учествују у припреми и реализацији овог – са еколошког аспекта посматрано – капиталног пројекта за грађане Пљеваља.
Први корак ће бити израда Идејног рјешења са коначним избором техничког рјешења извођења магистралног топловода. Идејно решење подразумијева техно-економску анализу свих досадасњих концепата, тј. пројеката и студија те коначни избор трасе магистралног топловода у складу са најважнијим параметрима (УТ услови, технички услови изградње, трошкови екстропријације, избор цјевовода, трошкови експлоатације, одржавања и развоја будућих фаза топлификације). Након израде овог рјешења ће се, у складу са законским прописима, урадити и ревизија Идејног решења те елаборат о процјени утицаја на животну средину.
Други корак ће бити израда пројектне документације „Главни пројекат Изградње Магистралног топловода од ТЕ до Пљеваља са огранцима за зону до подстанице у ул. Скерлићевој , зону до подстанице Спортски центар “Ада” и прикључцима за све остале зоне топлификације града Пљеваља“. Након израде главног пројекта ће се урадити ревизија пројектне документације.
Трећи корак је извођење радова и Изградња Магистралног топловода од ТЕ до Пљеваља са огранцима за зону до подстанице у Ул. Скерлићевој, зону до подстанице Спортски центар “Ада” и прикључцима за све остале зоне топлификације града Пљеваља.
Реализацијом овог пројекта ће бити завршена И фаза топлификације Пљеваља. Након реализације ће бити ријешена “црна рупа” и највећи еколошки проблем у граду, главна котларница у Ул. Скерлићевој, капацитетета 6МW, која тренутно снабдјева топлотном енергијом уже језгро града. Гашењем димњака главне котларнице у Ул. Скерлићевој у центру града одмах ће се осјетити еколошки позитивни аспекти пројекта топлификације и дати смјернице за даљу реализацију. Друга подстаница је “Спортски центар Ада” капацитета 2МW, која тренутно снабдјева Спортски центар, Градски стадион и Дом за старе. Такође, треба поменути да у непосредној близини постоје још три велика објекта у власништву Државе Црне Горе и Општине Пљевља (Основна школа ”Ристан Павловић”, Средња стручна школа и накадашњи дом Војске, 2МW), чијим ће се прикључењем угасити још три димњака, а реализовани капацитет у првој фази топлификације заокружити на око 10МW.
Осим еколошког аспекта, као највећег бенефита овог пројекта, мора се поменути и економски аспект. Позната је чињеница да је сада у Пљевљима актуелна велика цијена за испоруку даљинског гријања из градске котларнице и да постоји огроман број жалби на цијене услуга, а поред тога су еведентни и технички проблеми у погледу квалитета континуиране испоруке топлотне енергије. Овај пројекат подразумијева како изградњу магистралног топловода и реконструкцију свих дотрајалих секундарних топловода, тако и претварање котларнице у савремену топлотну подстаницу.
Ово ће, наравно, обезбиједити знатно боље услове за испоруку топлотне енергије 24х дневно свим потрошачима и, најважније, створити предуслове за боље економске параметре при дефинисању цијене гријања. Самим тим се смањује цијена за услугу испоруке топлотне енергије, што грађани Пљеваља одавно ишчекују.
Социјални аспект овог пројекта садржан је у томе што ће се, затварањем градских котларница на угаљ и претварањем истих у савремене подстанице, створити много бољи услови за рад свих радника запослених у Д.О.О ”Гријање” Пљевља, као и радника на одржавању котларница у школама, спортским објектима, болници итд. Страх да ће реализацијом овог пројекта доћи до отпуштања радника из Јавног предузећа је потпуно неоснован, будући да, осим одржавања подстаница и система централног гријања у градској зони, трансформацијом овог друштва од јавног интереса, прошириће се његова дјелатност на одржавање магистралног топловода и испоруку топлотне енергије већем конзуму који ће се ширити на цијели град. Ово, сумарно, значи и отварање нових радних мјеста, јер савремена опрема захтијева запошљавање нових, младих стручних људи који ће се бавити управљањем и одржавањем система даљинског гријања са аутоматизованим подстаницама.
Друга фаза топлификације почиње одмах по завршетку прве, јер ће се, у току динамичног извођења радова на Магистралном топловоду, радити на испитивању конзума и утврђивању приоритета, а затим и пројектовању и извођењу посебних топлификационих зона. Очигледан напредак, остварен током претходних година на пројектима енергетске ефикасности (субвенција пелета и уградња котлова на пелет), биће од помоћи за реализацију топлификације која ће због тога дати сигурно боље ефекте од очекиваних. Стамбено-пословни објекти у граду, кроз нове пројекте енергетске ефикасности (замјена браварије, топлотне изолације, системи за централно гријање на пелет), представљају приоритет, односно циљну групу за наставак топлификације. Такође, најава еколошких „зелених“ извора (топлотне пумпе, соларни панели, котлови на биомасу и слично), и поред неповољних техничких услова (мали број сунчаних дана, непостојање обезбијеђене сировине биомасе, исплативост уградње топлотних пумпи за сјеверна подручја), ипак су позитивна ствар у смислу почетка процеса смањења потрошње угља кроз остваривање нових видова извора топлоте. Евентуалне субвенције електричне енергије јесу ствари које је потребно разрађивати, али у одређеним процентима. Тај процес мора пратити подробна анализа могућности постојећих електроенергетских објеката (капацитети трафостаница), а нароћито стање и могућности индувидуалне или заједничке електроинсталације стамбено-пословних објеката које су упитне у погледу могућности за гријање на електричну енергију цјелокупних објеката и система.
Сумарно, техничка изводљивост алтернатива о којима се говори путем медија јесте могућа, али у одређеним процентима, и то само у комбинацији са основним пројектом, а то је, без икакве сумње, топлификација. Изградња магистралног топловода од ТЕ до града са двије зоне (котларница у Ул. Скерлићева и Спортски центар „Ада“) и извођење свих прикључака за остале зоне промптно ствара пожељне резултате, испуњавајући услове за рјешавање деценијског еколошког проблема у Пљевљима. Реализацијом овог пројекта, за који су средства обезбијеђена учешћем ЕПЦГ, Владе Црне Горе и Општине Пљевља, одмах ће бити видљиво побољшање услова за живот у овом граду.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: