ИН4С

ИН4С портал

ТОРТУРА: У Призрену и Ђаковици ухапшено 16 Срба

1 min read

Призрен, фото: Танјуг/Р. Прелић

Такозвани министар унутрашњих послова у Приштини Ђељаљ Свећља је саопштио да је у Ђаковици и Призрену приведено 16 лица српске националности, која су се налазила у четири возила са крагујевачким таблицама. Према његовим тврдима, међу затворенима су и четворица, како наводи, активних припадника безбедносних служби Србије.
Свећља наводи да постоје сумње да су приведена лица била ангажована у прикупљању обавештајних података.
Како је навео, током контроле возила пронађени су материјални трагови који их, према његовим тврдњама, доводе у везу са српским војнообавештајним структурама, као и са појединцима повезаним са нападом у Бањској.
Према његовим речима, прва група од четири особе приведена је јуче у Ђаковици. У возилу су, како тврди, пронађене мапе Косова и Метохије, фотографије убијених током пада у Бањској, два ножа, метални штапић и ротационо светло. Њиме је, по налогу тужиоца, одређен затворен до 48 сати, преноси Спутњик.

Друга група од 12 особа приведена је данас у Призрену, након што је, како се наводи, излазила из просторија Богословије. Према наводима Свећље, међу приведенима су идентификована двојица активних припадника безбедносних служби Србије.
Према наводима Свећље, прелиминарна истрага показала је да један од приведених, полицијски поручник, има блиске породичне везе са Н. Р., надимка „Ганди“, за кога се тврди да је припадник групе која је учествовала у нападу у Бањској. Н. Р., је, како наводи, Свећља, рођак В. Р., познатог под надимком „Мама“, који је означен као главни осумњичени за убиство наредника косовске полиције Африма Буњакуа.
Свећља наводи и да је међу приведенима и један војни службеник у чину капетана прве класе, за кога тврди да је повезан са пензионисаним српским војнообавештајним генералом Ј. М., који је, према његовим речима, био умешан у цурење поверљивих НАТО података уочи бомбардовања Србије 1999. године.
Ђељаљ Свећља такође износи спекулацију да је боравак затворених у Богословији можда имао циљ да се „верске институције користе као заклон или повод за изазивање међународних и верских тензија“. Он додаје да ће безбедносне институције наставити истраживање и известити јавност о њеном току, преноси РТС.
Председник Србије Александар Вучић потврдио је да је на Косову и Метохији ухапшено 16 особа из централне Србије, који су ишли да посете Богословију и манастире у околини Призрена.
„Замислите, нека од тих лица су и припадници безбедносних структура, а онда су им нашли, кажу, нож и неку поломљену секиру. И то вам показује какав се терор над Србима наставља, јер је важно само да буде над Србима. И разуме се, сви ће да ћуте и неће рећи ни речи“, рекао је Вучић током обраћања у Палати Србија.
Епархија рашко-призренска одбацује тврдње тзв. косовске полиције
Епархија рашко-призренска огласила се поводом привођења 16 особа, међу којима је 12 особа претходну ноћ боравило у гостинском делу Богословије Св. Кирила и Методија у Призрену и саопштила да ни једно лице није приведено унутар Богословије, нити је тзв. косовска полиција улазила у просторије ове црквено-школске установе.
У саопштењу се наводи да су сви гости Богословије били поклоници, који су легално ушли на територију Косова и Метохије ради учешћа у богослужењима и верским свечаностима.
Црква, како су рекли, не може имати потпуни увид у све посетиоце, јер долазе у складу са законима и уз контролу надлежних институција.
„Неколико Срба који су ноћили претходне ноћи у Богословији, међу којима су према нашим сазнањима само два лица која су од косовских органа под сумњом за наводне недозвољене активности, нису лично познати свештенству и управи Богословије, већ су само као и други поклоници преноћили уочи данашње литургије у саборном храму у Призрену, и тек након тога су приведени у граду ван комплекса Богословије“, наглашава се у саопштењу.
Епархија је одбацила као „потпуно неодговорне“ наводе из саопштења тзв. косовске полиције да је Богословија наводно коришћена за „камуфлажу или изазивање међуетничких и верских тензија“.
Како истичу, такве инсинуације не почивају на чињеницама и нарушавају верске слободе.
Епархија рашко-призренска позива на уздржаност у јавним наступима и поштовање светих места, истичући да верске институције остају отворене за све вернике и поклонике који долазе с намером да мирно практикују своју веру.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy