ИН4С

ИН4С портал

Тошковић (РП): Погоршава се диспропорција између активног и издржаваног становништва

Црногорско друштво његује прерасподјелу и отимачину а не стварање новог богатства. Између увоза и извоза се ствара неодрживи јаз који се покрива новим задужењима чиме се озбиљно повећава јавни и укупни дуг према иностранству, казао је Радован Тошковић из ОО Радничке партије Подгорица
tošković

Радован Тошковић

Црногорско друштво његује прерасподјелу и отимачину а не стварање новог богатства. Између увоза и извоза се ствара неодрживи јаз који се покрива новим задужењима чиме се озбиљно повећава јавни и укупни дуг према иностранству, казао је Радован Тошковић из ОО Радничке партије Подгорица.

Диспропорција између активног и издражаваног становништва, по ријечима Тошковића, се стално погоршава и поред тога што становништво нема прираст већ се смањује и урушава биолошки потенцијал.

„Одлив школованих у иностранство и незадовољавајућа квалификациона структура на тржишту рада отвара питање ко ће радити ако почну инвестиције у реални сектор, индустрију. Диспропорција између запослених у администрацији и производном сектору и систем награђивања сугерише најкреативнијем дијелу популације да се усмјери на тражење послова ван индустрије. Диспропорција између броја запослених и броја пензионера у условима непостојања капитала пензионих фондова захтијева сталне инвестиције из будзета према пензионом систему што доводи до неодрживости пензијског система. Драстична разлика између екстра богатих и екстра сиромашних већа је у Црној Гори него у остатку Европе и тако сиромаштво може трајно дестабилизовати одрживи развој“, истакао је Тошковић и казао:

Основано се поставља питање зашто је овако погубно стање. Један од главних разлога је што је изостало реструктурирање приватизованих предузећа. Тендерске приватизације у Црној Гори су показале у којој мјери политичка ограничења утичу на економске ефекте и начин на који стратешки партнер реструктурира предузећа, реструктурирање је извшено отпуштањем вишкова запослених што је погубно.

Велики број предузећа у Црној Гори, истиче Тошковић је у тајном дослуху са режимом купили су махом домаћа физичка и правна лица и у тим предузећима је реструктурирање је изостало из разлога што су претежно купована због имовине и са намјером препродаје.

У тим предузећима је највећи број раскинутих уговора, отворених предстечајних и стечајних поступака. Знатан број великих индустријских предузећа није ни приватизовано јер за њих није било интереса страних компанија, недостатак визије индустријског развоја, немогућност приступа ранијим тржиштима, застарјели програми, недостатак обртних средстава чинило је њихово функционисање немогућим без државних субвенција што све ово показује тешку и тужну слику црногорске привреде и економије“, наглашавају из РП.

Неминовно се поставља питање зашто за велики број предузећа није постојао интерес страних компанија зато што је лош пословни амбијент и због високе корупције и стога је у Црној Гори бављење политиком постало бизнис у коме се режим ослања искључиво на профит и на тај начин уништавају будућност свога нараштаја, закључио је у свом саопштењу Тошковић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy