Тотално друкчији од других: Ко су Срби у Гинисовој књизи рекорда
1 min readИако неки надметања за Гинисову књигу рекорда називају бизарним и обичним замајавањем народа, многи у њима виде своју шансу. Ако се већ нису родили као највиши, најљепши или најпаметнији, бројни фанатици широм свијета спремни су да учине најнеобичније ствари само да би се издвојили из масе безимених. Међу њима све је више и Срба.
Највећа тежина подигнута носем и језиком, ко може најдуже да издржи у снијегу и леду го, највећи број главом разбијених поклопаца за ве-це шољу за један минут, најдуже вучење стола зубима… За све ове, али и бројне друге занимљиве чињенице свијет би остао ускраћен да није Гинисове књиге рекорда.
Све је почело у оближњој кафани
А све је почело једним догађајем давног 4. маја 1951. године. Хју Бивер, тадашњи директор ирске пиваре „Гинис“ (Гуиннесс), после лова са друштвом је отишао у оближњу кафану, пише Оригинал магазин. Убрзо се повела расправа око тога која је птица бржа – фазан или тетреб. Сви су нагађали и укључили се у дискусију, али нико тачно није знао шта је права истина. Након тога Бивер је отишао у библиотеку и почео са претраживањем литературе не би ли дошао до одговора. Схватио је да то није лако установити и да се сличне расправе, попут ове која је птица бржа, сваке вечери воде широм свијета. Тад му је синула идеја да направи једну књигу која ће се бавити тиме и која ће помоћи да се овакви спорови ријеше. Вјеровао је да ће бити популарна и није погријешио.
Обратио се лондонској агенцији за утврђивање чињеница, која је радо прихватила овај задатак и започела је рад на првом издању 1951. Четири године касније, 27. августа 1955. године, на 198 страна пивара „Гинис“ објавила је прво издање чувене Гинисове књиге рекорда. Књига је постала апсолутни хит и већ прије Божића нашла се на првом мјесту листе бестселера. Због оваквог успјеха тада је одлучено да се свако наредно издање објављује мало прије тог великог празника, а књига се данас издаје у више од сто земаља широм свијета.
46 Срба у Гинисовој књизи рекорда
Када на сајту Гинисове књиге рекорда укуцате ријеч „Србија“, појави се 46 резултата. У првом плану је Далибор Јаблановић из Стубице код Параћина, као Србин са највише оборених рекорда до сада. Свијет занимљивости привлачио га је од малих ногу и замишљао је како ће и он једног дана поставити свјетски рекорд. Први пут то се догодило 2013, када је постао једини на свијету који може на лице да залијепи 31 кашику, а на тијело 79 кашика. После тога рекорди су се смјењивали – за само 9,8 секунди успио је да ролну тоалет-папира размота једном руком, да за 30 секунди стави 54 шналице у косу, за један минут на лице да залијепи највише стик-папирића… До сада Гинисов рекорд оборио је 26 пута, а рекорд држи у седам категорија.
„Много теже је сачувати рекорд него га оборити. Све је то велики изазов за мене јер волим да се такмичим, а тако промовишем и нашу земљу. Често ми кажу: „Свака част, Далиборе, бар у нечему Србин да буде најбољи“, прича за Оригинал овај струковни инжењер електротехнике и рачунарства, који ради као електричар јаме у Сењском руднику.
Напомиње да не поседује никакву биоенергију, већ да је кашике, на примјер, успио да залијепи на лице и тијело уз помоћ вјештине и вјежбе. Његов рекорд са кашикама заинтересовао је цио свијет, па је тако у Стубицу долазила чак и телевизија из Јапана да га упозна и да ураде репортажу. Далибор открива и каква је процедура за оне који желе да се пријаве за Гинисову књигу рекорда.
„Постоје двије варијанте. Прва је да отворите налог на званичном Гинисовом сајту, да се пријавите и да тражите да њихов судија присуствује догађају. То је прилично скупо јер трошкове сноси такмичар, тако да ја користим другу опцију. А то значи да прије него што желим да оборим неки рекорд, прво морам да обезбиједим свједоке и комисију која ће пратити ток догађања. То морају да буду угледни људи из вашег мјеста, који попуњавају формуларе. Догађај мора да се одвија на јавном мјесту да би други могли томе да присуствују и све мора да се снима и фотографише. Потом сав материјал шаљем на верификацију, која оквирно траје два мјесеца. Ако сте најбољи, они вам пошаљу сертификат као награду“, открива Далибор.
Али он није једини. Занимљиво је да се већ у првом издању Гинисове књиге рекорда 1955. нашао наш човјек, Деметријус Филиповић. У то вријеме са 110 година био је трећи на листи најстаријих становника планете. Плетеница Николе Кулезића, фризера из Шапца, 2013. званично је проглашена за најдужу на свијету. Била је дуга 820 метара и 29 центиметара, а тешка више од 70 килограма. Надоградњу на косу модела учвршћивао је пуних десет сати, али се на крају труд ипак исплатио. Весну Вуловић до мјеста у Гинисовој књизи рекорда довеле су невјероватне околности. Некадашња стјуардеса уписана је у историју као једина која је 1972. године преживјела пад ЈАТ-овог авиона са висине од 10.160 метара без падобрана, изнад Српске Каменице у тадашњој Чехословачкој. Титулу за Гинисов рекорд уручио јој је Пол Макартни. Суботички стронгмен Ервин Катона држи чак три Гинисова рекорда: у најбржем преласку 20 метара са 300 килограма тегова, у превртању џиновске гуме, такође на 20 метара, и у најдужем задржавању аутомобила тешког једну тону на низбрдици. Био је и најјачи човек свијета 2011. године. Миодраг – Гидра Стојановић урадио је 29.449 трбушњака за 24 сата и тако је нашао своје мјесто на страницама ове књиге. Золтан Гали је кувар који може да се похвали рекордом на највећу количину увијених сарми, чак 10.374 сарме, које су биле тешке 1.400 килограма.
И најбољи тенисер свијета Новак Ђоковић, обарајући рекорде на терену, доспио је у Гинисову књигу рекорда. Ово признање за нашег аса стигло је 2015. године, а разлог је најдуже финале у историји гренд слем турнира и пет освојених Аустралијан опена. Наиме, српски тенисер је Рафаела Надала 2012. године у финалу побиједио са 3:2 по сетовима, а тај меч трајао је пет сати и 53 минута.
Зависник од Гинисових рекорда
Ашрита Фурман је човјек са највише Гинисових рекорда на свијету. Од 1979. године до данас поставио је чак више од 700 рекорда, а успио је да одржи њих 200.
– Одмалена ме је фасцинирала Гинисова књига рекорда. Пошто нисам био атлетске грађе, мислио сам да никада нећу моћи да оборим неки рекорд. Али вјежбао сам храбро, вјеровао у себе, путовао и постављао рекорде на свих седам континената и у више од 30 земаља – изјавио је једном приликом Фурман.
Иако многи за његове рекорде кажу да су бесмислени, то га не дотиче. Свет је чуо за њега због тога што је, између осталог, направио 55 чучњева за један минут, појео 22 главице бијелог лука за 60 секунди, а за исто време је исјецкао 14 мајица и разбио 80 јаја. Неки његови рекорди се косе с лудошћу, па је тако устима угасио чак 47 пламенова из машине за варење у једној минути. После овога је више него јасно због чега су поједини рекорди овог Њујорчанина и даље необориви.
Извор: Оригинал магазин
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: