Трамп у Конгресу: Велике нације не воде вјечите ратове
1 min readУ обраћању насловљеном са „Бирамо изузетност“, амерички предсједник Доналд Трамп је поново позвао на изградњу зида према Мексику, позивао на политичко помирење, али и оптуживао политичке противнике да могу да пољуљају изузетне економске резултате остварене током његовог мандата.
Говор о стању нације председник обично држи у Конгресу током јануара, али је овога пута обраћање одложено због најдуже блокаде савезних институција у историји САД настале јер предсједник није желио да потпише буџет који је предложио Конгрес ако се у њему не нађе и 5,7 милијарди долара за изградњу зида према Мексику.
Зид је био обећање из предизборне кампање Доналда Трампа и требало би да буде брана од илегалне имиграције коју Трамп види као једну од највећих пријетњи америчком друштву.
Избјегнут рат са Сјеверном Корејом
Предсjедници САД и Сjеверне Кореје сaстаће се у Вијетнаму 27. и 28. фебруара ове године, најавио је Трамп у овогодишњем говору о стању нације. Он је рекао да двије земље данас имају добре односе захваљујући њему, јер би без његове иницијативе данас највјероватније биле у рату.
Прошле године у јуну у Сингапуру први пут су се састали један активни амерички предсједник и први човјек Сјеверне Кореје.
„Много тога још мора да се уради, али имам добар однос са Ким Џонг Уном“, рекао је Трамп у говору.
Амерички предсједник је објавио и да се воде „конструктивни разговори“ са талибанима о рјешењу конфликта у Авганистану.
Рекао је да је Исламска држава побијеђена у Сирији и да је вријеме да се амерички војници одатле врате кући, гдје их треба свечано дочекати.
Навео је да су САД у последњих двадесет година изгубиле 7.000 војника у сукобима на Блиском истоку, који су их до сада коштали седам билиона долара.
„Велике нације не воде вјечите ратове“, рекао је Трамп.
Трамп је позвао на политичко помирење наглашавајући да само уједињени могу да превазиђу тешкоће и да је вријеме да се „поправе срушени мостови између партија, залијече ране и направе нови савези“.
Није говорио о истрагама због наводног мијешања Русије у америчке изборе које се воде против његових бивших сарадника, али је рекао да би „задивљујуће економске резултате постигнуте током његовог мандата могли да угрозе сулуди ратови, политика и сумануте партијске истраге“.
Једини тренутак правог јединства виђен током говора у Конгресу био је када је Трамп поздравио то што је у овом сазиву више жена него икада раније (131), што је пропраћено бурним аплаузом свих представника и усклицима „Ју-Ес-Еј“ (енглеска скраћеница за САД).
Трамп је поновио да је зид према Мексику неопходан за заустављање илегалних миграната, али није споменуо да би предсједничким указом могао да заобиђе Конгрес како би дошао до средстава за изградњу зида.
Представници републиканаца гласно су подржали Трампов говор у више наврата, док су се представници демократа, који су у овом сазиву већина, држали веома резервисано.
Реплика демократа
Први пут је реплику предсједнику изрекла Афроамериканка, представница Стејси Абрамс, која је оштро критиковала већину ствари из Трамповог говора, посебно однос према имигрантима, поготово према дјеци.
У реплици је упозорила да сви, од највиших функционера до обичних Американаца, морају бити позвани на одговорност због расистичких ријечи или дјела и да се расизам увијек мора осудити и назвати правим именом.
Аналитичари оцјењују и да је Трамп у свом овогодишњем говору позивао на јединство и помирење, али да није одолио да своје политичке противнике окриви за проблеме у друштву, од којих је последњи рекордно једномхесечно „замрзавање“ савезне администрације.
Трамп и Конгрес постигли су привремени договор којим је окончана блокада савезних институција, али тај договор истиче следеће недхеље, што значи да би блокада финансирања тада могла да се настави.
Извор: БИ-БИ-СИ, ГАРДИЈАН, ЊУЈОРК ТАЈМС
Прочитајте још:
Последња „завјера“ у Паризу: Макрон превазишао и највеће русофобе
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: