ИН4С

ИН4С портал

Трамп удара и на ЕУ? Амерички председник планира увођење царине од 10 посто за сву робу

1 min read

© Tanjug/AP/Kenny Holston

Амерички председник Доналд Трамп разматра планове за увођење 10% царине за сву робу из Европске уније, сазнаје британски Телеграф.

Овај потез би додатно појачао глобални трговински рат који је започео у суботу када је нови амерички председник увео свеобухватне таксе на робу увезену из Мексика, Канаде и Кине.

Канада и Мексико су обећали да ће увести реципрочне царине, док је Кина запретила да ће тужити САД и наговестила да ће предузети додатне мере одмазде.

Извор близак Трамповој администрацији каже да не постоји широка сагласност, „али неки желе да ставе 10% царине на ЕУ“. „Разговарају о томе да то ураде на све увозе из ЕУ.“

Други извор је за Телеграф рекао: „Трамп тестира реакцију Канаде и Мексика да види шта може да прође.“

Говорећи по повратку у Вашингтон из свог имања Мар-а-Лаго на Флориди у недељу, Трамп је изјавио да ће царине на ЕУ „дефинитивно бити уведене“.

– Могу вам рећи да ће се то догодити, јер су заиста искористили САД – знате, имамо преко 300 милијарди долара дефицита – додао је. – Они не узимају наше аутомобиле, не узимају наше пољопривредне производе. Узимају готово ништа, а ми узимамо све: од милиона аутомобила до огромних количина хране и пољопривредних производа.

Политичари из ЕУ могли би да уведу различите царине од 50% или више на амерички увоз ако Трамп настави са својим плановима, наводи Financial Times.

Foto: Shutterstock

У недељу је Трамп такође упозорио да је Велика Британија „ван контроле“ у својој трговини са САД, али је нагласио да се неравнотежа може „решити“.

На питање да ли би се проблеми могли изгладити, Трамп је рекао да је Кир Стармер „био веома фин“.

Додао је: „Имали смо неколико састанака. Имали смо бројне телефонске позиве. Веома добро се слажемо.“

Сuoчeн са претњом нових царина, немачки канцелар Олаф Шолц је у понедељак изјавио да Европа „може да одговори на царинску политику царинском политиком“.

Током свог првог мандата, Трамп је увео 25% царине на увоз челика и 10% на алуминијум из Европске уније (ЕУ).

Брисел је одговорио 2018. године увођењем такси на америчку робу, укључујући виски, мотоцикле и тексас одећу.

Овај развој догађаја долази у тренутку када се Кир Стармер припрема да постане први британски премијер који ће присуствовати самиту ЕУ од Брегзита, када у понедељак путује у Брисел у оквиру „ресетовања“ односа.

Телеграф сазнаје да је Кир Стармер спреман да направи низ уступака како би изградио ближе везе са Бриселом, укључујући придруживање трговинском споразуму који предводи ЕУ и ревидирани визни режим који омогућава младим Европљанима да живе и студирају у Великој Британији.

Такође се верује да Кир Стармер намерава да усклади политику емисије штетних гасова Уједињеног Краљевства са ЕУ, што, према анализама, носи ризик повећања цена.

Међутим, лидери опозиције су упозорили премијера да се не приближава превише ЕУ на штету односа са Трампом.

На питање о америчким царинама у Чекерсу, Кир Стармер је рекао да су његови разговори са Трампом били фокусирани на „јаке трговинске односе“.

Године 2023. САД су из ЕУ увезле маслиново уље у вредности од 1,5 милијарди долара, вино у вредности од 4,7 милијарди долара и сир у вредности од 1,2 милијарде долара.

Истовремено, САД су у ЕУ извезле мотоцикле у вредности од 106 милиона долара и виски у вредности од 571 милион долара.

International Emergency Economic Powers Act (IEEPA) даје председнику широка овлашћења за регулисање различитих финансијских трансакција у случају проглашења националне ванредне ситуације.

Проглашавајући ванредну ситуацију због фентанила и имиграције, Трамп је могао да користи овај закон за спровођење свеобухватних економских мера, попут увођења царина.

Администрација, како се наводи, користи Канаду и Мексико за „тестирање терена“ пре него што искористи IEEPA за увођење тарифа на ЕУ, сазнаје британски Телеграф.

Други извор близак администрацији додао је: „Постоји огромно неслагање око тога да ли Трамп може користити IEEPA као оружје, али разматрају увођење 10% царина ако то буде могуће.“

Трговински и правни стручњаци упозоравају да овај закон није тестиран за увођење увозних царина и да ће Трампова акција вероватно бити предмет брзих судских изазова који би могли поставити важне преседане.

Ендру Хејл, аналитичар трговинске политике у Heritage Foundation, рекао је да Трамп помера границе председничких овлашћења.

– Ово је невиђен потез. Администрација испитује колико далеко може да иде у проширењу овлашћења председника.Ако судија одлучи да могу користити царине под IEEPA, мислим да користе Канаду и Мексико као тест случај, а затим ће почети да користе ово против Европске уније. Кир Стармер је будала ако покушава да се приближи ЕУ. Ако има памети, требало би да остане што даље од ЕУ – закључио је извор.

(Новости)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy