Трансатлантско партнерство губи подршку у Њемачкој, 36% Њемаца сматра да су блиске везе са Кином битније од односа са УСА
1 min readУ цугу цорона-пандемије УСА драматично губи на имиџу у Немачкој: 73% Немаца каже да се њихово мишљење о Америци због актуелне кризе погоршало. Само пола од овог броја, 36%, види Кину због короне критичније. А чак 25% Немаца каже да је гледе пандемије короне стекло нову позитивну слику о Кини. Истовремено 71% Немаца сматра да је транспарентнија политика кинеске владе могла да допринесе ублажавању или чак спречавању пандемије. То су резултати репрезентативне анкете коју је за Фондацију Коербер у априлу 2020 спровела агенција “Kantar Public”
Кина профитира у јавном мишљењу у Немачкој гледе пандемије
Ове динамике одају померање поштовања Немаца у корист Пекинга: док још само 37% Немаца дају предност блиским односима са УСА, 36% сматра блиске везе са Кином битнијим. У септембру је одговор на ово питање гласио 50% за УСА – 24% за Кину.
“Неповерење Немаца према УСА расте – што је забрињавајући тренд, над којим би требало да се замисле доносиоци политичких одлука на обе стране Атлантика”, каже Нора Муеллер, директорица за Интернационалу Политику у Фондацији Коербер на резултате анкете.
Са друге стране Атлантика трансатлантске везе уживају и даље велику подршку: по резултатима репрезентативне анкете које је паралелно у Америци спровео “Пеw Ресеарцх Центер”: 44% Американаца сматра везе са Кином за битне а 43% приоризира односе са Немачком.
Шенгенски споразум и даље популаран иако ЕУ губи симпатије Њемаца
Не само УСА него и ЕУ губи симпатије медј Немацима. Јесте да 33% упитаних кажу да имају позитивније мишљење о ЕУ него пре пандемије али зато 38% Немаца каже да се њихово мишљење о ЕУ због короне погоршало.
Свеукупно одушевљење Европом код Немаца је изгледа више заступљено у теорији него у пракси. Јесте да је 73% Немаца сагласно са реченицом да Немачка као економски најјача држава Европе треба да се више ангажује у решавању глобалних проблема од других али на тему цорона-обвезница -о којима се протеклих недеља водила контроверзна дебата- само 38% Немаца подржава ту идеју солидарности са осталим Европљанима: 59% Немаца је децидно против.
Но поједине угодности европског пројекта остају итекако популарне медј Немцима: 79% се залаже да апослутно реактивирање правила Шенгена, које градјанима омогућава путовања без пасошке контроле.
Глобализација и даље ужива велику подршку
Иако је јасно приметан раст несигурности гледе односа са традиционалним партнерима Немачке, огромна већина Немаца се залаже глобализирани, коопертивни свет: 89% упитаних држи да Немачка треба да кооперира са другим државама у решавању глобалних проблема а 71% се залаже за интернационалну кооперацију и онда ако би интереси Немачке морали да буду запостављени.
73% градјана Немачке заступа став да Немачка као најснажнија привреда траба да допринесе решавању глобалних изазова него друге, економски слабије државе. Овај резултат је нешто опао у односу на испитивање из 2019, кад је био 79%.
Овако висока подршка се да објаснити искуством Немаца са глобализацијом: 59% њих сматра да је глобализација донела позитивне последице по Немачку а за 52% њих чак и побољшала лично животно стање. Стога не изненадјује да 65% Немаца сматра да би умањење умрежавања и глобализације због пандемије цороне било израз лошег развоја ситуације.
Али и подршка глобализацији има своје границе код Немаца: 85% упитаних се залаже за то да производња критичне инфраструктуре и осталих општих добара треба да буде враћена у Немачку – бројка која се више односи на медицинска добра него на дебати о не-европском учешћу на тендерима за градњу мреже 5Г у Европи.
Климатске промене као највећи изазов
На питање шта је највећи изазов данашњице: 33% Немаца сматра да су то климатске промене, 25% глобални здравствени проблеми, 17% ратови, 14% миграције и 8% тероризам.
Превео: Мирко Вулетић
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: