ИН4С

ИН4С портал

Transparency International: Влада ЦГ „напредује“ са законом који јој омогућава потпуну злоупотребу моћи!

1 min read

фото: Амели и Никлас Охлроџ

Влада у Црној Гори напредује, цинично, са веома контроверзним законодавним дијелом који би значајно ограничио право грађана на информације.

Приступ информацијама може бити питање живота и смрти, посебно током пандемије. Црногорска влада би требало да одложи расправу о закону док се криза не заврши.

У тако осјетљивим временима било који потез који би прикрио злоупотребу моћи је потпуно неприхватљив. Умјесто тога, владe би требало да се фокусирају на спашавање живота и ублажавање економске кризе.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Transparency International: Влада ЦГ „напредује“ са законом који јој омогућава потпуну злоупотребу моћи!

  1. Борба против кронавирус има и других последица:
    МОНИТОРИНГ
    Мобилни оператер А1 испоручује влади протоке корисника мобилних телефона
    А1 жели да помогне у борби против вируса цороне. Оштре критике опозиције – Према мишљењу стручњака, за то не постоји правна основа

    Маркус Сулзбацхер, Музаиен Ал-Иоуссеф 17. март 2020., 20.01. 2.577 порука

    Мобител доставља податке. Много података.

    Фото: Имаго
    Та мера била би незамислива пре само неколико дана. Према извештају „Кронен Зеитунг-а“, А1, највећа телекомуникациона компанија у земљи, пружа влади профиле кретања свих корисника мобилних телефона широм Аустрије. Компанија је то урадила на сопствену иницијативу и није обавестила купце. Тренутна кретања су упоређена са кретањем пре ступања на снагу изласка.

    Подаци би требали показати кризном тиму како су се смањили или не социјални контакти одговорни за ширење нове болести плућа. Портпарол А1 Мицхаел Хофлер потврдио је за СТАНДАРД да његова компанија сакупља профиле покрета, оцењује их и доставља их влади.

    А1 је нагласио да подаци не дозвољавају да се закључују о појединим корисницима мобилних телефона. Сваком мобилном телефону је додељен број који се аутоматски генерише насумично ради праћења. Сви ови бројеви су свеже додељени свака 24 сата (опет анонимни). Није могуће чак ни разумети куда анонимни корисници иду дуже време. „Не можете ни на који начин да видите где се то налази“, уверила је портпаролка.

    Све се односи на утврђивање колико су се кретања у јавном простору свеукупно смањила. Подаци се такође испоручују у корацима „20с“. То значи да се може прочитати само да ли се креће „до“ 20 корисника (од 21 особе „до 40“ итд.). Међутим, то не значи да око три особе „крећу од А до Б“, каже А1. Компанија нуди анализу кретања заједно са Инвениум-ом, производњом са Технолошког универзитета у Грацу.

    Нема проблема са А1-ом, метода је у складу са ГДПР-ом. Такође се наглашава да би ширење профила требало да помогне да се „обузда пандемија“.

    Нема правне основе
    Према адвокату за заштиту података Цхристоф Тсцхохл из Истраживачког института – Дигиталног центра за људска права, не постоји правна основа за приступ историјским подацима. „Морали бисте их већ дизајнирати.“ Могуће је да са екстремним границама према захтевима Опште уредбе о заштити података долази до краткотрајне анонимности. „То значи да се информације које су заправо само анонимне„ извлаче “из живог система провајдера у исто време када се подаци бришу или анонимизују након прекида везе.“ Међутим, права анонимност је велики изазов, посебно са подацима о трансакцијама, као што се увек показује пажљивим проценама утицаја на заштиту података. „Али очигледно је реч о приступу доступним историјским подацима о локацији.“

    Такав поступак се не може извести ни из Закона о телекомуникацијама, ни из Закона о епидемији. „Са људског становишта то можете схватити. Али: Владавина закона иначе захтева прецизност из добрих разлога, Уставни суд показује да се то строго поштује“, каже Тсцхохл у интервјуу СТАНДАРД.

    „Тешко ми је бацити то преко брода, јер то мора бити брзо.“ По његовом мишљењу била је потребна посебна мера. „Као активиста за основна права, инсистирам на стварању прописа само за ову прилику – који ће такође истећи клаузулом.“ То би се такође могло догодити врло брзо, „ако то желе само стручњаци из министарства и парламента“.

    Оштре критике опозиције
    Опозиционе странке критиковале су приступ Савезне владе да изводи закључке о кретању Аустријанаца током кризе у Корони користећи податке о мобилним телефонима телекомуникационе компаније А1. СПО је говорио о „масовном уплитању у основна права“, ФПО је упозорио да не заборавља на грађанска и слобода права. Неос је у међувремену најавио да ће постављати посланичка питања. „Влада је стекла велику моћ последњих неколико дана задржавајући слободу Аустријанаца на минимуму из разумљивих разлога. Ипак, са тим се мора решити проклето одговорни“, рекао је Ники Сцхерак, заменик председника странке. „Оно што се никада не би требало догодити је да се ове овласти потисну на тачку могуће злоупотребе власти. Ово је масовно угрожавање приватности људи.“

    „Чак иу тако изузетној ситуацији такав поступак се не може прихватити“, рекао је заменик председника клуба СПО и уставни портпарол Јорг Леицхтфриед у саопштењу за јавност у уторак.

    15
    2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net