Трећи светски рат постаје „нова нормалност“
Неспособност колективног Запада да прихвати нови, мултиполарни свет довела је до ситуације у којој су припреме за трећи светски рат постале „нова нормалност“. Запад потпаљује ратове да би остао светски хегемон, али и да би сопствено становништво држао под контролом, сматра социолог Срђан Шљукић.
Да је трећи светски рат преко ноћи постао „нова нормалност“, показују и припреме за „сукоб свих сукоба“ широм планете.
Припреме за „судњи дан“ – бункери, склоништа, конзерве…
Три скандинавске земље – Шведска, Финска и Норвешка поделиле су грађанима милионе брошура и памфлета са саветима како да се припреме за случај рата и других претњи.
Широм света, па и у Србији, обнављају се склоништа док се државне робне резервне пуне намирницама продуженог трајања и заштитним маскама.
У Сједињеним Државама месецима расте потражња за бункерима „судњег дана“, намењеним заштитом од терористичких напада, нуклеарних катастрофа и банди криминалаца.
Немачка се припрема за рат великих размера са Русијом што је потврдио недавно откривени „Немачки оперативни план“ на 1.000 страница.
Прелазна фаза: Из униполарног у мултиполарни свет
Ситуација у којој су припреме за трећи светски рат постале „нова нормалност“ резултат је, пре свега прелазне фазе између досадашњих међународних односа и оних који тек долазе, каже за Спутњик социолог др Срђан Шљукић, професор Филозофског факултета у Новом Саду.
У последњих неколико деценија имали смо униполарни свет са апсолутном доминацијом колективног Запада предвођеног Сједињеним Америчким Државама, као неприкосновеним лидером, додаје Шљукић.
„Могли смо видети у различитим областима и кроз различите индикаторе како то функционише. Сетимо се само санкција Савезној Републици Југославији, бомбардовања, различитих ратова итд. Или индикатора попут својевремене изјаве Џорџа Буша Старијег о Уједињеним нацијама кад је, отприлике овако рекао: ‘Оно што ми кажемо – у Уједињеним нацијама пролази’. Међутим, очигледно је да је у последњих пар деценија дошло до озбиљне промене и до једног заокрета према ономе што се и у науци и у јавности назива мултиполарни свет.“
Запад се не одриче хегемоније
Човечанство је на прелазу из униполарног у свет који већ сада изгледа другачије, и у ком су се појавиле озбиљне светске силе које представљају озбиљан изазов колективном Западу и претендују на један другачији свет, додаје Шљукић.
„Онај ко је до сада био хегемон, а то је колективни Запад, неће то да гледа ни да трпи и зато имамо регионалне ратове, а сад и причу о светском рату. Кључни проблем је да су се односи моћи променили. А та промена води ка силним сукобима, регионалним а, далеко било и неком светском, зато што Запад неће да препусти хегемонију. Било каква равноправност Запада у односу на друге центре моћи у свету, значи у односу на Кину, Русију, Индију итд. за њих очигледно не долази у обзир. Запад је или хегемон, а ако није, онда ћемо имати ратове и то је једна врло крупна и незгодна ствар“.
Плаше становништво – чувају власт
Осим тога, причама о уређењу атомских склоништа и гомилању робних резерви на Западу желе да створе и ратну психозу код свог становништва не би ли властодршцима било лакше да сачувају своје пољуљање позиције, сматра Шљукић.
„То је припрема којом, заправо, хоће да створе психозу и осећање страха код грађана како би их примирили, да би се садашње елите, претежно либералне елите у западној Европи, одржале на власти“, закључио је Шљукић.
Извор: Спутњик
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: