ИН4С

ИН4С портал

Трг Политика у Београду биће преуређен следеће године

Фото Марко Спасојевић

Архитектонски конкурс требало би да буде расписан почетком 2021, а архитекте ће имати задатак да поред постојећег споменика, који ће коначно бити видљив, одреде место и за споменик „Читаоцу ’Политике“

Трг Политика биће преуређен следеће године
Архитектонски конкурс требало би да буде расписан почетком 2021, а архитекте ће имати задатак да поред постојећег споменика, који ће коначно бити видљив, одреде место и за споменик „Читаоцу ’Политике

Трг Политика у Београду следеће године биће обновљен. Најбоље решење за уређење јавног простора испред најстаријег дневног листа на Балкану бираће се на архитектонском конкурсу који би требало да буде расписан почетком 2021. године, потврдио је јуче Горан Весић, заменик градоначелника Београда. Учесници тог јавног надметања требало би да осмисле и позицију за нови споменик који ће се наћи на тргу названом по листу који већ 116 година дели судбину српског народа и државе. Реч је о скулптури „Читалац Политике”, рад вајара Зорана Кузмановића.

– Моша Пијаде деценијама има споменик код зграде „Политике”. Архитекте које ће уредити трг имаће задатак да поред постојећег споменика, који ће коначно бити видљив пролазницима, одреде место и за споменик „Читаоцу Политике” – истиче Весић и додаје да су такво уметничко дело заслужили „Политика”, њена читалачка публика, као и српско новинарство.

Скулптура ће бити од алуминијума, а њена израда потрајаће од пет до шест месеци, каже Кузмановић.

– Скулптура човека који држи раширене новине у руци биће висока 1,9 метара. Користићу петнаестак страна, махом насловних, укључујући и ону из првог броја „Политике” из 1904. године, тако што ће слова бити испупчена, а фотографије урађене у техници рељефа. За мене је ово изазов јер ћу радити у ЦНЦ техници – истиче Кузмановић и додаје да је идеја о таквој скулптури потекла од Жарка Ракића, бившег в. д. главног и одговорног уредника „Политике”.

Да ће простор у Македонској улици, где је седиште наше медијске куће, бити преименован у Трг Политика, Весић је најавио уочи Божића 2016. године. Иницијатива је потекла из наше медијске куће, будући да се дом новина чији је оснивач Владислав Рибникар скоро један век налази у Македонској улици. Одборници Скупштине града крајем јуна 2016. једногласно су аминовали одлуку по којој је потез између Македонске 29 и Цетињске улице добио назив Трг Политика. Тај гест тада су поздравили анкетирани интелектуалци. Међу њима био је и Владимир Костић, председник САНУ, који је рекао: – Споменик добија институција коју смо помињали као еталон истине: „Па пише у Политици.” То нам је била и потврда да смо и сами били истинити у свету који нас је окруживао. Надам се да имам права да очекујем да ће заслужени споменик бити и вама и нама, упркос свим лутањима, обавеза да тако и остане.

За Предрага Ј. Марковића, историчара, нема много важнијих установа у Срба од „Политике”.

– А трг је митско место окупљања неколико генерација писаца, новинара, научника, уметника, везаних за Новине, једини лист код кога није погрешно ово велико Н – казао је тада Марковић.

Овековечавање имена „Политике” тргом већина наших читалаца примила је са одушевљењем – данима после тога редакцији су стизала писма и коментари подршке. Јер, на тај начин један од најзначајнијих стубова српске штампе први је у окружењу добио свој трг.

Два месеца касније, у августу, топоним је озваничен откривањем табле на којој пише Трг Политика.

Извор: политика.рс

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy