Трговци траже да бутици током сезоне раде и недјељом
1 min readОдбор за трговину одјећом и обућом Уније послодаваца Црне Горе сматра да је неприхватљиво да се трговачки сектор дијели сходно броју запослених које привредни субјект запошљава, те да би свако такво и слично рјешење подразумијевало легализацију грубе дискриминације везано за рад недјељом.
Она је, како је саопштено из Одбора, по свом појавном облику гора и неповољнија од оне која је уведена 2019. године чланом 35а Закона о унутрашњој трговини.
“Чланови Одбора су исказали расположеност да пруже подршку и пун допринос изналажењу најбољег, заједничког рјешења које би укључило легитимне интересе свих страна у овом процесу, а свим привредним субјектима омогућило иста права за рад недјељом. У прилог томе, истакнута је спремност Одбора да са социјалним партнерима и Владом Црне Горе размијени аргументе и чињенице и понуди им конкретне предлоге за превазилажење постојеће ситуације, нарочито у свијетлу пословања у току туристичке сезоне и очекиваних ефеката остварених по том основу”, наводе у саопштењу.
Као прихватљива рјешења, Одбор за трговину обућом и одјећом на састанку је издвојио: да се у току љетње и зимске сезоне дозволи рад свим привредним субјектима из сектора трговине, да се запосленима у сектору трговине увећа дневница за рад недјељом (сходно договору социјалних партнера) и да се обезбиједи контрола поступања послодаваца у погледу исплате увећане дневнице и права на недјељни одмор онако како је то регулисао Закон о раду.
“Одбор је оцијенио да би укидањем нерадне недјеље за предузећа из сектора трговине надлежни органи показали да имају разумијевање за проблеме привредника и да су спремни да им пруже очекивану подршку. Таквим поступањем, дали би и снажан замајац успјешној реализацији туристичке сезоне и отворили врата даљим, очекиваним процесима који воде расту економских активности, опоравку црногорске привреде, очувању радних мјеста и повећању буџетских прилива државе”, сматрају у Одбору, преноси ЦдМ.
У том смислу, учесници састанка су истакли да би било економски погубно да у доношењу коначне одлуке о радној недјељи превладају лоше, површне процјене које занемарују званичне извјештаје о попуњености туристичких капацитета и броју туриста који ових дана бораве у Црној Гори, а посебно везе које постоје између туризма и трговине као важне пратеће дјелатности.
“Одбор подсјећа јавност да је овај дио трговачког сектора забиљежио најтеже посљедице како по основу увођења нерадне недјеље (пад промета и до 20 одсто), тако и прошлогодишње ЦОВИД-19 кризе чије ефекте значајан број предузећа ни на дужи рок неће моћи да санира”, истичу у саопштењу.
Ипак, и поред тога, наводе, трговачки сектор је од настанка пандемије до данас показао висок степен одговорности у погледу здравствених изазова (кроз поштовање прописаних епидемиолошких мјера), а посебно односа послодаваца према запосленима (кроз радна мјеста која су очували) и држави (кроз испуњеност обавезе плаћања пореза и других давања).
“Стога је крајње вријеме да надлежни одговоре истом мјером и донесу одлуке које ће уважити оправдане захтјеве Одбора и онемогућити даљу дискриминацију по било ком основу, па и ону која почива на величини привредног субјекта. У супротном, уколико наведена аргументација не буде уважена, привредници најављују да ће кроз штрајк упозорења бити принуђени да додатно скрену пажњу на тешку ситуацију у којој се предузећа из сектора трговине обућом и одјећом тренутно налазе”, закључује се у саопштењу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
To nijesu trgovci nego robovlasnici…
Bruka!!sramna presuda covjeku ni krivom ni duznom!!dogovor krivokapica,becica i abazija sa bracom siptarima da se covjek osudi nizasta samo zato sto je srbin!!!strasno!!!