ИН4С

ИН4С портал

Три године од убиства Ђуришића: Албанија крије своје држављане који су ликвидирали Улцињанина

1 min read

Илустрација: Depositphotos/ [email protected]

У угоститељском објекту улцињског Ауто-мото друштва на самом улазу у град, тог мирног поподнева, 4. јуна прије три године, злокобно је одјекнуо пуцањ.

Двије особе одмах након тога, журно су се удаљиле са лица мјеста и изгубиле у густишу крај магистралног пута Улцињ-Бар.

У локалу тада није било више гостију. Закупац, Улцињанин Момчило Баро Ђуришић (69), остао је да лежи непомичан у локви крви у шанку са видљивом раном од метка на потиљку. Убица и помагач побјегли су истог дана у сусједну Албанију, пишу „Вијести“.

Прошло је три године од тог мучког убиства, а Ђуришићева најближа родбина ни данас не зна да ли су убица и помагач у затвору у Албанији или негдје на слободи, да ли им се суди због тога или је већ донијета пресуда, који су мотиви, да ли су у питању плаћене убице…

“Милион питања, а ни на једно одговор”, каже Момчилов рођени брат Ђуро.

Истиче да су сви у породици, Момчилова супруга и син, браћа и сестре, разочарани односом надлежних институција, јер их нико и ни о чему не обавјештава.

“Озбиљно размишљамо да се обратимо и неким међународним институцијама које дјелују у Црној Гори”, каже Ђуришић.

Убиство које је потресло мирни град на приморју, брзо је ријешено.

Црногорска полиција поднијела је у октобру 2021. године кривичну пријаву против албанских држављана Пироли Винсцека (34) и Лала Дорјана (35), које сумњичи за убиство Ђуришића.

Из полиције тада су саопштили да су током извиђаја идентификовали извршиоце и да су им колеге из Албаније, након провјере доказа које су изузели, потврдили сумње.

Јакне које су носили и пиштољ из ког је испаљен смртоносни хитац, нађени су у близини угоститељског објекта.

Непосредно послије приклупљених доказа, путем међународне правне помоћи, кривично гоњење, против осумничених лица за убиство, уступљено је надлежним правосудним органима Републике Албаније.

Из Вишег државног тужилаштва (ВДТ) у Подгорици, “Вијестима” је прошле седмице потврђено да је то тужилаштво путем међународне правне помоћи тражило одговоре о кривичном гоњењу лица осумњичених за убиство.

“Предмет који је формиран у Вишем државном тужилаштву у Подгорици против два албанска држављанина, П. В. и Л. Д., због кривичног дјела тешко убиство извршено дана 04.06.2021. године у Улцињу, којом приликом је лишен живота М. Ђ., након предузетих свих неопходних радњи и прибављених доказа, путем међународне правне помоћи, дана 10.01.2022. године уступљен је ради предузимања кривичног гоњења, против наведених лица, надлежним правосудним органима Републике Албаније. Како ово тужилаштво није добило повратну информацију о томе да ли је преузето кривично гоњење против наведених лица, а што је уобичајена пракса, то је ово тужилаштво путем међународне правне помоћи затражило од надлежних правосудних органа Републике Албаније да нас обавијесте о наведеном, те уколико је преузето кривично гоњење да нас обавијесте о исходу поступка, односно о евентуално донијетој одлуци у конкретном предмету”, пише у одговору ВДТ које потписује руководитељка и портпаролка Лепа Меденица.

Додаје се да ће тужилаштво након што добије одговор од надлежних правосудних органа Републике Албаније, јавност благовремено обавијестити.

Пратили жртву?

Ђуришић је ликвидиран у закупљеном угоститељском објекту у кругу Ауто-мото друштва поред бензинске пумпе на улазу у град.

Држављани Албаније, како је утврђено током истраге, у локал су дошли у поподневним сатима, када није било гостију, односно када је Ђуришић био сам, што указује да су убица и помагач неко вријеме вјероватно пратили Улцињанина.

Поручили су пиће, а када је Ђуришић кренуо према шанку, Пироли је извадио пиштољ и пуцао му у потиљак. Његово беживотно тијело у шанку, нешто касније, пронашли су гости локала.

Албанци су одмах након убиства, побјегли из кафане у непознатом правцу, а полиција је недалеко од мјеста убиства, пронашла пиштољ и јакну.

Истражитељи су касније утврдили да су они легално ушли у Црну Гору и из ње изашли преко граничног прелаза Сукобин, истог дана када су извршили убиство.

Према информацијама “Вијести”, ликвидација Ђуришића доводи се у везу са убиством Косовара Беће Ликаја, марта 2017. године у Улцињу, за шта је правоснажно на 13 година затвора био осуђен Момчилов син Саво, који је у међувремену преминуо.

Из полиције је тада саопштено да један од праваца истраге иде ка томе да ли је мотив убиства крвна освета, али да то не могу и децидно да тврде.

Према наводима оптужнице, Ђуришић је Ликаја убио у стану који је користила његова дјевојка, испаливши му више хитаца у предјелу груди.

У међувремену, како су “Вијести” објавиле, Пироли Винсцек рањен је Скадру у пуцњави која се догодила почетком јануара 2022.

Како су пренијели албански медији, Пиролија су погодила два метка, у стомак и раме, а једна особа га је након рањавања превезла из Скадра у болницу у Љешу.

Како је писао албански “АБЦ Неwс”, Пироли није превезен у скадарску болницу због страха од још једног покушаја убиства.

Према писању тог медија, пуцњава се догодила док се Пироли налазио у аутомобилу марке “форд”.

Ђуришић је и прије трагедије у којој је изгубио живот, био на мети нападача – у септембру 2019. године, он је рањен хицима из пиштоља, које је испалио Далибор Топљановић из Зајечара.

Иако је Топљановић одлежао двоипогодишњу казну у Спужу због убиства у покушају, остало је до краја нерасвијетљено зашто је и по чијем налогу, у цик зоре пуцао у Ђуришића који је се пјешке кретао ка локалу.

Питања без одговора

“Вијести” су питања о кривичном гоњењу осумњичених за убиство Ђуришића, у неколико наврата, слали на мејл тужилаштва у Скадру, познат редакцији, али како је и раније објављено, одговора још нема.

Посљедња ургенција послата је прошле седмице.

Одговора нема ни на иста питања која су средином августа прошле године, послали на мејл координатора за информације, доступан на званичном сајту те институције у Скадру.

А питања су – шта су до сада предузели правосудни органи Албаније у том случају, да ли су осумњичени саслушани и ако јесу, како су се изјаснили поводом тога, односно да ли су признали или негирали кривицу, да ли тужилаштво има евентуалних сазнања да је убиство Ђуришића повезано са случајем убиства једног држављанина Косова, за које је правоснажно на вишегодишњу казну затвора кажњен његов син, односно да ли је у питању крвна освета или нешто друго, да ли је почело суђење поводом тога и ако није, када би требало…

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *