Три начина како да се ујутру будите пуни енергије
1 min readОво истраживање преиспитало је уврежене ставове о томе шта значи бити „јутарња особа“.
Анализирајући податке 833 одрасле особе, научници су дошли до закључка да јутарња будност не зависи толико од гена.
Ако се пробудите, осећате се тромо, поспано и уопште нисте спремни за дан, можда мислите да једноставно нисте „јутарња особа“.
Међутим, према истраживању објављеном у часопису „Nature Communications“, ваш ниво будности ујутру може бити више под вашом контролом него што мислите.
Шта утиче на јутарњу будност?
Ово истраживање преиспитало је уврежене ставове о томе шта значи бити „јутарња особа“.
Анализирајући податке 833 одрасле особе, научници су дошли до закључка да јутарња будност не зависи толико од гена, већ од три кључна фактора везана за начин живота.
Учесници су носили уређаје за праћење сна и активности и мјерење нивоа шећера у крви. Свако јутро су јели исти доручак, али је његов нутритивни састав варирао током студије. Такође су пратили унос хране и нивое будности путем апликације.
Резултати су показали да три фактора имају највећи утицај на јутарњу будност:
– дуже и касније спавање
– доручак богат сложеним угљеним хидратима и са мало шец́ера
– вјежбање дан раније
Сваки од ових фактора независно доприноси већој енергији ујутру, што значи да и примјена само једног од њих може дати позитивне резултате.
Спавајте дуже и боље
Ако желите да започнете дан пуни енергије, буђење раније него обично можда није најбоља стратегија. Метју Вокер, доктор неуронаука и психологије на Калифорнијском универзитету у Берклију. Он додаје да дужи сан помаже телу да елиминише ‘дуг за спавање’ који се накупио услед недовољног сна током недеље.
За квалитетнији сан можете испробати дијететске суплементе који вам помажу да спавате дуже и дубље.
Редовно вјежбајте
Вјежбање има благотворно дејство на скоро све аспекте здравља, укључујуц́и јутарњу будност. Према др Рафаелу Валату и једном од аутора студије, вежбање промовише бољи сан, што доприноси већем нивоу енергије следећег дана, пише MInd Body Green.
Чак и кратки кућни тренинзи могу бити веома ефикасни.
Доручкујте паметно
Најбољи доручак су они богати сложеним угљеним хидратима и умереним количинама протеина. Такви оброци спречавају нагле скокове шећера у крви који могу изазвати осјец́ај умора касније током дана.
Примјери сложених угљених хидрата укључују воће, цијела зрна, слатки кромпир и чиа сјеменке. Избјегавајте доручак са високим садржајем шећера и одлучите се за нутритивно богату храну која пружа дуготрајан осјећај ситости и енергије.
Уз праве навике, сваки дан можете започети пуни енергије, преноси 24 сата.хр.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: