ИН4С

ИН4С портал

Три вијека православља у Ријеци

Православци су се у ове крајеве доселили 1717. године, када је 218 православних породица дошло у Ријеку, Краљевицу и Нови. Њима су одмах загарантована верска права, а стављени су под јурисдикцију Српске православне цркве.

У Ријеци је данас одржана свечана академија поводом обележавања 300 година православља у том крају, а помоћник хрватског министра културе Дејан Масликовић оценио је да православна црква данас игра важну улогу позивајући да се вратимо коренима, светосављу и очувању моралних и људских вредности.

„Црква нас сједињује и јача, учи љубави, толеранцији и занемареним вредностима“, истакао је он у Поморском и историјском музеју Хрватског приморја, саопштило је Министарство културе Хрватске.

Према његовим речима, ово окупљање, поред прославе важног јубилеја, има још један не мање битан значај, а то је пример суживота народа у Истри, добрих односа Срба, Хрвата, Италијана и Истрана и да је управо то оно што свима улива наду да је то једини истински пут који води ка заједништву, љубави, толеранцији и поштовању различитости.

„То је и доказ да јеванђељска порука љубави која живи у једној заједници чини да се заједничким напорима може проћи кроз историјске буре и искушења“, напоменуо је Масликовић и подсетио да су се кроз историју мењали владари и прилике, али да православни народ у Ријеци и Истри опстаје, чува свој идентитет и да живе у миру са својим суграђанима и суседима.

Он је истакао да је ово прилика да се превазиђу културолошке и социолошке поделе у целом региону и да поштовање посебности чини идентитет једног народа.

Прослави јубилеја присуствовала је и помоћница министра културе и информисања за савремено стваралаштво и креативне индустрије Ивана Дедић.

Православци су се у ове крајеве доселили 1717. године, када је 218 православних породица дошло у Ријеку, Краљевицу и Нови. Њима су одмах загарантована верска права, а стављени су под јурисдикцију Српске православне цркве.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Три вијека православља у Ријеци

  1. Na srpskom štokavsko-ijekavskom se ovaj grad zove „Rijeka“, na hrvatskom čakavsko-ekavskom dijalektu „Reka“, na hrvatskom čakavsko-ikavskom dijalektu „Rika“, a na italijanskom, koji se takođe govori u tim krajevima, „Fiume“!

  2. Uz Istru i Gorski Kotar, Rijeka je jedan od rijetkih regiona u Hrvatskoj gdje Srbi normalno žive i rade i ne osjećaju se građanima „trećeg reda“ i „dežurnim krivcima“!

  3. Koji su to pravoslavci, Ante, kad ste samo u poslednjih četvrt vijeka više od „pola milijuna“ protjerali, asimilirali, a mnoge i poubijali? NDH ovom prilikom nećemo ni spominjati!

    1. Pravoslavci koji nisu digli oruzje protiv drzave hrvatskog naroda se i danas nalaze u svojim domovima i nije im pala „dlaka sa glave“.

  4. Sve dok pravoslavci u Hrvatskoj budu postovali hrvatsku drzavu,nece biti razloga da katolici ne budu tolerantni prema njima.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net