Трибина Универзиета Црне Горе: У урбанистичком планирању потребно дефинисање јавног интереса
1 min readИзмеђу јавног и приватног интереса у планирању простора, у домену урбанизма и архитектуре, потребно је пронаћи компромисно рјешење и успоставити баланс. То је интерактивни процес у којем јавни интерес не смије угрозити приватни, а ни приватни интерес јавни. Потребно је наћи модел дефинисања шта је то заправо јавни интерес. То је био закључак трибине: “У тежњи за јавним интересом – домети урбанизма и архитектуре”, одржане данас на Универзитету Црне Горе.
Трибину је водила деканка Архитектонског факултета проф. др Светлана Перовић која је указала да се у појединим истраживањима реализованим у Великој Британији напомиње да се фраза јавни интерес често користи за оправдање појединачних одлука и акција, како би се оправдала позиција планера и способних професионалаца.
Редовни професор Архитектонског факултета Свеучилишта у Загребу проф. др Ненад Липовац је казао да постоји јако пуно нивоа јавног интереса које треба дефинисати јер је питање која је то групација која га дефинише.
Док редовни професор Архитектонског факултета Универзитета у Београду проф. др Иван Рашковић сматра да приватни интерес не смије угрозити јавни интерес, мишљења да јавни интерес долази испред приватног је мр Владан Стевовић, в.д. генералног директора Директората главног државног архитекте и развој архитектуре, у Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма.
„Јавни интерес мора да постоји да би био контратежа приватном интересу. То су та двојства која морају да буду у равнотежи да би једно друго подржавали“, указао је он.
Ванредни професор Архитектонског факултета УЦГ др Вељко Радуловић, мишљења је да би држава требала да уреди модел препознавању тога у шта је то заправо јавни интерес, јер јавни интерес има увијек више укључених страна те исте јавности која може умногоме успорити процесе реализације конкретних пројеката.
Деканка Перовић је указала да су у архитектонским школама САД-а основани Центри за дизајн и истраживање јавног интереса који се баве овим питањима, док су она у Турској растућа област праксе.
„Иако стручно интересовање расте, архитектонско образовање још није одговорило на овај нови начин праксе“, указала је она. Деканка Перовић је изразила наду да ће ова трибина дати допринос појашњењу и одговору на бројна питања која су на њој постављена, те да ће бити повод и за нека будућа истраживања младих архитеката, студената који су присуствовали трибини, пише у саопштењу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: