Трифковић: Нема сумње да ће резултати овог пописа значајно одступати од оних са „купљеног“ из 2011. године
1 min readИако је незахвално говорити о квантитативним параметрима пописа становништва, једно је сигурно – број грађана који ће говорити српским језиком значајно ће превазићи оне који измишљени и непостојећи тзв. црногорски језик сматрају за матерњи, поручио је за Борбу историчар и професор међународних односа Срђа Трифковић.
У складу са тим резултатом, било би елементарно, праведно и здраворазумски да српски језик постане службени, међутим, то је неизводљиво због тренутне консталације снага у црногорском парламенту.
– Елементарни ред би био да српски језик постане службени језик у Црној Гори након пописа. То би било здраворазумски и праведно, али знамо да је за измјену Устава потребна двотрећинска већина, а знамо и ко чини састав садашње скупштине. Нажалост није реално очекивати да садашњом подјелом карата то буде уи спроведено – указао је Трифковић.
Као прву последице надмоћи српског језика у односу на тзв. црногорски, Трифковић види „скидање“ Института за црногорски језик и књижевност са буџета.
– У првом реду треба да се престане са том фарсом о црногорском језику који је понижавајући и за Црногорце. Он је понижавајући и са становишта лингвистичке науке и здравог разума. И даље постоје неки кукавни Институт за црногорски језик и књижевност гдје су кадрови некакви лумени који су куповали дипломе на муфтијином универзитету у Новом Пазару. То представља љагу и срамоту за Црну Гору. Прва одлука Владе после пописа би требала да буде да се та институција скине са буџета. Нека вегетира по сопственом нахођењу, ако може да нађе сопствене изворе финансирања. Било би срамота да он и даље буде буџетска јединица у земљи у којој огромна већина људи зна да говори језиком својих предака, тј. језиком светог Петра Цетињског, Његоша и краља Николе – навео је Трифковић.
Професор Трифковић нема сумње да ће резултати овог пописа значајно одступати од оних са, како истиче, „купљеног“ пописа из 2011. године.
– Једно је сигурно, да велика жеља представника тзв. међународне заједнице, односно колективног Запада, да се искључе питања о националној припадности, матерњем језику и вјероисповијести указују на огромно страховање да ће бити битно друкчији резултат у односу на попис из 2011. године. Врло је индикативно да је 2011. у вријеме када је ДПС-овска власт Мила Ђукановића и шаком и капом купила пописивачке гласове за набијање броја Црногораца у односу на Србе и говорника тзв. црногорског језика у односу на српски, да им тада ни најмање није сметало што су у попису укључена питања о националности, вјероисповијести и језику, а сада је одједном постало велики проблем.То само по себи указује да су резултати из 2011. године били резултат огромне политичке пресије, манипулације и преваре – децидан је Трифковић.
Трифковић је закључио да је избор Андрије Мандића за предсједника Скупштине Црне Горе први корак о прихваћености српског политичког фактора у Црној Гори, али да ће спровођење остатка договора парламенатрне већине бити прави тест те тврдње.
– Хајде да видимо да ли ће и како остатак договора бити испуњен догодине. То ће бити прави тест – констатовао је Трифковић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: