Трифковић: Велика Британија је бивша сила
1 min readГенерал Стјуарт Пич, кога је премијер Борис Џонсон јуче именовао за британског специјалног изасланика за Западни Балкан, према мишљењу одличног познаваоца међународних прилика професора Срђе Трифковића, нема искуства са балканским приликама и биће само извршилац налога „Форин офиса“, али је нагласио да је све што долази из Лондона осмишљено на српску штету.
Трифковић за Косово онлајн каже да Пич, као човек из Генералшаба Велике Британије, а који је потом био и у високој структури Северноатлантског савеза, нема апсолутно никаквог искуства са балканским приликама нити контакте са овдашњим личностима.
„Сама чињеница да се Британија да тако кажем „гура“ да и она игра некакву улогу је потпуно апсурдна. Наиме, Велика Британија је увелико бивша велика сила чији је домен одлучивања завршен са деколонизацијом ван оквира британских острва. То што се она придружила америчко-аустралијском пакту који треба да сузбија Кину у Индо-пацифичком региону је само знак до које мере заправо влада Бориса Џонсона пати од својеврсног империјално-носталгичног комплекса. Не верујем да ће то именовање имати икакву улогу и тог човека напросто треба игнорисати. Што се тиче српских политичара сматрам да треба да се понашају као да дотични господин не постоји“, каже Трифковић.
О томе треба ли очекивати да ће Пич координирати своју мисију са америчким изаслаником за Западни Балкан Габријелом Ескобаром и САД уопште, Трифковић каже да у то нема сумње јер је британска политика и иначе само продужена рука Стејт департмента, Пентагона и Беле куће.
„Шта год долази из Лондона, можемо бити сигурни да је осмишљено у корист српске штете. Понашање Британаца на овим просторима је било највидљивије у лику и делу покојног Педија Ешдауна и понављање тог облика присуства званичног Лондона на овим просторима је непожељно, тако и сасвим могуће да се маргинализује и одбаци као да не постоји, а да при том не буде плаћена апсолутно никаква цена“, сматра професор Трифковић.
Он указује да су односи између Велике Бритање и Француске на врло ниском нивоу из читавог низа разлога, укључујући и одлуку Аустралије да купи британско-америчке подморнице на нуклеарни погон, а не француске на дизел-електрични погон.
„Не верујем ни да у Европској унији има много воље да се некаквом британском ваздухопловном маршалу пружа било какав кредибилитет у контексту његове новоименоване улоге на Западном Балкану“, каже Трифковић.
Како је, међутим, информацију да је Џонсон именовао Пича пропратило и објашњење да ће он радити на јачању регионалне стабилности, као и тумачење да ће у опсегу његовог деловања бити БиХ и дијалог Београда и Приштине, намеће се питање каква може да буде његова улога у српско-албанско преговарачком процесу. Трифковић, сматра, да он не мора да има никакву улогу.
„Једино би могао да има улогу ако Срби направе грешку, па да га третирају озбиљно, а ако то не учине, он никакву улогу неће ни имати. Ако и дође у Београд, треба му дати заменика помоћника министра Селаковића да са њим разговара, да га одведе на ручак и да га испрати на аеродром“, наводи Трифковић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Od Imperijalno nostalgičnog kompleksa pate sve velike države pa i sitne gotovo bezvredne gledano sa teritorijalno globalističkog aspekta poput Srbije ili recimo Italije.
Poenta je u tome što Britanci svoje dvorce i zamkove iz srednjeg veka nisu rušili ili palili već ih čuvaju kao relikt prošlosti dok Srbi ne podnose antikvitete.
Uzmite samo rušenje grada Žrnova na vrhu Avale i zidina koje su tamo postojale??
One su srušene da bi se napravio kameni temelj za modernistički mauzolej Spomenik neznanom junaku.
Moderna je diktat vremena a antika trag u vremenu.
Čim srbi ruše tragove svoje prošlosti oni dakle ne priznaju svoj imperijalizam.
Glume valda republiku šta li,bog će ga znati šta im se dešava u pokondirenim tikvama?????
Osam porodica kontrolišu privatne centralne banke skoro svih Zapadnih i nacija u razvoju.
BIS je vlasnik Federalnih rezervi, Banke Engleske, Banke Italije, Banke Kanade, Švajcarske nacionalne banke, Nederlandsche Bank, Bundesbank i Banke Francuske.
Bank of America, JP Morgan Chase, Citigroup i Wells Fargo su među prvih deset akcionara gotovo svih Fortune 500 korporacija (najvecih).
Mnogi akcionari ovih banaka žive u Evropi.
Potpuno ispravan stav. Bivša sila, pogotovu otkako nisu član EU. Obične američke sluge i poltroni
Odličan tekst.
Izvrsni Srđa Trifković …
Prpa bato .
Велика Британија је била и остала велика сила не зато што је имала колоније него зато што сви Енглези раде у њеном интересу и у њену корист.