ИН4С

ИН4С портал

Турска преиспитује своју будућност у ЕУ

1 min read

TurkishFlagТурска већ годинама ради на томе да постане чланица Европске уније, али је, према писању агенције Ројтерс, вероватније да ће следећа држава која ће се придружити 28-чланој Унији бити једна од шест балканских земаља, од којих су пет биле републике у склопу Југославије кад је Анкара први пут поднела захтев за чланство у ЕУ.

Турска себе представља као растућу економску и политичку силу, као и мост према азијским и блискоисточним тржиштима, али неколико моћних чланица ЕУ оклева да отвори врата уније тој великој, већински муслиманској земљи, страхујући од проблематичне интеграције у европску породицу, док је, са друге стране, интеграција мањих држава углавном текла глатко, пише британска агенција.

Док је пажња званичног Брисела усмерена на друге теме, турска влада и јавност су све потиштенији и почињу да се питају да ли им је Европа заиста потребна, наводи Ројтерс.

„Мислим да нико, ни ЕУ ни Турска, не желе да кажу да процес придруживања Турске неће бити настављен“, изјавио је прошлог месеца у Бриселу турски амбасадор у ЕУ Селим Јенел.

„Једног дана ћемо, ипак, морати да одлучимо шта да урадимо, зато што ово никуда не води“, додао је Јенел.

Чланство у ЕУ може да донесе користи у виду лакшег приступа највећем светском трговинском блоку, слободног кретања радника, финансирања сиромашнијих региона и инфраструктуре, као и чланства у релативно стабилној политичкој унији. Ројтерс наводи да би у следећих десетак година Србија, Македонија, Црна Гора, Албанија, Босна и Херцеговина и Косово могли да се придруже Европској унији, након што су из региона то већ постигле Словенија и Хрватска.

Са друге стране, преговори Турске о чланству у Унији су практично замрзнути већ три године, као последица политичких препрека и отпора неких држава ЕУ, међу којима Немачке, Француске и Аустрије. Подршка чланства у ЕУ је код турске јавности ове године пала на 44 одсто, са 73 одсто из 2004. године, показао је извештај немачког „Маршаловог фонда“.

Главни турски преговарач са ЕУ Егемен Багис је прошлог месеца изјавио да његова земља вероватно никад неће постати чланица Уније због ставова постојећих чланица.

Један виши европски званичник упућен у преговоре Турске о чланству у ЕУ је недавно изјавио да се Турска квалитативно разликује по много чему од земаља западног Балкана.

„Западни Балкан је веома близу Европи. Турска се, међутим, квалитативно разликује по много чему. Ту је питање географије, чињеница да је то муслиманска земља и да је јавно мишљење у неким чланицама ЕУ веома против тога да Турска постане чланица европског блока“, рекао је он.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy