Тужилаштво да провјери и да ли је Брковић платио „Боку”
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2023/08/5508722_vektra-skupstina-komisija-za-privatizaciju-24_ls.jpg)
Фото: Борис Пејовић
Удружење бивших радника компаније “Вектра Бока” позвало је Специјално државно тужилаштво (СДТ) да провјери да ли је Драган Брковић платио акције и да ли је власник тог Хотелско-туристичког предузећа (ХТП), али и како су поједине пресуде донесене.
То је за “Вијести” казао предсједник Удружења бивших радника Ђорђе Рајак.
По налогу СДТ-а у августу прошле године приведени су власник “Вектре” бизнисмен Драган Брковић, његови синови Борис и Бојан, као и извршни директор компаније “Вектра Бока” Милић Поповић. СДТ их терети да су државу оштетили за нешто више од седам милиона евра – непоштовањем уговора о купопродаји некадашњег државног ХТП “Бока”, тако што су извршили кривична дјела злоупотреба овлашћења у привреди и прање новца.
Рајак је нагласио да су СДТ-у до сада послали више од 25 кривичних пријава и захтјева у којима су навели сумње и незаконитости. Претходно је судија за истрагу Сузана Мугоша одредила привремену мјеру забране располагања и коришћења непокретности које се у катастру воде као власништво или с правом коришћења на компанију “Вектра Бока”. Рјешење је на захтјев СДТ-а донијето 16. марта.
Рајак је казао да је предсједник Вишег суда Борис Савић недавно донио рјешење којим је укинут предлог СДТ-а и рјешење суткиње Мугоше, уз образложење да нема елемената кривичних дјела и да на ово рјешење немају право жалбе.
Он је истакао да је инвестициони програм вриједан 64 милиона евра у “Вектра Боки” требало да траје годинама, али да на крају није уложен ни цент. Навео је и да су најзначајнији објекти хотелске компаније били заштићени, међу њима Хотел “Плажа”, “Игало”, “Тамарис”, “Бока” и “Жањице” и да се нису могли отуђивати док се не уложи макар дио планираног новца. Рајак је казао и да су почетком прошле године упозорили и поднијели кривичну пријаву СДТ-у, у којој су доставили своје сумње и доказе пошто нису добијали адекватну помоћ.
“Да је основана наша претходна сумња да менаџмент није радио у складу са законом и тако преварио нас раднике и друге повјериоце. Сумња постоји да је у спрези менаџмент и поједници из Привредног суда, посебно Блажо Јованић који је више пута кршио план реорганизације”, наводи се између осталог у кривичној пријави Удружења.
Јованић је оптужен за злоупотребу положаја и њему је у току суђење.
Рајак наводи и да су на сједници Савјета за контролу и праћење приватизације донесени закључци да се имовина бивше државне “Боке” не може уврстити у стечајну масу “Вектре”. Додаје и да је Брковић јавно обећао да ће радници бити исплаћени, али да се ни то није десило.
“У стечају је направљен план реорганизације, који нико није поштовао. Брковић је имовину “Боке” продавао у више наврата, чак и ресторан “Жањице” који никако није смио бити отуђен. Продата је аутобуска станица, плажа “Милашиновић” и још објеката у зони Морског добра, имовина је отуђена”, истакао је Рајак.
Он је казао да, према ревизорском извјештају, “Вектра Бока” приходује и данас, од издавања паркинга хотела “Игала” и бившег “Тамариса” и неколико пословних простора, али да новцу не могу ући у траг.
Рајак се осврнуо и на одлуку Уставног суда према којој су се бивши радници нашли први на листи за исплату, али тврди да ту одлуку нико није поштовао, посебно при продаји првог од плацева “Вектра Боке”. Он наводи да су парцеле продате како би се исплатили дугови према радницима, те да су они од продаје добили свега рату и по. Рајак тврди и да је након продаје три плаца, јер земљиште није могло бити продато без дозволе радника, држава 2021. године тужила менаџент и бивше запослене.
“Ми ћемо тражити да се радници изузму из тужбе јер нису ни криви ни дужни. Они су преварени од самог старта”, нагласио је Рајак.
Према његовом мишљењу неоспорна је чињеница да су радници оштећени и траже заштиту сопствених живота јер су обесправљени.
Брковићи и Поповић су у притвору били до средине октобра, када су истекли услови за њихово даље задржавање јер је специјална тужитељка Лидија Вукчевић саслушала све свједоке и спровела доказни поступак, након чега је и тражила укидање притвора.
Имовина “Боке” сада блокирана одлуком Владе
Рајак је “Вијестима” казао и да су, упркос рјешењу предсједника Вишег суда Бориса Савића, имовина и акције фирме “Вектра Боке” и даље у блокади, захваљујући ранијој одлуци Владе.
Компанији “Вектра Бока” жиро-рачун је у непрекидној блокади већ скоро четири године, на укупан дуг од 12,1 милиона евра.
Рајак је казао да су до сада имали три састанка с премијером Дританом Абазовићем од којих посљедњи крајем јула, али да ће сусрет с државним представницима захтијевати и у наредном периоду.
Извор: Вијести
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
Dolijaće i smeće Boris Savić kao i mnoge druge krivosudije u krivosuđu Monteprkna.