ИН4С

ИН4С портал

Тужилаштво игнорише вишегодишњи судски спор проф. Стојановић, као и све детаље процеса и елементе више кривичних дјела, ректор Николић ЋУТИ

Професор Филолошког факултета у Никшићу Јелица Стојановић у Никшићу се још давне 2005. године пријавила на конкурс за додјелу стана по повољним условима у Подгорици, у згради која се налази у Улици Џорџа Вашингтона. Том расподјелом Стојановићевој је додијељен стан у Никшићу који није био власништво Универзитета, већ Министарства просвјете.
Јелица Стојановић

Проф. др Јелица Стојановић

Професор Филолошког факултета у Никшићу Јелица Стојановић у Никшићу се још давне 2005. године пријавила на конкурс за додјелу стана по повољним условима у Подгорици, у згради која се налази у Улици Џорџа Вашингтона. Том расподјелом Стојановићевој је додијељен стан у Никшићу који није био власништво Универзитета, већ Министарства просвјете. Незадовољна додјелом, ангажује адвоката и покреће поступак против те одлуке. Тада је донесена је првостепена одлука да се расподјела поништи и буде поновљена. Међутим, Универзитет није поступио по пресуди, иако је била извршна, а на основу које она, уз правну помоћ адвоката Саве Костића, покреће поступак извршења пред надлежним судом у Подгорици.

Суд доноси рјешење којим се прихвата његов предлог и одређује се казна, први пут Универзитету 2.000 евра као правном лицу и ректору 500 евра као законском заступнику уз трошкове извршног поступка. Према сазнањима пуномоћника, новац је скинут са рачуна Универзитета, а у спису предмета нема доказа да је извршено скидање новчаних средстава са рачуна ректора. Пошто није поступљено по рјешењу, суд је, према Костићевим ријечима, донио ново рјешење са увећаним казнама, и тако све до најновијег рјешења које гласи на износ од 6.000 Универзитету и ректору 2.000 евра од 19. октобра ове године.

Тим поводом пуномоћник се обратио Основном тужилаштву у Подгорици захтјевом од 23. јуна ове године, скоро годину након правоснажности и извршности одлуке, и пружио му потребна обавјештења прилажући материјалне доказе о случају, чија је суштина непоступање по овој пресуди која је обавеза за Универзитет и налог да се изврши поновна расподјела.

Универзитет Црне Горе

Скандалозно је поступање тужитељке Слађане Шпњевић Волков која није препознала више него довољно елемената за више кривичних дјела – од злоупотребе службеног положаја, непоступања по извршној пресуди и несавјесног рада у служби.

„Ми смо написали притужбу у законском року, па да видимо како ће по притужби реаговати Више државно тужилаштво. Скандалозно је поступање овог тужиоца која захтјев крсти у кривичну пријаву и која је требало да детектује ова кривична дјела и да самим тим процесуира одговорна лица. Такође, тужилац је имао прилику да провјери и то ко је све ушао у расподјелу и под којим условима су неки добијали станове, међу којима је било и асистената, док је Стојановићева, која је као редовни професор заслуживала по свим критеријумима стан, наишла на проблем који не може да ријеши деценију и по. Тужилац Слађана Шпањевић Волков у образложењу се не осврће на рацио кривичног дјела за које одбацује кривичну пријаву, иако није била у питању кривична пријава, већ се бави правним радњама које уопште нијесу битне за оно што је пуномоћник навео у обавјештењу које јој је доставио“, раније је истакао Костић.

Тужилац Радоњић едуковао јавност о томе шта је кривична пријава, ни ријечи о вишегодишњем спору

Наш портал упутио је питања тужитељки Шпањевић Воклов умјесто које је на питања одговорио Вукас Радоњић, државни тужилац портпарол у Основном државном тужилаштву у Подгорици.

На тражен коментар поводом вишегодишњег процеса који води проф. Стојановић и наводе њеног пуномоћника да тужилац није препознао и више него довољно елемената за више дјела – од злоупотребе службеног положаја, непоступања по извршној пресуди и несавјесног рада у служби, нажалост, нисмо добили одговор.

Наводи пуномоћника проф. Стојановић о измиривањима обавеза Универзитета и ректора, као ни то што су више пута игнорисане донешене судске извршне одлуке – нису ни потврђене ни демантоване, будући да тужилац није нашао за сходно да одговори због чега није реаговано на неизмиривање новчане казне ректора Универзитета Црне Горе. 

ОДТ Подгорица

У свом одговору он је пропустио и да коментаришете чињеницу да је са рачуна УЦГ скинут новац а да у спису предмета нема доказа да је извршено скидање новчаних средстава са рачуна ректора.

Насупрот томе, тужилац је неспретно одговорио једино на наше питање о кривичној пријави која, како смо истакли и у самом питању – ни радило о кривичној пријави.

Државна тужитељка у Основном државном тужилаштву у Подгорици је одбацила кривичну пријаву пуномоћника оштећене Ј.С., поднијету против Универзитета Црне Горе и његовог одговорног лица, за кривично дјело неизвршење судске одлуке, јер не постоји основана сумња да је учињено пријављено, али ни друго кривично дјело за које се гони по службеној дуужности. Непосредно више државно тужилаштво је, по притужби пуномоћника оштећене, оцијенило да је таква одлука донијета у складу са законом.

Посебно истичем да је кривична пријава неформални акт, што значи да нема законом одређену форму, тако да сваки поднесак достављен Државном тужилаштву, у којем се наводе индиције или основи сумње да је учињено кривично дјело за које се гони по службеној дужности, а уз то и прилажу одговарајући докази, што је у конкретном, Тужилаштво сматра кривичном пријавом, о којој се, у складу са законом, мора донијети одговарајућа одлука“, навео је у свом одговору тужилац Радоњић.

Осим тога, тужилац је, нажалост изоставио и да прокоментарише на који начин ће Тужилаштво даље поступати у вези УЦГ и ректора који су евидентно поступали незаконито (због чега им је и одређена новчана казна) и натјерати их да изврше своје обавезе према оштећеном и законски одговарају.

Питања смо, такође упути и ректору Данилу Николићу али од њега нисмо добили одговор.

 

 

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net