ИН4С

ИН4С портал

Тужилаштво тражи податке о графитима које је наручивао Лазовић 2020. године

Фото: Лука Зековић

Бјелопољско Више тужилаштво од других државних органа тражиће податке о распиривању вјерске и националне мржње на сјеверу Црне Горе након августа 2020. године, а у том предмету предузеће и друге неопходне радње, казао је “Вијестима” замјеник руководиоца ВДТ Бијело Поље Владан Ђаловић.

То је казао након што су “Вијести” недавно објавиле да је по завршетку избора 2020. године полицајац Петар Лазовић организовао да се Пљевља исцртају српским симболима, како би, произилази из комуникације, изазвао међунационалну нетрпељивост у том граду, а након што су “цртачи” графита ухапшени, тражио од тадашњег шефа Специјалног полицијског одјељења Драгана Радоњића да према њима благо поступа, на што је овај и пристао, произилази из транскрипата њихове комуникације…

Ђаловић је “Вијестима” одговорио да је у том тужилаштву, поводом исписивања графита у Пљевљима, формиран предмет против двије особе због кривичног дјела изазивање националне, расне и вјерске мржње из чл. 370 КЗЦГ.

“И у том поступку је поднијет оптужни акт против два лица, која су правоснажно ослобођена пресудом Вишег суда у Бијелом Пољу”.

“Више државно тужилаштво у Бијелом Пољу ће у наредном периоду предузимати све радње, заједно са Управом полиције као надлежном за откривања кривичних дјела за која се гоњење предузима по службеној дужности, као и затражити податке од других установа и предузети друге процесне радње у оквиру своје надлежности како би била откривена кривична дјела и учиниоци кривичних дјела за чије гоњење је стварно и мјесно надлежно Више државно тужилаштво у Бијелом Пољу, па самим тим и у односу на догађаје који представљају предмет Вашег интересовања”, казао је Ђаловић.

Тужилац је тако одговорио на питања да ли је тај предмет и даље активан, и јесу ли од Специјалног државног тужилаштва и Управе полиције тражили уступање материјала који се односе на конкретни догађај.

Ђаловић је упитан и да ли ће због нових сазнања изнијетих у тексту, у том предмету саслушати Петра Лазовића и службеника Управе полиције Драгана Радоњића.

„Исцртај Пљевља са 4с“

Вијести су крајем децембра објавиле да је сада ухапшени тајни агент од Дарка Шарића тражио да његова екипа исцрта Пљевља крстом са четири оцила.

То је захтијевао након што су пребројани гласови на изборима 30. августа 2020. године, на којима је Демократска партија социјалиста након три деценије изгубила власт.

“Реци Пљевља да се исцртају четири ес”, пише Лазовић 1. септембра те године Шарићу.

У комуникацији коју посједују “Вијести” нема доказа да му је Шарић одговорио.

Ипак, наредног јутра просторије Исламске заједнице у Пљевљима освануле су са поломљеним стаклима на улазним вратима.

Дан касније, неколико објеката који су у власништу Бошњака осванули су исписани пријетећим порукама – “Селите се Турци”, али и са исцртаним крстом са четири оцила…

Графити са пријетећим порукама муслиманском и бошњачком становништву и наредних дана исписивани су у граду под Љубишњом – на улазу у град табла на којој пише “Добродошли у град Пљевља” била је исцртана зеленим спрејом, крстом са четири С и бројем 92 са три тачке… У селу Оџак, посред магистрале, било је исписано “Сребреница 92 селите се Турци” и нацртан крст са четири оцила.

Из комуникације коју је црногорским истражитељима доставила Агенција Европске уније за спровођење закона произилази да је Лазовић бринуо да његове колеге не притискају пуно ухапшене због исписивања графита у Пљевљима.

“Немој ове стискат за спрејеве и графите у ПВ. То занемари ако можеш. Из ПВ што су доведени, пар њих има за графите итд…ако можеш помози”, пише Лазовић.

Радоњић му одговара: “ОК”.

Преписку са Радоњићем одмах шаље шефу организоване криминалне групе кавачки клан Радоју Звицеру, чији војник Игор Терзић је и сумњичен за изазивање тензија у Пљевљима.

Фалило доказа

Осим Пљевљака Терзића, Специјално државно тужилаштво тада је поднијело кривичну пријаву против још двојице његових суграђана – Немање Новаковића (33) и Данета Вранеша (26).

Теретили су их да су након избора 30. августа исписивали по Пљевљима графите са пријетећим порукама муслиманском и бошњачком становништву.

Наредне године Вранеш и Новаковић у бјелопољском Вишем суду ослобођени су оптужби за изазивање националне, расне и вјерске мржње.

Таква пресуда донијета је због недостатка доказа, образложио је након изрицања пресуде судија Драган Мрдак.

Оптужница их је теретила да су 3. октобра купили спрејеве и исписивали графите увредљиве садржине у Пљевљима, махом оне са пријетећим порукама.

Терзић, међутим, одговара за много теже кривично дјело – по тврдњама Специјалног државног тужилаштва дио је мафијашке организације Радоја Звицера, која је планирала ликвидације двојице припадника организоване криминалне групе шкаљарски клан Јована Вукотића и Јована Јовановића.

Поред Звицера и Терзића, члановима те криминалне организације СДТ означава Милана Вујотића, Слободана Кашћелана, Драгана Кнежевића, Горана Вукчевића, Данила Бакића, Стевана Краљевића, Радована Мујовића, затворског службеника Владана Лучића, Филипа Кнежевића, Ратка Живковића, Милутина Кнежевића, Милоша Јовановића, Милутина Чотара, Владимира Вучковића, Дејана Рутовића и Срђана Јуришевића.

Лазовић је ухапшен 18. јула 2022. године под оптужбом да је као службеник Управе полиције радио за мафијашку организацију којом управља Звицер.

Специјално државно тужилаштво терети га у неколико предмета, а на саслушању је негирао кривицу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net