ИН4С

ИН4С портал

Тужитељка, супруга функционера ДПС-а: Није крив, јер га није тукао да гласа за ДПС

1 min read

sud

Замјеница основног државног тужиоца у Пљевљима Сања Голубовић одбацила је кривичну пријаву против Рајка Ковачевића пословође у руднику Шупља стијена у Шулима код Пљеваља коју је поднио бивши радник тог предузећа Миленко Крстонијевић због повреде слободе опредјељења при гласању.

Тужитељка, иначе супруга функционера ДПС-а и донедавног помоћника министра пољопривреде и руралног развоја Игора Голубовића, оцјенила је да у радњама Ковачевића нема елемената пријављеног кривичног дјела, нити другог дјела које се гони по службеној дужности.

Крстонијевић је почетком јуна поднио кривичну пријаву основном државном тужиоцу против Ковачевића.

У пријави коју је доставио адвокат Миладин Јоксимовић је наведено је да је 10. октобра прошле године, уочи парламентарних избора, око осам сати у просторијама Градира Монтенегра, Ковачевић „на противправан начин вршио присилу над Крстонијевићем да изађе на октобарске изборе и гласа Демоктратску партију социјалиста“.

Ковачевић је, како пише у пријави, упозорио Крстонијевића да о томе мора доставити податке у Никшић, објашњавајући му коме да се јави на изборном мјесту на дан гласања, да добије инструкције на који начин да гласа, како би се касније могло провјерити коме је дао глас.

Неколико дана прије предсједничких избора одржаних почетком априла на Фејсбук профилу Демократског фронта Пљевља (ДФ) објављен је снимак на којем се може чути како Ковачевић врши притисак на Крстонијевића да гласа ДПС пред парламентарне изборе одржане 14. октобра, 2012.

Ковачевић је кум Веселина Пејовића, сувласника компаније Градир Монтенегро.

Крстонијевић од 30. априла не ради у Руднику, јер му је, како је саопштено, истекао уговор о раду.

Ковачевић је у изјави признао да је на снимку, који је направљен мобилним телефоном, његов глас, али да је све изговорено рекао у шали.

Тужитељка сматра да он на тај начин није повриједио слободу опредјељења при гласању из члана 186 став 1 Кривичног законика.

„Како у конкретном случају осумњичени Ковачевић није примијенио силу према оштећеном Крстонијевићу, а која према дефиницији преставља употребу снаге према неком лицу која је управљена на то да она изврши одређену радњу, нити пријетњу која представља стављање у изглед неког зла лицу које се принуђава јер осумњичени Ковачевић ниједног тренутка са оштећеним није ставио у изглед било какво зло, нити му је рекао какве ће посљедице сносити ако не гласа за ДПС односно њихову изборну листу, што је у својој изјави и сам оштећени потврдио истичући да са Крстонијевићем уоште није разговарао о свом послу, те како осумњичени Ковачевић ни на било који други противправан начин није утицао на оштећеног у погледу његовог опредјељења приликом гласања и да му током разговора осумњичени није наредио за коју ће политичку партију гласати те да му ништа није обећао у смислу награде, поклона или какве друге користи“, наводи тужитељка у образложењу рјешења.

Она сматра да Ковачевић не одлучује ко ће у Руднику засновати радни однос, нити коме ће од запослених бити продужен уговор јер није извршни директор нити сувласник Градир Монтенегро Рудник угља Шупља стијена у Шулима.

Крстонијевић је је у тужилаштву препричао снимљени дио разговора, наводећи да је одлучио да послуша Ковачевића и јави се извјесном Тому. Казао је да је чуо да су људи који нијесу гласали за ДПС, а на њих је вршен притисак да то ураде, остајали без посла.

Крстонијевић је рекао да је два дана прије октобарских избора прошле године јавио шумару Тому Зечевићу, који му је рекао начин на који ће да гласа, односно да стави квадратић око броја 11 под којим је био ДПС.

У Кривичног законика за кривично дјело „повреда слободе опредјељења при гласању“ предвиђено је да ће новчаном казном или затвором до једне године казнити онај ко силом, пријетњом или на други противправан начин принуди другог или на њега утиче да на изборима или на референдуму врши или не врши право гласања или да гласа за или против одређеног кандидата, изборне листе односно предлога.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Тужитељка, супруга функционера ДПС-а: Није крив, јер га није тукао да гласа за ДПС

  1. Ma ulica je jedino rješenje. Ovo je samo zamajavanje naroda i ubjanje u pojam. Telekom kao da se nije ni desio, Afera Snimak ode u zaborav, izgleda i KAP… Budite se ovce, Dželat je naoštrio pribor

  2. Ове изјаве су ужасне, није га тукао, али како и на који начин га је приморавао!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *