У 2023. години регистровано 46 заражених ХИВ-ом, двије особе умрле од АИДС-а
1 min readОд почетка 2023. године до краја новембра, регистровано је 46 особа са ХИВ инфекцијом у Црној Гори. Од тога 16 особа је са претходно дијагностикованом инфекцијом у земљама поријекла, које су, уз регулисан правни статус боравка, наставили терапију у нашој држави, саопштено је Градском порталу из Института за јавно здравље у сусрет 1. децембру Свјетском дану борбе против ХИВ/АИДС-а.
” Регистроване су двије особе умрле од посљедица ХИВ инфекције у овој години”, казали су из Института.
У Црној Гори са ХИВ инфекцијом живи око 400 особа, казали су из Института и додали да око четвртина није дијагностикована, односно не зна свој статус.
“Први случај ХИВ инфекције у Црној Гори је регистрован 1989. године и од тада се, изузимајући године КОВИД-пандемије када је дошло до смањења броја регистрованих случајева, сваке године повећава број новорегистрованих особа. Од почетка епидемије 1989. до краја 2022. године регистрована је укупно 371 особа инфицирана ХИВ-ом (укључујући и особе са регулисаним статусом боравка који се први пут региструју у нашем систему). У истом периоду, 67 особа је умрло од АИДС-а”, рекли су из Института за Градски портал.
Црна Гора се, додају, од фебруара 2022. суочава са значајним приливом миграната (претежно руских држављана и украјинских избјеглица).
“Током 2022. девет особа које живе са ХИВ-ом дошло је у Црну Гору гдје су наставили антиретровирусну терапију. Дакле – у 2022. години у регистар ХИВ-а у Црној Гори уврштено је укупно 40 нових случајева, односно 31 особа са новоткривеном (новодијагностикованом) инфекцијом (77,5% свих новопријављених случајева) и 9 миграната са претходно дијагностикованом инфекцијом у земљама поријекла (22,5% свих новопријављених случајева) “, појаснили су из Института за Градски портал.
Објашњавају да, на основу доступних података и процјена које се израђују сваке године, не могу закључити да се у нашој земљи повећава број особа које се инфицирају ХИВ-ом.
“Повећава се број особа које се региструју, тј. тестирају се и дијагностикују. Тестирање на ХИВ, рано откривање болести и увођење терапије је од немјерљивог значаја, како за здравље појединца, тако и за јавно здравље. Откривање инфекције и рано започињање лијечења спрјечава развој здравствених компликација, побољшава квалитет живота, продужује очекивано трајање живота”, истичу из Института.
Наглашавају да се данас са ХИВ-ом не само живи, већ стари.
“Такође, лијечење смањује могућност преноса инфекција на неинфициране јер особа која је на терапији, има добар терапијски одговор и немјерљив ниво вируса у крви, не може да пренесе инфекцију “, напомињу из Института.
Појашњавају да је у Црној Гори водећи начин преноса ХИВ-а сексуални контакт. На тај начин је, кажу, инфицирано 88% регистрованих.
” Повећани ризик од ХИВ инфекције имају особе које су више и изложене овој инфекцији (због понашања или природе посла). У ризична понашања спадају ступање у сексуалне односе са непознатим особама, често мијењање сексуалног партнера, неконзистентна употреба заштите (кондома) приликом сексуалних односа, ступање у сексуалне односе под утицајем алкохола и дрога, ињектирање дрога, тетовирање и пирсинг нестерилним инструментима (када се обавља ван лиценцираних салона) и др “, закључили су из Института за Градски портал.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: