У Бањалуци промовисана књига др Љубомира Милутиновића и др Будимира Алексића: Капитално дјело из српске фолклористике
1 min readКњига ,,Епски јунаци у збирци Андрије Лубурића“, аутора др Љубомира Милутиновића и др Будимира Алексића промовисана је протекле седмице у пуној сали Банског двора у Бањалуци. О том капиталном издању Институа за српску културу из Никшића говорили су проф. др Мирослав Додеровић са Филозофског факултета у Никшићу и доц. др Желимир Драгић са Филозофског факултета у Бањалуци, а присутнима су се обратили и аутори ове вриједне и занимљиве књиге.
Милутиновић и Алексић су обрадили 111 пјесама са преко 35 хиљада стихова из збирке Андрије Лубурића (1891-1944), истакнутог фолклористе и сакупљача народног стваралаштва. Лубурићева рукописна збирка, похрањена у Архиву Србије, садржи преко 800 епских пјесама са више од 200 хиљада стихова. ,,Ово изузетно дјело наших реномираних проучавалаца српског народног стваралаштва и фолклора, подразумијевало је огроман труд и посвећеност“, истакао је проф. др Мирослав Додеровић, један од рецензената ове књиге.
,,Аутори су се концентрисали на истраживање оног материјала, тј. оних пјесама из Лубурићеве збирке које говоре о седморици најистакнутијих хајдука-харамбаша, углавном са простора данашње Црне Горе и Херцеговине – Бају Пивљанину, Мијату Томићу, Вуку Мићуновићу, Никцу од Ровина, Вуку Томановићу, Лазару Пецирепу и Вуку Лопушини. Од укупно сто шездесетак пјесама посвећених наведеним хајдучким харамбашама, колико их има у Лубурићевој збирци епских народних пјесама, аутори су одабрали 111 најбољих са становишта књижевноумјетничке вриједности“, навео је Додеровић.
Др Желимир Драгић је рекао да је Андрија Лубурић биљежио пјесме у преко 50 разних мјеста на простору Црне Горе, Брда и Херцеговине, те да су предмет тих пјесама догађаји који су се збили током 18. и прве половине 19. вијека, када су крајеви из којих потичу те пјесме преживљавали једну од најтежих криза. ,,Аутори овог капиталног дјела су опширно анализирали те пјесме, дали суд о њиховој естетској вриједности, указали на чињеницу да оне представљају важан извор и историјских збивања и да доносе обиље културно-историјских података. Ова књига од 1054 стране добро ће доћи свима онима који се овим питањима занимају, било стручно, било научно, али и сваком радозналом интелектуалцу, поготово љубитељу народне поезије“, истакао је Драгић.
Аутори књиге су казали да су овим дјелом настојали да дају скроман допринос нашој фолклористици и нашој науци о народној књижевности, али и да одуже дио дуга према Никшићанину Андрији Лубурићу, изузетном културном прегаоцу који је велики дио живота посветио сабирању разноврсне, првенствено етнографске грађе и докумената.
Као уредник овог капиталног издања потписан је др Никола Маројевић, а рецензенти књиге су проф. др Мирослав Додеровић, др Жарко Лековић и доц. др Желимир Драгић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: