ИН4С

ИН4С портал

У Бечу приказан филм „Република Српска: Борба за слободу“

Борис Малагурски; фото: rtvpancevo.rs

Упркос покушајима да се спречи пројекција у Бечу, протеклог викенда је ипак приказан документарни филм „Република Српска: Борба за слободу“, редитеља Бориса Малагурског.

Заједница српских клубова у Бечу договорила је, и потписала уговор, као и платила све трошкове, за салу у школи у 12. бечком округу, у којој српска друштва често одржавају приредбе, али им је, само пар дана пред пројекцију, отказана сала.

Образложење – да због заказаних термина, поништавају термин коју су сами одобрили и потписали, у Заједници не прихватају, и са правом се питају да ли је таква одлука резултат притисака, и има политичку, па чак и етничку позадину.

Управници школе, пет дана пред пројекцију филма, из неразумљивих и правно неутемељених разлога, како наводе из Заједнице, отказали су коришћење свечане сале, уз обавештавање, да због заказаних термина, поништавају одобрени термин.

“Написали су да смо им прећутали да ће то бити филм Малагурског, што је бесмислено, јер смо у захтеву навели да се одржава филмско вече и забележено је шта нам све треба… Школа је јасно прекршила уговор. Нисмо љути на школу, љути смо што је нама упућен мејл, очигледно прослеђен другима, јер су недуго после отказивања поједине организације, попут Босанске патриотске лиге, исти објавиле. Повређени смо што су појединци добијали наше мејлове”, рекао је за Косово онлајн председник Заједнице српских клубова у Бечу Лука Марковић.

Зато моле надлежне општинске и градске власти за објашњење због чега је српској заједници замало онемогућено да у присуству редитеља погледа филм, који говори о причи српског народа.

“Тражимо одговор и објашњење, зашто су се надлежни предомислили у доношењу одлуке. Да ли је неко извршио притисак да се филм откаже и да ли то значи да Срби не могу да остваре своје права? Верујемо да живимо у демократској земљи, у којој се поштују свачија права”, рекао је Марковић.

Додао је и да су у Заједници, после свега, забринути за будуће активности у промовисању српског језичког и културног идентитета и грађењу мостова културе и пријатељства између аустријског и српског народа.

Ипак, Заједница је нашла решење и организовала пројекцију у својим просторијама, и то чак у пет термина.

“Сваки термин је био препун. Није било никаквих проблема на самим пројекцијама, а било је чак и људи из бошњачке заједнице. Полиција нас је чувала, и хвала им на томе. Једини инцидент је што је неко у кабини тоалета написао паролу против Срба и редитеља, која је пријављена полицији”, рекао је Марковић.

Испричао је да је аустријска полиција на сваких сат времена звала и проверавала да ли је све у реду, а када је почела последња пројекција, када је изашао да се захвали припадницима полиције, једна особа му је, представивши се као члан Бошњацке патриотске лиге, претила.

“Питао ме је – да ли знате шта ће бити ако улетиме у просторије Заједнице… Игнорисао сам га, али је он наставио да прича полицији о томе какав филм гледамо… Окренуо сам се и отишао, а након пола сата су ме обавестили о графитима. Велико хвала полицији, јер су врло брзо пошто смо их обавестили о пројекцијама, послали један аутомобиле и два полицајца да нас чувају од почетка све док задњи гост није изасао из Заједнице”, навео је Марковић.

Редитељ Борис Малагурски изразио је задовољство због тога што је филм приказан српској публици у Бечу, и поред покушаја да се то спречи.

„У Бечу је пројекција била заказана најпре у новембру у Лугнер Кину, али су притисци бошњачких лобиста били огромни и без обзира што екстремисти нису видели филм, а биоскоп није имао примедбе на садржај, пројекција је отказана. То превазилази културу отказивања, јер се реагује на основу нечега чега у филму нема. Сличних проблема је било и у Швајцарској, Немачкој и другим земљама, али смо једноставно нашли друге сале, чији власници нису страховали од претњи или су били одлучни у одбрани слободе говора”, рекао је Малагурски.

У Бечу, каже, је било такође изазова, али су овог пута били спремнији и обезбедили више алтернативних сала.

„Иза напада стоје бошњачки екстремисти који гурају политичку агенду са намером да константно оцрњују српски народ и црпе стране фондове за одржавање свог наратива. Они су се заинатили да забране филм, али ми смо измислили инат, тако да им то неће проћи”, рекао је Малагурски.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy