У Београду редови испред музеја за Мирослављево јеванђеље
Најстарији и највриједнији сачувани српски ћирилични рукопис Мирослављево јеванђеље први пут ове године представљен је јавности, преносе медији.
У Народном музеју у Београду синоћ су посјетиоци у редовима и по пола сата чекали да погледају највриједнији српске писани рукопис. Редови заинтересованих у Народном музеју, како преносе агенције, дуго нијесу виђени. Ово само показује да када је високо култура приступачна широким народним масама, она је итекако популарна и комерцијална. Проблем је једино у томе што умјесто ње обичан човјек је свакодневно нападнут и опсједнут масовном антикултуром која нема за циљ да оплемени свог конзумента већ да га пороби и сведе на безлично биће.
Иначе, најстарији српски ћирилични рукопис настао је осамдесетих година 12. вијека по наруџбини хумског кнеза Мирослава. Сада се може видјети укупно 10 дана годишње по осам сати.
Богослужбена књига у којој су текстови распоређени према читањима у току црквене године исписана је пером и садржи 296 минијатура бојених црвеном, зеленом, жутом, бијелом бојом и украшених златом. Данас се чува у специјалним условима – прецизно су прописани температура, влага и јачина свијетла на којима јеванђеље може пред публику. У супротном му пријети пропадање.
Мирослављево јеванђеље је уписано у листу Памћење света што значи да је бод изузетног значаја и вриједности. Ово је ријетка прилика да се види дјелић историје, у оквиру изложбе “Завети и поруке: Стефан Немања – девет вијекова”.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Све значајне културне споменике Срба треба изложити у одрееном времени и на мјесту, да народ види, и да се окријепи од лудила свакодневице! Ово су прави потези!
Ovaj podatak uliva povjerenje da još nijesmo sasvim kao nacija zaglupljeni Grandom i Farmom. Bravo, moj Narode!