У Бриселу наставак преговора о Косову и Метохији
1 min read
Брисел
Званичници влада Београда и Приштине данас ће у наставку дијалога размотрити како спровести досад утаначене договоре.
Међу главним темама су формирање Заједнице српских општина и довршетак добрим дијелом усаглашеног механизма правосуђа који обезбјеђује права и интересе Срба у систему Космета.
То су агенцији Бета пренијели европски дипломатски извори, који су навели да не могу рећи да ли ће и неке друге теме, које нијесу на дневном реду, бити предмет разговора.
То су поглавито питање српске имовине на Косову, што је покренуто покушајем власти у Приштини да се национализује комбинат Трепча, као и смјењивање једног српског министра у косовској влади, што је оштро осудио Београд и предочио да може лоше утицати на дијалог с Приштином у Бриселу.
Висока представница Европске уније Федерика Могерини је саопштила да позива премијере Србије и Космета , Александра Вучића и Ису Мустафу, као и шефа српске дипломатије Ивицу Дачића, да у првој рунди преговора послије 31.марта прошле године „размијене мишљења о даљој нормализацију односа „.
Премијер Александар Вучић је изјавио да је Србија спремна за дијалог о Комбинату Трепча и да ће се у оквиру дијалога Београд-Приштина у Бриселу разговарати о томе.
Вучић је подвукао да засад није успио покушај Приштине да прикаже да је “ Трепча богатство Косова „, објаснивши да је Приштина жељела да заврши приватизацију Трепче прије отварања у Бриселу тог проблема и спорног питања приватизације српске имовине на Косову.
Дачич је изјавио да ће српски тим у Бриселу инсистирати на питањима имовине, повратка интерно расељених лица и положаја Српске православне цркве.
Он је предочио да је стварање реалних услова за повратак интерно расељених лица с Косова „један од кључних фактора у процесу помирења“.
Директор канцеларије за Косово и Метохију у влади Србије Марко Ђурић је нагласио да “ обавезе које произилазе(из Споразума Београд-Приштина) налажу да је Заједница српских општина сада на дневном реду и ми ћемо се трудити да тако и буде “ и нагласио да ће делегација Београда затражити да се у дијалогу размотри више тема од значаја за српску заједницу на Косову, укључујући српску имовину, имовину Српске православне цркве на Косову, правосуђе.
Он је такође нагласио да је “ неизоставно и питање несталих чија судбина, на обје стране, још није разјашњена“.
Власти у Приштини нису изразиле спремност да као тему дијалога прихвате питање српске имовине и Трепче, а и висока представница Могерини је затражила да се “ не заоштрава питање Трепче „.
Косовске власти су наговијестиле да ће тражити разговор о међународном позивном телефонском броју за Косово и формирању Основног суда на сјеверу покрајине.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

