У Будви сједница 30. јула, у Андријевици све испочетка
1 min readНакон интервенције Министарства јавне управе (МЈУ), сједница новоизабране Скупштине општине Будва на којој треба да се изабере предсједник локалног парламента одржаће се 30. јула по налогу Владе, а СО Андријевица је наложено да до краја јула сазову прву сједницу новоизабраног парламента, сазнају незванично “Вијести”.
Коначни резултати локалних избора у општини Будва објављени су у Службеном листу 17. јуна. Започета је конститутивна сједница на којој су верификовани мандати одборницима, али није изабран шеф парламента, што, према Закону о локалној самоуправи, значи да Скупштина није конституисана.
У Андријевици теку нови рокови за формирање власти од објављивања резултата избора у Службеном листу 16. јула, због грешке Поште Црне Горе.
Избори у Будви су одржани 26. маја и, сходно Закону о локалној самоуправи, скупштина мора да се конституише у року од 60 дана од дана објављивања коначних резултата избора, односно, до 6. августа у Будви. Уколико се то не деси, предсједник Црне Горе Јаков Милатовић расписаће нове изборе.
За формирање власти у Будви потребна је већина од 17 одборника у парламенту са 33 мјеста. Листа “Будва наш град”, коју је предводио Никола Јовановић, има девет одборника, “Чист избор – СДП, СД, ЛП и грађани” Петра Оџића и Блажа Рађеновића “УРА – др Дритан Абазовић – Другачије”, по једног, што значи да имају 11 одборника, те им управо недостаје шест, четири Демократа и два ПЕС-а.
То што Будвани, иако су конститутивну сједницу заказали у року, нису изабрали шефа Скупштине до 7. јула 2024. године, односно, петнаестог дана од дана сазивања, даје могућност Влади да закаже сједницу.
У Информацији о стању у Скупштини општине Будва, који је Влада усвојила у четвртак, наводи се да је Министарство јавне управе, након коначног објављивања резултата локалних избора у општини Будва, 17. јуна, обавило управни надзор у погледу примјене члана 39 Закона о локалној самоуправи.
Тим чланом је прописано да прву сједницу новоизабране скупштине сазива предсједник Скупштине претходног сазива, најкасније у року од 15 дана од дана објављивања коначних резултата избора. Сједница скупштине одржава се најкасније у року од 15 дана од дана сазивања.
Ако се сједница не сазове у поменутим роковима, сједницу сазива Влада, најкасније у року од 15 дана од дана истека прописаног рока за сазивање, односно, одржавање сједнице.
Министарство јавне управе је 8. јула сачинило налаз управног надзора којим је констатовало да су коначни резултати избора у општини Будва објављени 17. јуна, те да је конститутивна сједница Скупштине општине сазвана 22. јуна за 7. јул.
“Прву сједницу новоизабране СО Будва сазвао је предсједник Скупштине претходног сазива, са предложеним дневним редом и информацијом да ће материјал за предложену тачку дневног реда бити достављен на самој сједници. Сједницом је предсједавао најстарији одборник Саво Медиговић. Прва сједница новоизабране СО Будва је прекинута због тога што није достављен предлог за избор предсједника Скупштине општине Будва, као и да ће одборници бити бити благовремено обавијештени о даљем раду”, наводи се у информацији МЈУ.
Сходно Закону о локалној самоуправи, новоизабрана Скупштина дужна је да је да у року од 15 дана од дана сазивања прве сједнице новоизабраног сазива одржи сједницу Скупштине општине, што подразумијева да се скупштина општине и конституише у том року, односно изабере предсједник Скупштине општине.
“Будући да је сједница сазвана 22. јуна 2024. година за 7. јул 2024. године, иста је морала бити окончана конституисањем Скупштине општине најкасније до 7. јула 2024. године, односно петнаестог дана од дана сазивања”, пише у информацији Владе. “Предметним налазом надзора указано је СО Будва да ће овај орган упутити Влади Црне Горе предлог за сазивање сједнице новоизабране Скупштине општине Будва са једном тачком дневног реда – избор предсједника Скупштине”.
Када је ријеч о Андријевици, Министарство јавне управе вршило је надзор над примјеном одредби члана 39 Закона о локалној самоуправи у Општини Андријевица и утврдило да су коначни резултати избора објављени у Службеном листу 16. јула. “Вијестима” је ове седмице речено да је Пошта препоручену пошиљка са коначним резултатима избора, адресирану на Службени лист, погрешно уручила Радио телевизији Црне Горе, гдје је остала више од мјесец.
МЈУ напомиње да рокови за конституисање новоизабраних скупштина општина теку од дана објављивања коначних резултата избора у Службеном листу Црне Горе.
“С тим у вези, Министарство је указало секретару Скупштине општине Андријевица да је потребно предузети све службене радње у циљу организације сазивања прве сједнице новоизабране скупштине општине Андријевица у року од 15 дана од дана објављивања коначних резултата избора у Општини Андријевица у Службеном листу”.
То значи да се не рачуна сједница локалног парламента на којој су потврђени мандати одборника од 4. јула, већ да се она мора поновити и рокови за формирање власти поново теку.
Тиме се продужава технички мандат актуелном првом човјеку општине Жељку Ћулафићу.
МЈУ покренуо поступак управног надзора у Беранама
Министарство јавне управе покренуло је поступак управног надзора у Општини Беране над примјеном одредби члана 66 Закона о локалној самоуправи, којим је, између осталог, прописано да се у случају престанка мандата предсједника Општине, избор првог човјека града изврши у року од 30 дана, и да нијесу испуњени услови за распуштање Скупштине Општине.
У тој општини није успио први покушај договорене ротације на мјесту предсједника општине. Избор Дамјана Ћулафића из Демократа, након двије године колико је предсједник био Вуко Тодоровић из Нове српске демократије, је пропао јер два одборника бившег Демократског фронта, Милош Рмуш и Милорад Ђукић, нису потписали подршку избору Ћулафића, а потом се на сједници локалног парламента нису појавили ни остали одборници из већине.
Министарство јавне управе је саопштило да предсједнику Општине престаје мандат даном подношења оставке, од којег момента и тече рок за избор предсједника општине сходно одредби члана 66 Закона о локалној самоуправи.
Из МЈУ је саопштено да су списи предмета од Скупштине Општине Беране достављени 17. јула.
“Министарство је приступило вршењу надзора и у најкраћем року ће утврдити чињенично стање и сачинити налаз управног надзора”, саопштено је из МЈУ.
Саопштили су да нијесу испуњени услови за распуштање Скупштине Општине Беране и увођење одбора повјереника.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: