ИН4С

ИН4С портал

У част великана

1 min read

Живко Николић

“Бештије”, “Јована Лукина”, “Смрт господина Голуже”, “Чудо невиђено”, “Лјепота порока”, “У име народа”, “Искушавање ђавола”, “Ђекна”…

На јучерашњи дан, 20. новембра 1941. у Озринићима код Никшића рођен је велики Живко Николић.

Осамдесет година од рођења авангардног синеасте у чијим су филмовима најзначајнији глумци овдашњег глумишта остварили култне улоге – Мира Фурлан, Велимир Бата Живојиновић, Мира Бањац, Данило Бата Стојковић, Петар Божовић, Драган Николић, Савина Гершак…, а он је за живота остао несхваћен, непризнат, на неки начин и понижен.

Николић је рођен 1941. године у Озринићима код Никшића. Похађао је умјетничку школу у Херцег Новом и Академију за позориште, филм, радио и телевизију у Београду. Уписао је глуму али се цијелог живота бавио режијом.

Прве документарне филмове Николић је снимио 1968. године. Били су то “Блажени миротворци” и “Себи за живота”. Потом слиједе филмови по којима је постао познат и ван граница Југославије као што су “Ждријело”, снимљен 1972. године за који добија Сребрну медаљу Београдског фестивала документарног и кратког филма, пише ЦдМ.

Затим слиједе филмови: “Полазник”, “Баук”, “Марко Перов” за којег добија Сребрног змаја у Кракову 1975. године

Потом филм “Прозор” за који добија Златну медаљу Фестивала у Београду. Слиједе филмови “Ине”, “Ане”, “Градитељ” филм “Биљег” рађен 1981. године а говори о Хидроелекртрани у кршу као симболу нечије глупости и обијести. За тај филм добија велику Златну медаљу у Београду, награду ФИПРЕСИ и Златног змаја у Кракову.

Свој први филм “Бештије” снимио је 1977. године, “Јовану Лукину” двије године касније, а “Смрт господина Голуже” 1980. године.

За филм “Чудо невиђено” добио је “Сребрног медвједа” на фестивалу у Москви 1984. године и потукао многе рекорде гледаности у ондашњем СССР-у.

Николићев филм “Љепота порока” у Израелу постаје најгледанији и сматра се за најеротичнији филм бивше Југославије, а ту си и “У име народа” и “Искушавање ђавола”.

Ништа мање значајан опус имао је и на телевизији. Посебно поглавље у Живковом стваралаштву чине телевизијске драме и серије: “Ђекна још није умрла а кад ће не знамо”, “То кад увати не пушта”, 1988. године и серија “Ђекна”, потом “Народни непријатељ”, да би 1996. по сценарију Драгана Копривице снимио “Ориђинале”.

Живко је говорио да су на њега велики утицај извршили познати црногорски сликар Лубарда, као и Рембрант. Лубарда по једној амбијентацији и претварању те амбијентације у знак, у нешто што је ријеч, можда чак и симбол. А Рембрант једним осјећајем драматике унутар слике.

То му се, иако се бавио филмом а не сликарством, чинило веома бликсим.

Добитник је преко тридесетак награда на нашим и међународним фестивалима.

“Растужи ме што понекад видим да се поједини љуте што другачије сликам Црну Гору. Свако има право на своју Црну Гору, онакву како је осјећа и види, како је понио кад је први пут тај свијет угледао”, говорио је славни Живко.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “У част великана

    1. Vaš komentar pokazuje da živite u praistoriji. Ko ste vi da Živkovu ženu vrijeđate? Rodila mu je djecu. Vas je Živko trebalo da pita, da ga naučite, ko treba da mu bude dostojna životna saputnica, je li? Ne sudi da ti ne sude. Danas prava brane psima i mačkama – što naravno i treba – ali gdje su Ljilja i Maja Raičević da brane njena prava? Iako nije u Crnoj Gori. Mene tuga uhvati kad pročitam kako živi.

      5
      2
  1. Pišite malo o njegovoj, još uvijek živoj, šupruzi Vesni Pećanac, koja nema od čega da živi, jer niste dali ovom čovjeku nacionalnu penziju, a i na druge načine se njen status može regulisati. Sve vas koji su to dopustili sram da bude! Puna su vam usta Živka Nikolića, a o njegovoj ženi ne mislite. Nisu to zasližili ni on ni ona.

    18
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy