У Црној Гори на снази урушавање медијских слобода
1 min readПосљедњи извјештај Репортера без граница потврдио је тенденцију урушавања медијских слобода у Црној Гори, саопштио је Дамир Никочевић, координатор за развој Центра за грађанско образовање, поводом 3. маја Свјетског дана слободе медија.
„Треба нагласитити и да се Црна Гора помиње у уводном дијелу индекса који је резервисан за примјере држава у којима стање у овој области изазива посебну забринутост. Европска комисија је у свом Извјештају из 2018 констатовала да није постигнут напредак у остваривању слободе медија, а то се потвђује и у JUFREX анализи експерата Савјета Европе, урађеној уз подршку Европске комисије, која детаљно елаборира медијско законодавство и бројне проблема на самој медијској сцени“, истиче Никочевић.
Неријешени напади на новинаре, уз посљедњи брутални на напад на новинарку Оливеру Лакић прије годину дана, представљају опомињућу слика амбијента у којем новинари дјелују.
„Свједочили смо и партијском заузимању РТЦГ-а које је поништило независност јавног сервиса – прво кроз политички мотивисане и незаконите смјене неподобних чланова Савјета, а касније и кроз злоупотребу пројекта који је ЕУ финансирала а ЦГО спроводио како би се незаконито смијенила тадашња генерална директорка РТЦГ Андријана Кадија и директор ТВЦГ Владан Мићуновић, а што је потврђено и судским пресудама. Посљедица је и данашња уређивачка политика информативног програма РТЦГ-а која не испуњава законом прописане дјелатности јавног сервиса – задовољавање демократске, друштвене, образовне, културне, и друге потребе од јавног интереса свих сегмената црногорског друштва, обезбјеђивање остваривања права и интереса грађана и других субјеката у области информисања, без обзира на њихову политичку, вјерску културну, расну или полну припадност (члан 2, Закон о националном јавном емитеру РТЦГ)“, истиче он и додаје:
„Дугогодишње избјегавање Агенције за електронске медије (АЕМ) да досљедно примијени Закон о електронским медијима уз нетранспарентно и дискреционо финансирање медија из јавних фондова које Влада одбија да уреди адекватно, а на шта ЦГО указује годинама, креирало је нелојалну конкуренцију на медијском тржишту. То све креира огромна ограничења у остваривању основне улоге медија као чувара демократије кроз објективно, благовремено и истраживачко извјештавање.
У покушају конструктивног доприноса заустављању регресије медијских слобода, ЦГО је активно учествовао у Радној групи и дао приједлоге за Нацрт Закона о медијима, као и за измјене и допуне Закона о електронским медијима и Закона о јавном емитеру РТЦГ“.
Из ЦГО су нагласили да је јавни интерес да се медији и новинари у Црној Гори баве чињеницама, а не манипулацијама и клеветама, да буду отпорни на политичке и друге притиске штитећи професију. ЦГО ће у оквиру својих могућности наставити да стимулише дијалог на ове теме, али и да доприноси потребном унапријеђењу оквира за слободан рад медија.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Daj ne pričajte gluposti. U CGprije 20 godina i danas kad upoališ TV nemaš pojma da je 20 godina prošlo,sve isto.Pa šta će nam mediske slobode kad ovako ne starimo niti se što mijenja.