У Дукљи пронађени остаци животињске сахране из четвртог вијека
У Дукљи, у оквиру археолошких истраживања, пронађен је интересантан налаз, остаци животињске сахране. Према првим подацима, археолози претпостављају да остаци датирају из четвртог вијека. На парцели од 200 метара квадратних, са западне стране Дукље, понађено је 180 гробова.
Дукља –недовршена прича која и даље открива мистерије о навикама становништва на овим просторима прије 1.700 година. Овог пута археолози су наишли на ријеткост – животињску сахрану.
“Углавном се везује за варварске народе. Међутим то овдје није случај. Најближе аналогије овоме смо већ открили око Црног мора што је крајње интересантно. Ни тамо овакве сахране нису до краја објашњене”, каже за ТВЦГ Милош Живановић, археолог,
Пас и коњ, по првим резултатима истраживања, сахрањени још у 4. вијеку. Такву претпоставку дали су на основу дјечијег гроба који је био изнад, а у њему се налазила посуда која датира управо из тог периода.
“Вјероватно се ради о неком ловцу или о неком војсковођи који је и погинуо или није погинуо већ је у част своје ћерке дао ту једну велику жртву, јер у то вријеме жртвовати коња и пса и поставити један луксузан бодеж је било веома скупоцјено”, каже Живановић.
Тако риједак случај пронађен је у оквиру археолошких ископавања на једној парцели, западној некрополи античке Дукље. На свега 200 метара квадратних, пронађено је око 180 гробова, а у њима бројни остаци некадашње цивилизације.
“Могу само да казем каталоски, да вам наведем, да су то прилози у гробовима који су керамичке посуде и стаклене, остаци накита, од огрлица, наруквица, минђуса, употребних дјелова ношње”. каже Живановић.
С обзиром да се на тако малом простору налази велики број гробова, може упућивати и на величину Дукље. Али и да, упркос бројним истраживањима у 20. вијеку, има још доста тога што археолозима може бити занимљиво.
Министарка културе и медија Тамара Вујовић и Лука Ракчевић, замјеник градоначелнице главног града, посјетили су данас налазиште и казали да ће наставити да подржавају такве пројекте.
“Заиста ће бити интересантно видјети током истраживања ста ће нам испричати све, коју ће нам причу испричати овај гроб”, каже Тамара Вујовић министарка културе и медија.
Лука Ракчевић, замјеник градоначелнице Главног града вјерује да и у другим дјеловима Подгорице, и око Депедогена, древног града Рибнице који се налазио на пар стотина метара одатле и на другим локалитетима Подгорица има сигурно много материјала и сигурно много налаза који би се могли пронаћи.
Археолошка истраживања на том подручју наставиће се до краја јула, а крајем године биће организована изложба најинтересантнијих артефаката.
Извор: РТЦГ
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: