ИН4С

ИН4С портал

У два порођаја преминуле беба и мајка: Прве контроле кажу да нема пропуста љекара

1 min read

Фото: РТЦГ

У беранском Клиничко-болничком центру, за мање од 10 дана у два порођаја преминуле су беба и породиља. У КБЦ кажу да су урадили интерну контролу квалитета здравствених услуга, која је у оба случаја показала да није било пропуста љекара. Чека се и екстерна контрола Министарства здравља, која ће бити спроведена наредних дана.

Иако ништа није слутило да ће бити проблема, током оба порођаја јавиле су се компликације, кажу у беранској болници.

“У првом случају ради се о породиљи са пренешеном трудноћом и у почетку је тај порођај текао уредно. Међутим, долази до пада срчаних откуцаја плода, због чега се одлучује да се хитно заврши порођај оперативним путем, да би се сачувао живот мајке и плода. Нажалост, плод није могао да буде сачуван. Други порођај, породила се сасвим нормално, међутим, након тога долази до неконтролисаног крварења и зато су се одлучили да ураде оперативну хемостазу. Оперисали су и у трбуху је заустављено крварење, постигнута хемостаза. Међутим, касније се јављају крварења из других органа и развија се класична слика ДИК-а (дисеминоване интраваскуларне коагулоције). Лабораторијски налази су говорили исто да се ради о ДИК-у”, каже за ТВЦГ др Милорад Магделинић, директор КБЦ Беране.

Клиничко-болнички центар Беране о оба случаја одмах је обавијестио Министарство и покренуо интерну контролу.

“По њиховим налазима, поступљено је по протоколима, није било љекарске грешке, али смо ипак сву медицинску документацију упутили Министарству здравља”, каже др Магделинић.

Милена Поповић Самарџић, предсједница Синдиката доктора медицине, каже да свака интервенција и лијечење носе одређене ризике, али да се у уређеним здравственим системима спроводе озбиљне контроле квалитета здравствених услуга.

“Које вас воде до одговора – да ли је компликација настала усљед недостатака системских, као што је недовољно кадра, немање писаних процедура, или је у питању немарност и грешка из немарности. То су управо ти алгоритми које уређене државе користе. Нисам у сазнању да их користимо, макар не ове америчке које углавном користе у свијету. Ако остављате превише неодговорених питања, онда се неповјерење сваљује на здравствени системим и то на здравствене раднике, а у основи проблема су они који уређују здравствену политику”, наводи др Милена Поповић Самарџић, предсједница Синдиката доктора медицине.

У случају беранског породилишта испоштоване су све процедуре, кажу у Министарству здравља. У писаном одговору за ТВЦГ стоји да ће екстерна контрола провјерити поступање беранских љекара у оба случаја.

Напомињу и да је од 2020. у Клиничко-болничком центру Беране било више од 4.700 порођаја и да до сада није било смртних исхода код породиља. Додају и да је здравствено-санитарна инспекција у новембру вршила контролу породилишта гдје нису установљене неправилности.

Фото: РТЦГ

Извор: РТЦГ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy