ИН4С

ИН4С портал

У Горњем Милановцу представљена изложба икона и фресака „Будвански манастири на раскршћу миленијума”

1 min read

У уторак, 10. септембра 2024. године у 13 часова у Културном центру ,,Мија Алексић” у Горњем Милановцу представљена је изложба икона и фресака „Будвански манастири на раскршћу миленијума”. На самом почетку представљања изложбе је говорио директор Културног центра ,,Мија Алексић”, Драган Арсић, који је поздравио присутне и исказао велико задовољство што се наставља сарадња са Будвом и са ЈУ Музеји и галерије Будве. Изложбу је званично отворила мр Луција Ђурашковић. Реализатор изложбе је Ивана Домазетовић а кустос Невена Чаворовић.

Дио говора мр Луције Ђурашковић:

Даме и господо, поштовани домаћини, драге колеге и љубитељи умјетности,

Добро дошли на отварање изложбе „Будвански манастири на раскршћу миленијума”, коју вам са великом радошћу представљамо у предивном Културном центру „Мија Алексић” у Горњем Милановцу. Велико ми је задовољство да вас поздравим у име ЈУ Музеји и галерије Будве и част што имамо прилику да будемо ваши гости и што можемо подијелити дио нашег културног насљеђа са вама суграђанима нашег града побратима. Зато се посебно захваљујем директору КЦ ,,Мија Алексић”, господину Драгану Арсићу, кустосу у овој институцији госпођи Невени Чаворовић, као и мом драгом пријатељу и колеги, још са студија Историје умјетности у Београду, Радошу Гачићу, који је био главна повезница да ми данас будемо овдје са вама. Такође се захваљујемо и свим осталим колегама који су помогли да се ова изложба овдје реализује.

Изложба је конципирана да се са намјером представи изузетно значајан дио баштине будванског краја која је и заједничка баштина дијела европских земаља, не само балканског региона. Иновативни пројекат „Будвански манастири на раскршћу миленијума”, који је обухватао прву дигитално обогаћену изложбу експоната у Црној Гори публици је премијерно представљен у Модерној галерији „Јово Ивановић” у будванском Старом граду 1.јуна 2023. године.

Аутори поставке су мр Луција Ђурашковић и Марко Кентера, сарадница на пројекту/изложби Ивана Домазетовић, а изложба ће се моћи погледати до 15.09.2024. године.

Покровитељ пројекта је Туристичка организација Будве а пројекат је подржала Митрополија црногорско-приморска и Општина Будва. Такође, изложба ће бити представљена у склопу манифестације „Дани европске баштине 2024”, Министарства културе и медија Црне Горе чија је овогодишња тема „Баштина која повезује – културне руте и мреже” истиче заједничке културно-историјске вриједности, те културна баштина која трајно повезује и умрежава појединце и заједнице.

Прва изложба дигитално обогаћених експоната, која повезује оргиналне иконе будванских манастира и најмодерније технологије у проширеној реалности. Циљ изложбе је стварање интерактивне, савремене презентације духовног и културног насљеђа свих манастира са територије Будве, комбиновањем аутентичних артефаката и конвенционалних експоната са новим технологијама и дигиталним инсталацијама. Поставка обухвата савремени приступ и употребу најсавременије електронске опреме која сегменте манастирских комплекса, архитектуру, сликарство и ризницу чини лако разумљивим најширем кругу посјетилаца.

Савремена стварност више не може једноставно да се подијели на физичке објекте и виртуелне, компјутерски генерисане свјетове. Нове технологије омогућиле су, не само сакупљање, конзумацију и организацију дигиталних информација, већ и њихову интеграцију у физичку стварност. Дигитална надградња нашег физичког окружења представља основу за стварање бескрајног просторног интерфејса и употребу мјешовите стварности у свакодневном животу и комуникацији. Посебно мјесто на скали мјешовите стварности (XР) заузима Аугментед реалитy односно проширена стварност (АР), нови медији који има потенцијал да интегрише све остале медије и као такав постане доминантан масовни медиј у 21. вијеку. Када се све то успјешно споји са аутентичним духовним наслијеђем добија се невјероватан и јединствен производ – изложба која је изазвала велику пажњу како стручне тако и лаичке јавности и забиљежила рекордну посјећеност. У њој се спаја креативност и технологија за стварање иновативних интерфејса између дигиталног и физичког свијета на начине који изазивају машту и буде до сада невиђену духовну аутентичну нарацију. Користећи апликацију Holograd Live View Студија из Београда, доступну на Apple Store-у и Play Storе-у посјетиоци су, кроз експонате и проширену реалност, доживљели виртуелну културну руту кроз све будванске манастире.

За ову изложбу дизајнирани су и каталози као и сав штампани материјал који је дигитално обогаћен.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *