ИН4С

ИН4С портал

У Хагу завршено сведочење бившег официра Кфора, позван нови заштићени сведок

1 min read

Суд у Хагу

Сведочење бившег официра Кфора, Американца Стивена Расела, завршено је данас, након чега је хашко тужилаштво позвало новог заштићеног сведока, саопштила су Специјализована већа Косова.

Према сажетку које је прочитало тужилаштво у судници, заштићени сведок W03871 је био члан такозване ОВК од марта 1998. године, а служио је на различитим локацијама где је обучавао припаднике ОВК, притом, обављајући и командне функције.

Расел је јуче, у наставку суђења бившим лидерима тзв. ОВК Хашиму Тачију, Кадрију Весељију, Јакупу Краснићију и Реџепу Сељимију, који су оптужени за ратне злочине и злочине против човечности, рекао да је позиција САД била пристрасна.

„Ишли смо тамо да имплементирамо Резолуцију 1244, која је резултат мешања у суверенитет Србије у име патњи нанетих у покрајини Косово и сматрао сам да се у том контексту мешамо у суверенитет Србије да бисмо ублажили страдање народа у покрајини Косово, тако бих то објаснио“, рекао је Расел.

Он је на питање у вези своје изјаве дате у тужилаштву, у којој је рекао да ваздушна кампања НАТО-а није имала мировни циљ, већ наметање резултата рекао да постоји много историје која може да потврди оно што је рекао, преносе медији у Приштини.

Сведоку је потом предочен извештај Мултинационалне бригаде Исток у коме се наводи да је у акцији у студентском дому пронађено на десетине пиштоља, граната, експлозивних направа и стотине заплењене муниције, као и да су одузете и униформе тзв. ОВК и илегална документа.

Он је додао да су, када је почела операција очекивали да тамо ништа неће пронаћи, да су им припадници тзв. ОВК рекли да провере шта год хоће и да су у тим просторијама „нашли много тога“.

Он је додао и да су амерички војници имали утисак да припадници тзв. ОВК покушавају да купе време.

Сведоку су на суђењу предочена два документа ОЕБС-а, од којих је један недељни извештај од 11. до 17. августа 1999. године, у коме се наводи да свакодневни сукоби у Гњилану нису престали након упада и контроле собе коју користи ОВК и проналажење онога што је описано као соба за мучење.

Током суђења, Расела су питали да ли је Кфор истраживао злочине које је наводно починила ОВК, што је он потврдио.

Четворица бивших лидера тзв. ОВК оптужени су да су људе неосновано лишавали слободе, мучили и убијали и у хашком притвору налазе се од октобра, односно новембра 2020. године, преноси Танјуг.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *