ИН4С

ИН4С портал

У Херцеговини забележено још 90 накнадних потреса, да ли се тло смирује

1 min read

Илустрација

После више јачих земљотреса у Херцеговини, у којима је једна девојка погинула, јуче се потрес осетио и у Северној Македонији. Јачина је била 2,8 степени Рихтерове скале, а Сеизмолошки завод Србије је и у понедељак регистровао благо подрхтавање тла. Шта стручњаци кажу, да ли ће бити нових потреса и да ли имамо разлога за бригу?

Игром случаја, баш у тренутку када се наша екипа затекла у Сеизмолошком заводу, апарати су забележили нови потрес.

Црвена тачка представља епицентар. Земљотрес који је прекјуче погодио подручје Херцеговине, на око 260 километара југозападно од Београда, достигао је 5,7 јединица Рихтерове скале.

Од главног удара забележено је још 90 накнадних, мањег интензитета, кажу стручњаци. Додају и да земљотреси не могу да се пореде само по бројевима.

„Пошто то није урбано насеље, ту има мањи број објеката који су оштећени него што би било да се то догодило у неком насељеном месту. Иако је овај земљотрес по јачини био доста слабији од оних земљотреса на територији Петриње, видели смо да су земљотреси били мање магнитуде да су имали велики број оштећених објеката јер су то били објекти који нису били сеизмички заштићени тако да можемо то поредити и са оним земљотресом у Краљеву 2010. године, када је такође био велики број оштећених објеката“, објашњава Бранко Драгичевић, в. д. директора Републичког сеизмолошког завода.

Ипак, предвидети када би се јак земљотрес могао догодити, интензитет и тачну локацију практично је немогуће, иако се све помно прати.

„То је мониторинг у последњих 100 година земљотреса који су се догодили. Ови тамније боје они су знатно дубљи и гаднији, другачије се манифестују, али ови тресу и галаме. Кад то погледамо, наравно да их очекујемо, не знамо када, али је велики број земљотреса. Не знамо када ће следећи да се не догоди, наравно да сви ми то желимо, али управо ћемо у сарадњи са природом и њеним спознајама омогућити да буде што блажа са нама и да живимо што мирније“, наглашава професор Драган Миловановић са Рударско-геолошког факултета.

Процена стручњака је да се тло на подручју Херцеговине тренутно смирује и да сви параметри у претходних 65 сати на то указују.

Извор: РТС

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy