У Истанбулу отворена нова хришћанска црква – прва у 100 година
1 min readТурски предсједник Реџеп Тајип Ердоган отворио је у Истанбулу нову цркву асирских хришћана, која је прва новоизграђена црква од проглашења секуларне Турске Републике.
– Јевреји, хришћани, срећни смо што све заједнице у нашој земљи живе заједно, изјавио је турски предсједник пред окупљеним вјерским великодостојницима и званичницима.
Отварање асирске цркве Светог Јефрема је важан културни и политички тренутак и за Турску и за њеног моћног лидера.
Ердоган је изазвао осуду током своје дводеценијске владавине због претварања старих цркава у џамије и претварања исламског конзервативизма у водећу друштвену снагу, преноси Н1.
Увијек је узвраћао да једноставно враћа права побожним муслиманима у чврстој секуларној републици коју је основао Мустафа Кемал Ататурк 1923.
Ердоган је 2019. године положио камен темељац за изградњу цркве за 17.000 асирских хришћана у Истанбулу.
Асирско хришћанство има своје коријене у заједницама које су живјеле у првом вијеку нове ере у региону који се протезао од југоисточне Турске до Сирије и Ирака. Данас је њено сједиште у Дамаску.
Неке мање цркве у Турској су тихо обновљене и поново отворене у последњих 100 година.
Ердоган је рекао да је 20 постојећих цркава обновљено откако је његова странка са исламским корјенима дошла на власт 2002. године.
Али Свети Јефрем је „прва новоизграђена црква која је отворила своја врата од оснивања Турске Републике“, рекао је АФП-у телефоном лидер асирске заједнице Саит Сусин.
Нова црква може да прими 750 вјерника.
Ердоган је изазвао међународну бијес претварањем култне истанбулске Аја Софије – некада највеће катедрале на свијету – из музеја поново у џамију 2020. године.
Културно тијело Уједињених нација Унеско изразило је тада „озбиљну забринутост“.
Ердоган је одбацио критике и урадио потпуно исту ствар са средњевјековном грчком православном црквом Хора у Истанбулу.
Грчка је то назвала „још једном провокацијом против религиозних људи“.
Црква Светог Јефрема је требало да буде отворена у фебруару, али је церемонија одложена због снажног земљотреса који је на југу земље убио 50 хиљада људи и, између осталог, уништио древну Антиохију, једну од колијевки хришћанског свијета.
Асирски хришћани се моле на арамејском, древном језику за који се вјерује да је Исусов.
Припадници турске хришћанске мањине, која према доступним процјенама представља 0,2 одсто становништва, редовно се жале да се у овој већински муслиманској земљи од 82 милиона становника третирају као грађани другог реда.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: