ИН4С

ИН4С портал

У Југословенској кинотеци приказан филм о Ђури Дамјановићу – „Магла у рукама“

У Југословенској кинотеци у Београду је у оквиру манифестације „Дани Српске у Србији“ премијерно приказан филм „Магла у рукама“ о животу и стваралаштву књижевника и бањалучког боема Ђуре Дамјановића, аутора Милане Мајар, његове сестре по крви и по перу.

Публици се прије пројекције обратио академик Матија Бећковић, који је са Дамјановићем друговао у младости, али и у задњим годинама књижевниковог живота када његов друг због свега проживљеног није био онај исти, али је сачувао даровитост и једнако блистао.

Бећковић је рекао да када је упознао Ђуру није знао да ли је он био син књижевних великана Петра Кочића и Бранка Ћопића, лик из њихових романа или њихов колега.

– Већ прва књига је била запажена као што су биле и Ћопићеве и Кочићеве и он је дошао одатле од куда и они. Са Змијања и из Подгрмеча – истакао је Бећковић, те указао на то да су постојала два Ђура Дамјановића, један београдски и други бањалучки, који се појавио након тешке саобраћајне незгоде коју је преживио, преноси Спутњик.

Он је нагласио да Дамјановић није био само човјек који је осјећао српски језик него га је и знао. Подсјетио је да су заједно радили у првим југословенским таблоидима „Чик“, „Зум“ и „Репортер“, те нагласио да би било добро да неко те Дамјановићеве текстове нађе и да их обједини.

Бећковић је захвалио организатору за прилику да данас у Београду прича о свом пријатељу, као и Српској књижевној задрузи која објављује само дјела великана, а која је ове године објавила књигу Ђуре Дамјановића.

Аутор филма Милана Мајар рекла је да филм „Магла у рукама“ носи име по Дамјановићевој збирци кратких прича која га је судбински обиљежила.

– Ова збирка донијела му је славу у Београду 1974. године, али га је прича „Голимјесто“ из исте књиге, двије године касније у БиХ, означила као дисидента. Због тога му је било забрањено 15 година да објављује у БиХ – навела је Мајарова.

Она је рекла да је Дамјановић прошао тежак животни пут, а да овај филм за њу представља много више од приче на екрану, јер је Ђуро Дамјановић био њен брат, којег је недовољно познавала због велике разлике у годинама.

Мајарова је подсјетила да је Дамјановић био добитник престижних књижевних награда, међу којим су и признања са именима најзначајнијих писаца Крајине – Петра Кочића и Бранка Ћопића.

Она је захвалила академику Бећковићу за биране ријечи о Дамјановићу, те нагласила да њима није одана само почаст књижевном стваралаштву Ђуре Дамјановића, већ и признање његовом храбром животном путу.

Филм „Магла у рукама“ носилац је око педесетак награда са разних такмичења у региону и свијету, укључујући и недавни 28. Међународни сусрет филма, телевизије и мултимедије „Аванка“ у Португалији, гдје је освојио главну награду.

Недавно је приказан и у Народном позоришту Републике Српске у Бањалуци у оквиру 59. „Кочићевог збора“, а прилику да га види београдска публика имала је захваљујући Представништву Републике Српске у Србији, које га је као организатор уврстио у програм овогодишње манифестације „Дани Српске у Србији“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *