У Кијеву забрањују Булгакова, а у Подгорици нова трибина УНЦГ
1 min read
Игор Дамјановић
Пише: Игор Дамјановић
„Свима који би жељели да схвате коријене актуелног руско-украјинског сукоба савјетовао бих да прочитају „Бијелу Гарду“, култно дјело Михаила Булгакова. На промоцији своје књиге „Неосманизам – повратак Турске на Балкан“, одржаној у књижари Матице Српске у Подгорици 2013. Године, професор Дарко Танасковић изјавио је: „Био сам амбасадор у Турској, аутор сам српско-турског речника, али за 50 година активног изучавања Турака и Турске нисам успио да научим ништа више од онога што сам прочитао у „Горском вијенцу“. Ја односе Русије и Украјине активно пратим последњих 10-ак година, али о Украјини нисам сазнао ништа ново од онога што је у ‘Бијелој Гарди’ написао Михаил Булгаков прије равно 100 година“, oвим ријечима у понедљак вече започео сам своје излагање на трибини „Рат Русије и Украјине из угла ратног репортера“ одржаној у Будви.

Михаил Булгаков родио се у Кијеву и више од половине свог живота провео је у том граду. Био је непосредни свједок смутног времена у Кијеву, непосредно након Октобарске револуције 1918. и почетком 1919. године, када владу гетмана Павела Скоропадског, која је неколико мјесеци раније прогласила независност Украјине, руше националисти из Западне Украјине, предвођени Симеоном Петљуром. Булгаков у «Бијела гарда» описује атмосферу уочи и након доласка националистичких банди у град. Степен сличности Кијева о коме пише Булгаков са првим данима послије Мајданског пуча у Кијеву је фасцинантан. Да је опстао на власти Петљурин националистички режим, вјероватно би русофобија у Украјини садашње размјере пропримила би и 100 година раније. Међутим, Црвена армија лако разбија националистичке банде у Украјини, а након доласка Стаљина на чело партије руска култура и језик повратиће супермацију из времена царизма.
Без обзира што у роману «Псеће срце» отворено критикује совјетску власт и постреволуционарни друштвено-политички систем, а у драми «Бијег» и горепоменутом роману «Бијела гарда» хероизира бијеле руске официре, Михаил Булгаков је слободно живио и стварао у домовини. Оно што је било прихватљиво у тој «страшној Стаљиновој диктатури» постаје недозвољено у овој данашњој демократској Украјини, званичном кандидату за чланство у ЕУ. Јуче се властима у Кијеву званично обратио Савез писаца Украјине са захтјевом да се затвори Музеј Михаила Булгакова. Послије низа већ уклоњених спомен обиљежја славног писца, сада се на удару нашао у згради у којој је Булгаков живио од 1906. до 1919. Одатле је завршио гимназију, медицински факултет и дочекао догађаје које описује у «Бијелој гарди».
У Савезу писаца Украјине наводе Булгакова оптужују да је «претеча озлоглашеног ‘руског свијета’, што се јасно види у његовим опасним књигама, гдје је величао не само царизам и монархију, већ и нељудску суровост, која је својствена Русима и главна је одлика њихове нације». У свом сулудом неонацистичком прогласу Савез писаца Украјине даље наводи да «присуство Булгакова у културном простору пријетња украјинском националном идентитету и државности».
Већ 82 године мртав Михаил Булгаков није први случај када се нека земља постхумно обрачунава са својим највећим писцем у историји. То се десило Иву Андрићу у оном дијелу БиХ који није Република Српска, а Његош се латентно потискује и маргинализује у Црној Гори. Тек што му је уручена Тринаестојулска награда Андреј Николаидис појурио је да напише: «Ево вама програми школске лектире и библиотеке пуне Андрићевих фејк смећарских мудросерија и Његошевих квазифилозофских мастурбација над судбином нације и вјере. То није и никада неће бити моје» Његов отац Јован, прије 20-ак година навео је да: «Црногорци морају и Његоша и Светог Петра Цетињског ставити на хируршки сто, да би отпочео час анатомије. Једног геноцидног у перу, другог геноцидног на дјелу.»

А можда и моје помињање Михаила Булгакова на трибини у Будви није тек коинциденција са јучерашњим захтјевом Савеза писаца Украјине. Између осталих нашу трибину посјетио је и Љубо Филиповић, од раније познат по цинкарењу Украјинцима конобара из «Руског бара» у Подгорици, да носе радне униформе са словом З. Можда је након моје уводне ријечи ревносни доушник одлучио да са конобара скочи на Булгакова, обавјештавајући своје украјинске контакте да «Игор Дамјановић позива Црногорце да читају Булгакова, да би разумјели ситуацију у Украјини». Руски бар у Подгорици неће бити затворен, док Музеј Михаила Булгакова бојим се да хоће.

Видимо се вечерас у Подгорици. Прво на трибини у Српској кући, Плава сала, 20 часова, а послије на пиву у Руском бару. Добродошли су сви, укључујући и доушнике.


Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Добро је имати информације из прве руке како нико не би био у заблуди.
Игор је написао добар текст са правилним паралелама
веле добија минусе због ( најблаже речено) неразумевања текста, елем, критика украјинског нацизма не би имала смисла ако би Булгаков и њ дело имало национални предзнак. Или је уметник или није, тачније, или му је дело вјечно, ванвременско или је дневно, ухљебско и додворичко,
да би схватили зашто ми дајемо минусе, морате своју свест вратити на фабричка подешавања,
а о Русима као потомцима Викинга само ћу да се нацерим, јер то тврдити након очигледним сазнања о језику, антропологији, днк, култури, ПравоСлављу, стварно је дукљански … али да појасним оно што су за Русе Козаци, за нас су Крајишници у нешто блажем облику, јер ипак су овде нису тако велике даљине…
Варјази (стнорд. Væringjar; грч. Βάραγγοι [Várangoi], Βαριάγοι [Variágoi]) је било име које су Грци и Источни Словени наденули Викинзима,[1][2][3][4] који су владали Кијевском Русијом од 9. до 11. века и образовали византијску Варјашку гарду.[5][6]
Према Повести минулих лета, група Варјага познати по имену Рус[7] под вођством Рјурика су се 862. населили у Новгороду. Пре Рјурика, Руси су можда владали ранијим хипотетичким ентитетом. Рјуриков рођак Олег је освојио Кијев 882. године и основао је Кијевску Русију, којом ће касније владати Рјурикови потомци.[8][9].Пошто су се населили у Алдеигји током 750-их, скандинавски колонисти су играли важну улогу у раној етногенези народа Рус и оснивању Руског каганата. Варјази се први пут помињу у Повести минулих лета како су 589. приморали словенске и финске народе да плаћају данак. Викинзи су се брзо ширили северном Европом, a ове на простору данашње Русије су асимиловали Источни Словени. Отуд имају словенска имена, православље, а не треба заборавити да су православци Грци, Копти, Етиопљани, Румуни, Бугари, дио становништва Албаније. Донски козаци су Руси доста измијешани са Татарима. Ево да се и даље цериш и да се вратиш на фабричка подешавања, јер мени нијесу потребна, а теби јесу очигледно, чим се јављаш, а нико те не дира. Откриваш се. Пожурио си. Одмарај.
хахаха цитираш Википедиу,
то је као да гледаш DW. CNN и BBC да би видео истину
Видимо се вечерас у Подгорици. Прво на трибину у Српској кући, Плава сала, 20 часова, а послије на пиву у Руском бару. Добродошли су сви, укључујући и доушнике. Koliko vidim, ovdje nije sve sa padežima kako treba. Na nadgrobnoj ploči Mihaila Bulgakova, ne postoji krst ( iako mu je otac Afanasije bio profesor Bogoslovske akademije) ne postoji nijedan znak, a ta ploča, taj kamen, uzet je (uzela ga je treća supruga Bukgakova Elena Sergejevna) sa groba Nikolaja Vasiljeviča Gogolja, iako je na njemu bilo uklesano Gogoljovo ime. Bio je vojni ljekar UNR-a ( Ukrajinske Narodne Republike). Uzor mu je bio veliki Gogolj.
Веле, кад им погодиш жицу, онда су ту минуси. Добро си прокопао да је Булгаков био војни љекар УНР. Тобоже је мобилисан, али је истина другачија. Гогољ је био Украјинац. Руси, Украјинци, Летонци, Литванци, Естонци и остали немају превише сродности са нама, веома мало, незнатно, јер су потомци викинга Руса, имају нешто ммало словенске крви, али и татарске, монголске. Козаци нису Руси, то сам и много тога сазнао кад сам радио у некадашњем СССР-у, а однос Руса и Украјинаца је увек био као нас Срба и Хрвата. Зато нисам заинтересован шта се тамо ради. Међутим, свету замерам што је приступио подлим и нечасним начинима уцене – забраном руским спортистима да наступају ( једино у слачају допинга, али се и Американци увелико дипингују, па не трпе ,,мере“, забраном издавања књига руских писаца, забраном извођења дела руских композитора. То је највећа беда оних који су се одлучили на тако нешто. Руска култура, уметност, спорт су велики. Гогољ и Булкагов су управо једни од њих.
Pravopis, padeži, molim!