ИН4С

ИН4С портал

У недељу обиљежавање 77 година од Битке на Козари

1 min read
На Мраковици ће у недељу бити обиљежено 77 година од Битке на Козари, симбола страдања и отпора српског народа у борби против нациста и усташа, у којој је убијено 40.000 цивила, а 68.000 је заробљено и одведено у логоре.

Дан побједе, Козара

На Мраковици ће у недељу бити обиљежено 77 година од Битке на Козари, симбола страдања и отпора српског народа у борби против нациста и усташа, у којој је убијено 40.000 цивила, а 68.000 је заробљено и одведено у логоре.

Пријем званица у вили „Мраковица“ планиран је за 9.30 часова, док ће у 10.00 часова бити служен парастос код Спомен-крста.

У 10.45 часова биће положени вијенци на централно спомен-обиљежје, у 11.15 часова предвиђено је обраћање званичника, а од 11.40 часова умјетнички програм.

Обиљежавање 77 година Битке на Козари организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова, а најављено је присуство министра рада и борачко-инвалидске заштите Српске Душка Милуновића, управе и локалне самоуправе Лејле Решић и саобраћаја и веза Неђе Трнинића.

Битка на Козари почела је 10. јуна 1942. године и трајала је 27 дана, до пробоја на југозападном дијелу планине, 15 километара источно од села Међувође.

На Козари се око 3.000 партизанских бораца, који су се нашли у окружењу са око 80.000 цивила – углавном жена, дјеце и стараца, борило против 11.000 Њемаца и 20.000 усташа и домобрана.

Непријатељски обруч је пробило око 800 бораца, док је око 10.000 цивила успјело изаћи из окружења, а око 68.000 је заробљено.

Заробљени цивили су одмах ликвидирани или депортовани у хрватске концентрационе логоре Стара Градишка и Јасеновац, а највећи број њих је завршио на стратишу Доња Градина.

Мањи број заробљених цивила је завршио у њемачким логорима на присилном раду, док су заробљени партизани убијени на лицу мјеста.

На Козари је од 10. јуна до 15. јула 1942. године страдало 10.000 бораца и 40.000 цивила.

Ова битка, у којој су малобројне партизанске јединице браниле народ у збјегу, била је значајна за цјелокупни партизански покрет отпора јер је представљала примјер јунаштва и одлучности бораца пред надмоћнијим и добро наоружаним непријатељем.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

10 thoughts on “У недељу обиљежавање 77 година од Битке на Козари

  1. Srbi su bili jedini narod koji se borio protiv ustasaa i fašista, Zato je sad trn u oko hrvatima što se zna na čijoj su strani bili a na čijoj Srbi!

  2. Да занемаримо уметничку слободу показану у напису: Партизана на Козари било 3000, од чега је 10.000 погинуло, али је већина ипак успела да се извуче из обруча ?!
    Чињеница: државни историчари се НИКАДА нису бавили питањем Титовог односа, генерално односа КПЈ, према ситуацији на Козари.
    Нема одговора зашто ништа нису предузели. На том простору у време трагичних догађања, ЈВуО није ни била организована. Постојале су само сеоске страже које су српска села бранила од усташа и партизана, једнако.
    Јасно је: комунисти нису бранили народ јер их народ није ни интересовао. Само власт.
    У осталом, они то нису ни спорили /овај прилог дајем зато што је кратак, иначе, може то много шире и непобитно да се покаже/:
    https://twitter.com/jovan984/status/1001068728744890368

        1. Ко? Тито на италијанском казану? Јесте, али касније, кад је утек’о из Дрвара у Ватикан.
          У овом случају са главнином снага (Прва и Друга пролетерска итд…) је ишао ка Западној Босни, тј Бихаћу. То је на 90км од ратних дејстава и покоља српског становништва. Добра војска такву раздаљину маршем прође за два дана. Партизани, кад су у бежанији, знали су толико да пређу и за дан.
          Зашто је Тито мртво-ладно гледао геноцид над Србима, ка’шће вам се само.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net