ИН4С

ИН4С портал

У палати националног Бокеља

1 min read
Ми, стари Бокељи (+300...) имали смо прилике једни друге да упознамо протоком времена, тако да се неријетко и данас срећемо у мору придошлог свијета, или за црвено какво слово, или кад нас окупи културни догађај, свадба или сахрана.

Црна Гора и барокни балкон у Боки, фото: Н. М.

Ми, стари Бокељи (+300…) имали смо прилике једни друге да упознамо протоком времена, тако да се неријетко и данас срећемо у мору придошлог свијета, или за црвено какво слово, или кад нас окупи културни догађај, свадба или сахрана.

Прошле сетемане био сам у палати националног Бокеља (+600), и пио домаће бијело вино „Лисицу“, пресуђујући ипак у корист прошлогодишње чаше истарске малвазије.

Када сам први пут крочио у капетански салон те палате на обали мора са повлашћеним погледом на Которски залив – а било је то прије десетак година – домаћин ме питао шта ћу да попијем? Узвратио сам контрапитањем: Шта је на диспозицији?, на што је национални Бокељ одговорио да је то домаћинска кућа и да има свега.

Открио сам пријатељу за кога знам да је масон са титулом Великог бесједника, како сам између осталог дошао да причамо на тему националних Бокеља, јер их је на попису из 2011. било за мрву преко шестсто.

Показало се да сам власнику палате старе три вијека дао одличан шлагворт, па ми је, сипајући „Лисицу“, испричао гдје су га средином корона-наратива звали на фиксни, са жељом да га интервјуишу.

Завалио се, каже, у полтрону што је фотеља у преводу и одговарао на 30-ак питања, да би му на посљедње: Како се национално изјашњава? – анкетарка рекла да бити Бокељ он не може, јер је предвиђено или Црногорац или Србин или Хрват или Бошњак или Албанац или остали.

И ту се мој пријатељ зајапурио, јер ни по цијену да буде „остали“ није пристајао да га анкетарка сврста било као Црногорца, било као Србина, било пак као Хрвата…

Уз претпоставку да он као римокатолик и масон сигурно не жели да иде толико далеко да претпостави јединствену Бокељску цркву или бокељски језик, питао сам га зашто би по њему било важно да смо сви национални Бокељи?

И ту је кренула прича.

Пазимо…

Све што данашња Црна Гора раби у туристичком смислу, изградили су Бокељи.

Све што се оком може да опази, стечено је плаво-бијелим златом, тј. пловидбом.

Још је Милош Милошевић, ванредан интелектуалац и доживотни адмирал Бокељске морнарице (1920–2012), у дјелу од капиталног значаја „Поморски трговци, ратници и мецене“, објаснио гдје су Заливљани, да би безбједно трговали, морали да буду и ратници који топом, пушком и сабљом бране племенити терет од напада на мору, а да су код куће редом били мецене, подстичући писменост, музичко образовање, црквено сликарство, те племените занате. Из прекоморских су шкриња вадили не само књиге рукописане и штампане, већ и сјемена егзотичног биља, те предмете који се данас налазе или по приватним музејима, или у оним до којих и сирот турист може да ходочасти.

Бокељи су у прошлости увијек били вукови на мору, но јагањци на копну.

Никад није постојала удружена заливска војна сила, већ су енклаве Боке Которске биле час у служби ове, час у служби оне империје, са све осјећањем једног дијела Залива да нова власт јесте жељена и природна, и са сазнањем да је за друге та иста власт окупаторска и нежељена.

Историја Боке Которске је компликована шаховска табла, на којој два вијека у исто вријеме, на гинисовски малом простору, ем ратују, ем живе у суживоту – Османско царство и Млетачка република.

Током владавине Венеције, многи су обални Срби, нпр. скоро сви славни Пераштани, Мартиновићи, и Змајевићи, и остали, поријеклом из Црне Горе, постали римокатолици из утилитарних разлога, тако да је Марко Мартиновић – најбогатији Заливљанин свог времена, био ималац приватног бродоградилишта. Био је наутички стручњак коме препоруком из Венецијије управо руски цар Петар Велики шаље седамнаест питомаца, младих московских племића, да их у Боки обучи златним поморским вјештинама.

Тако и данас: чак и неки од ријетке обалне сорте +300, постају национални Црногорци.

Шта раде такови?

Ангажовани на страни махом владајуће странке или њених сателита, потписом легализују девастацију обале, непланску градњу и мијењање географије јединог фјорда на Медитерану. Да би живјели боље, чине исто што и њихови преци конвертити. Од Срба су постали Хрвати да би сада постали Монтенегрини.

Ко се конвертовао, конвертоваће се.

Идеална Бока, питам Великог бесједника, да ли је могућа?

Идеална је Бока немогућа постала, бесједи он, чак и у теорији. Баш као и Косово на коме су поједени већински Срби. Исто тако, у Боки више нема старих Бокеља, оних +150. Парадоксално, почесто су већи Бокељи странци који уложе право богатство у обнову палате да би јој, на крају, умјесто да ставе своје, оставили име породице која ју је изградила. То што чини Британац, Нијемац или Новозеланђанин, ријетко да би икад сивавши на обалу, Србин или Црногорац.

Мој пријатељ, иако римокатолик, није вјерујући дух. За мене је – каже – ова палата црква, а портрети мојих предака у уљу су ми иконостас. У капетанском салону почесто молитвено разговарам с прецима, јер сам, као посљедњи мушкарац – разлог њиховог постојања.

Баш као што си и ти разлог постојања твоје дјеце, помислио сам.

Баш као што сам и ја разлог постојања моје дјеце, казао је.

Гледао сам преко оне „Лисице“ човјека с изузетном социјалном интелигенцијом.

Образованог преко мјере уског заливског рама.

Човјек је то који је у име београдских студената у своје доба на беспрекорном енглеском разговарао са краљицом Елизабетом. А није био члан Савеза комуниста.

И сада, он се осјећа националним Бокељом. Ја Србином из Боке Которске.

Слажемо се да нам пругастоплави погледи на будућност нису исти.

Уједињени смо око тога да су наше заливско острво омеђено хиљадуметарским планинама посебним учинили поморски трговци, ратници и мецене.

Владајући монтенегрински Црногорци што не бих рекао да је плеоназам, гле, морају да штите освојено добро, јер је то једино што у репрезентативном смислу имају. На свим спотовима за туристичку или културну презентацију Црне Горе већина кадрова биће из Боке.

У Боки се налази преко 60% непокретног културног блага бивше најмање југословенске републике. У Боки је Которској преко двије стотине српских православних цркава, и преко стотину римокатоличких. Током историје, од свих топонима и назива културних друштава, једино је постојао Црногорски пазар – пијаца ван зидина которског Старог града, мјесто на коме су Црногорци, пошто сиђу серпентинама на пјену од мора, продавали своје производе.

Преко шестсто се Заливљана на попису 2011. године изјаснило да су национални Бокељи. То мало обално национално стадо постало је посебно из пркоса. Националним „лидерима“, Србима и Хрватима, показали су „роге“, кажипрст и мали прст – што на источној обали Јадрана није сатански знак (еквивалентан је средњем прсту на континенту).

Бокељи су настали, нема никакве сумње, од националних Срба и Хрвата потом, не и од националних Црногораца, па осим заједничког језика немају остале упоре које би их учиниле посебнима. А и за чије бабе здравље би некоме користила та егзотична плаво-бијела искључивост у посебности да се буде национални Бокељ?

Мада, постојање Бокељске партије састављене понајприје од националних Бокеља а онда и од Срба и Хрвата, не треба занемарити као могућност.

У овом тренутку да се оснује, Бокељска би партија постала опасан противних на неким наредним изборима, но посигурно би у себи имала политичког подгоричког тројанског коња. Но с друге стране – не смије се сметнути с ума да су Бокељи имућни, потомци поморских трговаца, ратника и мецена, и сами многи трговци и мецене данас, који могу дати школован ум који би могао да артикулише и кодира финалменте тај деценијама дуги и недостајући политички говор јединог фјорда на Медитерану.

Прочитајте ЈОШ:

Библију превести на црногорски језик

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

12 thoughts on “У палати националног Бокеља

  1. Ovdje ne branim Bokelje niti ih napadam, ali bih volio da znam kakvom je to artiljerijom Bokeljska Mornarica gadjala Lovcen. Koliko je meni poznato Njegoseva kapelica je gadjana artiljerijom sa ratnih brodova Austrije sa odredjenih mjesta u Zalivu. Vjerovatno su tada gadjani i rovovi na Cistoj strani(greben visine oko 1530 m, od Jezerskog vrha prema Presjeci) ciji se ostaci mogu vidjeti i danas (ja sam ih posljednji put vidio prije 20-tak godina). Ne vjerujem da je Bokeljska mornarica imala neki znacajan artiljerijski kapacitet da bi njeno eventualno ucesce u napadu na Lovcen bilo bitno. Nije mi poznato da je Bokeljska mornarica u tome uopste i ucestvovala. Ako neko zna vise o tome neka se osjeti slobodnim da nas sve prosvijetli.

    1. Jesu ali ne svojom artiljerijom koja ni danas nije jača od kubure i neke tandžare već ljudstvom u austrijskoj vojsci.

      7
      1
  2. Samo Malovicu trebao si dopustiti da ti admiral Milosevic iz Bokeljske Mornarice isprica i kako je prvo topovsko djule ispaljeno na Njegosevu kapelu bilo iz njihovog topa jer su tada bili ponosni jurisnici Austrougarske vojske.

    16
    3
    1. Jes ali to je bio bokeski garnizon sastavljen od srba katolika jer je po vijeka prije toga kotorski biskup ukinuo članstvo pravoslavnih srba u bokeskoj mornarici. Kao odgovor tome srbi pravoslavni su stvorili svoju bokesku gardu koja nije učestvovala u napadu na cg

      15
      2
    2. Kotor je za vrijeme Srpske Carevine Nemanjica dozivio ekonomski i financijski uspon, bio je glavna uvozno izvozna luka Carevine imali potpunu autonomiju ,katolicka Vlastela je imala lokalnu Vlast, dozvoljen dolazak i rad Franjevaca prije par godina je bilo 750 g od dolaska Franjevaca u Kotor. Porodica Buca ,katolici bili su vladajuca porodica u Kotoru i glavni za finansije i od ugleda na dvoru Nemanjica.
      Kasnije za vrijeme Tvrtka I kralja Srba Bosne i Primorja ta autonomija je nastavljena i cak kovali su i svoj novac u Kotoru.
      Cak su svake godine narednih 200 g poslije Nemanjica kotorski Biskup i Admiral BM na dan Mornarice uzvikivali Zivio Car u znak zahvalnosti prema Caru Dusanu ,dok to nisu zabranili Mlecani.
      1420 dolaze Mlecani i odma 1421 ukidaju autonomiju kotoranima.
      Istricar Milosevic je pisao o istoriji Kotora opsirno o Mlecanima i Austrougarima a period uspona Kotora za vrijeme Nemanjica objasnjava u dvije rijeci „predmletacki period.“

  3. I ja bih najrađe napisao da sam Bokelj jer sam Srbin iz Boke ali ovoga puta taj luksuz sebi ne možemo priuštiti. Svi da se pišemo SRBI i gotovo. Pa, 2031 ćemo da vidimo. ?

    22
    3
  4. Национални Црногорци су доказали, а национални Бокељи зацементирали чињеницу да смо ми Срби луд народ.

    29
    7

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net