ИН4С

ИН4С портал

У парничном поступку против Кецмановића саслушане разредна и директорка школе „Владислав Рибникар“

Фото: Н. Скендерија

У Вишем суду у Београду данас је саслушањем сведока настављен парнични поступак против мајке и оца дечака који је 3. маја прошле године у Основној школи “Владислав Рибникар” убио деветоро деце и чувара школе.

Тужена мајка дечака Миљана Кецмановић која је данас требало да буде саслушана, није се појавила на суђењу, а њена пуномоћница је изостанак правдала чињеницом да она није још испитана у кривичном поступку у својству оптужене.

Тужени отац, Владимир Кецмановић био је доведен из притвора Окружног затвора, али је из здравствених разлога одмах и враћен.

Пред судом је сведочила Драгана Томић, разредна одељења В!!/2 у којем се масакр догодио.

Она је навела да се К. К. пребацио у другу смену јер је ту имао више другара, док га у претходном одељењу нису добро прихватили.

Малолетник је био ћутљив и миран, али увек када би га нешто питали он би знао и имао је све петице, рекла је разредна и додала да је знала да К. К. иде и у музичку школу и на глуму, док је на питање да ли је имала сазнања да је он некоме причао о стрељани и пуцању, одговорила да то нико није помињао.

Током првог полугодишта К. К. је био миран и повучен, али како је оценила разредна, то није било необично. Додала је да је доста изостајао из школе, имао два пута корону, као и да је у марту имао “пост ковид”.

Како је појаснила разредна, Миљана Кецмановић ју је у марту прошле године обавестила да К. К. спава по 20 сати и да не може да се концентрише па је замолила да скрене пажњу и наставницима да имају разумевања.

Последњих месец дана је К. К. био расположен и насмејан, навела је она.

Причајући о наводима да је К. К. на екскурзији спавао у фотељи, разредна је потврдила да је он прву или другу ноћ спавао у фотељи, и она га је питала зашто, на шта је он одговорио да је играо игрице и заспао у фотељи.

Томић је говорећи о дану масакра, рекла да је довела дете у школу и отишла да нешто заврши када је чула пуцањ за који је помислила да је петарда, али је убрзо када је изашла из зборнице видела чувара Драгана Влаховића како лежи и вратила се да позове полицију.

Наредна два сата, како појашњава, није знала ко је убијен, али су јој полицајци у једном тренутку рекли да уђе у учиниоцу да идентификује тела убијене деце, јер ће то значајно скратити цео поступак, како су јој објаснили.

“Увели су ме у учионицу пуну мртве деце и ја сам ишла од једног до другог детета и говорила ко се како зове”, рекла је Томић додајући да је од тад на боловању.

Разредна је навела и да је К. К. током те школске године имао око 200 оправданих, углавном правданих лекарским извештајима из клинике у којој је његов отац радио.

У судници је претходно сведочила тадашња директорка школе Снежана Кнежевић која је испричала да је према њеним сазнањима К. К. био одличан ђак, ишао на такмичења и да се нико није жалио на његово понашање.

Говорећи о дисциплинским поступцима против запослених, Кнежевић је навела да су у раду код секретара, педагога и психолога те школе утврђени пропусти.

Тог 3. маја она није била у школи и о догађају ју је обавестила њена заменица, док је одговарајући на питања судије објаснила да су јој полицајци тада рекли да не сме да комуницира са родитељима деце док се не заврши увиђај.

Питања су директорки постављали и оштећени односно родитељи убијене, док је Бранко Анђелковић питао да ли је она на поруку забринутог родитеља јер је млађа сестра К.К. сипала на рекреативној настави вршњацима у бочице са водом детерџент, како он тврди, одговорила “да ли ви знате ко су њени родитељи”.

Директорка је негирала да је то рекла.

Нина Кобиљски мајка убијене девојчице је директорку питала зашто се није обратила јавности и заштитила част убијене деце, у данима када се спекулисало да су насилници, на шта је директорка рекла да су се питања новинара тицала убице, а не убијене деце.

На следеће суђење позвани су Миљана Кецмановић и неколико запослених у школи, док је један сведок, Иванка Јовановић, иначе тадашња помоћница директорке, присуствовала данашњем суђењу због чега је уклоњена са списка сведока и она неће сведочити у овом поступку.

Огњен Божовић пуномоћник чланова породице убијених је након суђења новинарима рекао да је стекао утисак да одговорна лица те школе или нису познавала процедуре или су их игнорисала, додајући да је постојало очигледно размимоилажење у комуникацији међу њима.

Божовић је рекао да би најпре требало прегледати све транскрипте са суђења током којих су они сведочили и сачекати да се сви из школе испитају како би се изнео коначан утисак о одговорности запослених.

Бранилац породице Кецмановић Марина Ивеља након суђења је новинарима испред Палате правде рекла да је утисак разредне и директорке да К. К. није показивао никакво неуобичајено понашање, те да је био потпуно уклопљен и адаптиран у ново одељење.

Ивеља је додала да је разредна навела да се он нормално понашао да је са свим другарима био у добрим односима, као и да је истакла да је у последње време био расположенији у односу на период када је ступио у нови разред.

Овом тужбом је, поред Миљане и Владимира Кецмановића, обухваћен и њихов син малолетник који је починио масакр.

Тужба је поднета у парничном поступку због накнаде нематеријалне штете за претрпљене душевне болове услед смрти блиског лица, као и на име претрпљеног страха.

Против Кецмановића се воде три парнична поступка, док је укупно поднето пет тужби, а поднели су их малолетници и наставница историје који су тада тешко рањени, пренио је Спутњик.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net