У Подгорици се изда сваки стан који се огласи
1 min readПодаци којима се барата у стратешким државним документима који обрађују област становања показују да у Црној Гори има 1,14 станова по домаћинству, што значи да има чак и вишка простора. У пракси, добар део тих станова је у власништву оних који издају простор.
Број подстанара у Црној Гори непознаница је. Званични подаци новијег датума или не постоје, или институције нијесу вољне да га саопште. „Побједа“ се обратила на неколико адреса како би дошла до тих бројки, али су остали ускраћени за одговор.
Званични подаци којима се барата у стратешким државним документима који обрађују област становања показују да у Црној Гори има 1,14 станова по домаћинству, што значи да има чак и вишка простора. У пракси, добар дио тих станова је у власништву оних који издају простор.
Према расположивој статистици МОНСТАТ-а из 2011. године, у нашој земљи има 18.425 породица (око 60.000 чланова) са подстанарским статусом. Подаци говоре да је Будва град са највише подстанара, док их је у Андријевици, процентуално посматрано, најмање. Тако од укупног броја домаћинстава (7.042) која живе у Будви њих 1.526 (22 одсто) су подстанари. У Андријевици од 1.666 домаћинстава, њих 30 (два одсто) живе као подстанари.
Из Агенције за становање казали су Побједи да немају податак о броју људи који изнајмљују станове. Исто им је незванично речено из Секретаријата за комуналне послове, као и из Управе за инспекцијске послове.
Из Пореске управе Побједи нијесу одговорили на питања. Мира Радовић из агенције “Ива некретнине” Побједи је казала да је интересовање за издавање станова у Подгорици огромно и да се изда сваки стан, нарочито у августу.
“Сад је период кад је то више изражено јер студенти траже станове. Нарочито их интересују гарсоњере поред факултета или мањи једнособни станови. Локације које су популарне су Преко Мораче и Стари аеродром”, казала је Радовић.
Цијене варирају зависно од локације, старости некретнине… Према ријечима Радовић, једнособне станове у кварту Преко Мораче издају за 300 до 400 евра, али цијена зависи од степена опремљености, као и од тога у којој је згради стан и да ли има гаражно мјесто. Гарсоњере су од 220 до 260 или 300 евра у дијелу Преко Мораче који је најтраженији. На Старом аеродрому једнособни станови се, како наводи, издају по цијени од 220 до 350 евра, а гарсоњере од 180 или 200, до 220 евра.
“Клијенти некад прецијене своју некретнину, јер им то дозвољава тржиште. Некада ћете платити и до 50 евра више за жељену локацију што ће станодавцу добро доћи”, каже Радовић.
Како је рекла, има у понуди и луксузних некретнина које се издају од 1.500 до 5.000 евра, али се издају странцима амбасадама или конзулатима и слично. Радовић је нагласила да људи највише траже ненамјештене станове, али да их је мало у понуди.
“Мало их је, јер се јављају углавном закуподавци који опремају станове и тако су цијене веће”, навела је Радовић. Рекла је да је најбоља варијанта када се станови закупе у јулу, јер их тада има највише у понуди.
Да се гарсоњере и једнособни станови највише траже, потврдила је и Ања Лаиновић из Берана. За пет година колико живи подстанарским животом промијенила је чак шест станова и, како каже, није имала среће са станодавцима. Дешавале су јој се необичне ситуације.
“Живјела сам у насељу Толоши на два мјеста, у Далматинској улици, у центру, у Московској улици. Сад живим код Економског факултета. Увијек сам тражила да будем близу факултета и коначно сам послије лоших искустава наишла на доброг станодавца. Живим у комфорној гарсоњери коју плаћам 150 евра”, прича саговорница Побједе. Раније је за једнособан стан у Московској улици издвајала 300 еура мјесечно, а у центру су она и другарица давале по 150 за лијеп стан, али су, признаје, имале попуст.
“Цијене углавном зависе од локације. Могу рећи да смо од газде коме смо гарсоњеру плаћале 200 евра доживљавале толико непријатности да не желим тога ни да се присјећам”, прича Ања ружно искуство.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: