ИН4С

ИН4С портал

У породилишту КЦЦГ-а није било случајева да се коронавирус пренио са мајке на бебу

1 min read
У породилишту Клиничког центра Црне Горе (КЦЦГ) од краја октобра породило се 30 жена које су биле ковид позитивне, није било случајева да се ковид пренио са мајке на бебу, а не савјетује се да ковид позитивне мајке прекину дојење, јер вирус у млијеку није доказан.

Фото: ПР Центар

У породилишту Клиничког центра Црне Горе (КЦЦГ) од краја октобра породило се 30 жена које су биле ковид позитивне, није било случајева да се ковид пренио са мајке на бебу, а не савјетује се да ковид позитивне мајке прекину дојење, јер вирус у млијеку није доказан.

Гинеколог и акушер у КЦЦГ-у прим. др сци. Гордана Вукчевић казала је да је трудноћа период радости, али и неизвјесности, а пандемија је додатно појачала осјећај страха и збуњености код трудница.

„Оне морају да иду на редовне контроле, а морају и да поштују све епидемиолошке мјере. Ми имамо ковид амбуланту у оквиру наше Гинеколошко-акушерске клинике гдје се примају пацијенткиње које су ковид позитивне. Раздвојен је пут како се те пацијенткиње не би мијешале са осталима трудницама и пацијентима“, објаснила је Вукчевић за ПР Центар.

У породилишту постоји посебна порођајна сала за жене које су ковид позитивне.

„Све порођајне сале су физички одвојене тако да не постоји могућност да жене које су ковид позитивне дођу у контакт са осталим женама и да пренесу инфекцију“, казала је Вукчевић.

Труднице се примају и порађају без тестирања, уколико немају симптоме и тегобе које би указале да постоји могућност да су ковид позитивне.

„Али наравно и пацијенткиња и сви ми смо свјесни ризика који носи она или неко од нас и апсолутно се понашамо у складу са свим мјерама заштите. Апелујемо на наше пацијенткиње да природан ток болова испоштују до максимума да би што краће биле у болници“, рекла је Вукчевић.

Први контакт мајке и бебе након порођаја, у порођајној сали, одвија се несметано.

„Касније се раздвајају мајка и беба. Мајке бораве у двокреветним, трокреветним собама, а бебе су смјештене у дјечијем боксу. Бебе се доносе мајкама на подој у тачно одређено вријеме и мајке, па и оне које чекају резултате тестирања, могу са маском да доје бебу, раде око ње, наравно водећи рачуна о хигијени“, објаснила је Вукчевић.

Подсјетила је да су се до краја новембра ковид позитивне труднице порађале у Болници Кодра, али је и тада било спорадичних случајева пацијенткиња које су биле позитивне, а породиле су се у Клиничком центру.

Вукчевић је појаснила да није искључена могућност вертикалне трансмисије, односно да није искључена могућност да се роди ковид позитивна беба од мајке која је ковид позитивна.

Када је трудница ковид позитивна, а партнер такође позитиван или у самоизолацији ковид служба Дома здравља довози мајку у Клинички центар и након порођаја је враћа кући, а „ако је неко од блиске родбине негативан, он може да преузме бебу“.

Перинатолог у КЦЦГ-у прим. др Данко Наталић појаснио је да се бебе мајки које су ковид позитивне одвајају у посебну просторију да се не би мијешале са другим бебама.

„Код беба чије су мајке ковид позитивне тестови се раде два пута у размаку од 24 или 48 сати. Све бебе су биле негативне. Нисмо имали ситуацију да се ковид пренио са мајке на бебу“, казао је Наталић.

Од марта прошле године, односно од почетка епидемије коронавируса, договорено је да се мајка и беба из болнице отпуштају што раније како би се избјегли контакти и могућност заразе.

„То је и тренд у Бабy фриендлy породилиштима да су беба и мајка заједно и да што прије иду кући. Отпуст може да услиједи већ 24 сата након порођаја, а наравно медицински разлози иду први и нећемо никада отпустити ни мајку ни бебу ако се сумња да нешто није у реду. Беба и мајка морају бити у добром стању да би у обзир дошао отпуст 24 сата након порођаја“, рекао је Наталић.

У случају царског реза боравак у болници је нешто дужи и онда се мајка и беба отпуштају након 48 или 72 сата.

Када је ријеч о проширењу породице, а када су у питању компликоване трудноће које захтјевају честу посјету здравственим установама, о њима би, како сматра Наталић, требало добро размислити.

„Ако се у старту зна да ће неке трудноће бити компликоване, због хроничне болести мајке или неких других проблема о њима би требало добро размислити и у договору са гинекологом процијенити ризике и видјети да ли има простора да се трудноћа одложи за мирнији период“, појаснио је Наталић.

Партнери и у вријеме епидемије могу да присуствују порођају ако поднесу упит, односно молбу директору и ако имају негативан ПЦР тест не старији од 48 сати.

„Имали смо нешто мањи број упита да партнери присуствују порођају у ових протеклих годину, али иначе порођају присуствује прилично велики проценат очева у односу на период прије десет година. Када је о присуству партнера ријеч имамо позитивна искуства. Жени много значи што није са потпуно непознатим људима и што је ту неко ко може да јој пружи значајну емоционалну подршку“, казао је Наталић.

Појаснио је да сви пацијенти/киње који улазе у Клинички центар на заказане интервенције раде ПЦР тест и за оне који су позитивни постоје одређене собе које имају мокри чвор и спроводи се посебна процедура да особље не би контактирало и са позитивним и са негативним пацијентима и евентуално пренијело вирус.

„Али, наравно постоје хитни пријеми трудница свакога дана. Те труднице немају са собом тест. Ако се деси да мора да легне на одјељење и рачуна се да ће њен боравак бити дужи и да ће бити у контакту са више особља, те жене се тестирају на пријему. Дешава се да се, прије него што буде готов тест, жена породи, иде на одјељење акушерства. Када стигне налаз да је жена позитивна она се премјешта у посебну собу“, појаснио је Наталић.

Препорука је да се собе у којима борави више породиља често вјетре и жене које бораве заједно морају да поштују све епидемилошке мјере.

Наталић је истакао да вирус није доказан у млијеку и не савјетује се да ковид позитивне мајке прекину дојење.

„Осим осталих храњивих састојака и антитијела се преносе преко млијека. Оно што је проблем јесте боравак у истој просторији. Важан је и период кад је мајка позитивна на ковид. Мајка је најзаразнија дан-два прије симптома и четири-пет дана послије првих симптома и тада постоји шанса да вирус пренесе на бебу. Зато је неопходно стално поштовати мјере заштите“, поручио је Наталић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net