У регистру 103 педофила, евиденција није јавно доступна
![педофили](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2019/01/Pedofili.jpg)
Илустрација
У Регистру педофила именом и презименом уписане су 103 особе, а њихови подаци нијесу јавно доступни. Док министар правде Бојан Божовић истиче да ће приступ подацима бити омогућен надлежним институцијама, родитељи критикују ту одлуку, сматрајући да се тако више штите починиоци него дјеца, наводи се у прилогу ТВЦГ.
Како баланс између заштите дјеце и приватности педофила остаје кључно питање, расправа о надзору и правилима кретања осуђених особа и даље је у току.
С једне стране боља заштита дјеце, а с друге страх од стигматизације педофила и њихових породица.
Тас на ваги превагнуо је у корист ових других када су надлежни одлучили да Регистар педофила, у ком се налазе 103 особе, не буде јаван.
Ипак, министар правде Бојан Божовић истиче да прступ подацима није херметички затворен.
“Прије свега се морају обратити оне инстанце које су задужене за то: тужилаштво, суд, институције које раде са дјецом. Оне су такође у обавези да се обрате Министарству правде због провјера лица која треба да раде са дјецом. Министарство правде ће доставити информације да ли се тражена лица налазе у том регистру. Уколико се налазе, то лице не може радити, наравно, и та могућност је у потпуности искључена”, каже за ТВЦГ Бојан Божовић, министар правде.
Сјеверна Македонија је изузетак с јавним регистром, док већина земаља, укључујући и нашу, задржавају сличну праксу. Разлога је више, а ризик од грешке један је од аргумената.
“Прије свега заштита приватности, не само тих лица које се налазе у регистру, већ и њихових породица. Страх да може доћи до стигматизације уколико он буде толико отворен да се неће само односити на лица која су у њему, у том регистру, већ и лица која су на одређени начин родбински, пријатељски или некако повезани са тим лицима”, каже министар за ТВЦГ.
Да држава више мисли на починиоце, него на дјецу, сматрају у Удружењу родитељи.
“Имате такву ситуацију да не знате ко вам све долази у контакт са дјецом, не знате ко све може да им нанесе неку врсту повреде, врло тешког стреса”, наводи Кристина Михаиловић, из удружења Родитељи.
С обзиром на то да држава зна ко су те особе, онда треба и да их надзире, поручује Михаиловићева.
Божовић напомиње и да рјешење о тајности података у Регистру педофила није непромјењиво, те да се ради о трајној евиденцији која се не може брисати.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
Не постоји нити један разуман разлог за толику конспиративност. Питање које се поставља је: Чему списак који се не користи? Не треба да се јавно објаве сва имена са списка. Довољно је да заинтересовано лице (родитељ, наставник, социјални радник итд.) може да писаним путем, у заштићеној комуникацији, постави питање да ли се нека особа, са коју постоје основи сумње да је педофил, налази на списку. При томе, заитересовано лице треба да предходно потпише изјаву да ће саопштени податак чувати као тајну и да своју сумњу у ту особу писмено образложи.