У руском граду Пушкину се реконструише последњи дрвени храм саграђен у Руској империји
1 min readКамен темељац којим ће симболично бити означен почетак изградње биће данас, 1. августа постављен на мjесту на коме се налази очуван темељ старог храма. Градња цркве почела је 1915. године на Царскоселском братском гробљу. На гробљу које постоји од 1914. године сахрањивани су борци погинули у Првом свjетском рату. Управо у Царском селу налазиле су се велике болнице па су многи рањеници са фронта овдjе пребацивани.
Када је градња цркве „Ублажи моје жалости“ почела на гробљу је било сахрањено више од 400 људи, а 1917-те било их је већ 1.500.
Црква је била активна до 1937. године када је старјешина храма убијен, а светиња порушена. Престало је да постоји и Царскоселско братско гробље, које је преорао булдожер, после чега је насут слој земље по површини. На неким дјеловима су чак направљене баште.
Прије двадесет година на мјесту гдје је било гробље почело се са вршењем богослужења. Баште су уклоњене и простор очишћен. У плану је да се подигне меморијални центар „Гробница непознатог војника из Првог свјетског рата“.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Као у Подгорици испод древне Цркве Св. Ђорђа! Ко су ти сатаноиди који се Бога не боје, а људи не стиде но још и подижу и обнављају „споменке“ убицама нејачи и сиротиње без гроба и утока.
Колико суза и крви је текло послије Похаре Куча, а колико тек послије страшних „савезничких бомбардовања“ Подгорице и других градова по Црној Гори и Југославији. Ко ли оно уби муринску недужну дјецу и осталу чељад, ко ли оно звјерски уби малену светицу Милицу Ракић?
Сачувај и одбрани праведнике, Велики Господе!