ИН4С

ИН4С портал

Аустралијска полиција: У Рашкој области религијска изолација извор џихада

1 min read

Мирсад Омеровић, рођени Тутинац, познатији као Ебу Тејма, недавно је ухапшен у Бечу, због сумње да је за потребе Исламске државе слао борце са Балкана у Сирију и Ирак. Стручњаци за безбједност истичу да у Беч из Босне долазе главе џихадистичког покрета. Иако је број џихадиста из Аустрије мали у односу на број муслимана, довољно је велики да је Аустрија одлучила да промијени 100 година стар закон о исламу, пише РТС. MIRSADOMEROVIC

Двије године аустријска полиција пратила је „проповједника мржње“ Мирсада Омеровића, познатијег као Ебу Тејма, због сумње да је из Беча слао борце у Сирију и Ирак. А онда је недавно и ухапшен, вече прије него што је сам хтио да оде у Сирију.

Аустријски медији писали су да је повезан са случајем двије аустријске тинејџерке босанског поријекла које су отишле у Сирију спремне да погину, што се једној о њих, наводно, на крају и десило.

„Ебу Тејма је најзначајнији играч Исламске државе у западној Европи који је ухваћен до сада. Он је радио на регрутацији бораца за Ирак и Сирију. Између 64 и 120 људи је отишло у његовој организацији, али је у исто вријеме прикупљао фондове за мање подружнице по Босни и широм Балкана“, каже уредник на РТС-у Раде Маројевић, који је истраживао проблем радикалног ислама на Балкану.

„Аустријанци тврде да имају доказе да је он био у директној вези са првим човјеком Исламске државе Ел Багдадијем“, наводи Мароевић. Тејма, односно Мирсад Омеровић, рођен је у Тутину, неколико година провео је у селу Горња Маоча код Брчког, сједишту вехабијског покрета у Босни и Херцеговини и центру за индокринацију радикалних исламиста.

Sandzak_region_m1ap

Из Горње Маоче, Ебу Тема долази у главни град Аустрије, Беч. Та веза добро је позната аустријској полицији.

Портпарол Министарства унутрашњих послова Аустрије Карл Хајнц Грундбек истиче да су са ратом у Босни раних деведесетих година тамо долазили арапски борци. „Из тог исламистичког резервоара су ударени темељи будуће радикализације“, истиче Грундбек.

И Петер Пилц, стручњак за безбједности и портпарол Партије зелених, наводи да је ријеч о реповима босанског грађанског рата. „Остаци тих јединица су и даље у Босни, учврстили су се и сада дјелују кроз исламистичке регрутне руте“, наводи Пилц.

Већина радикалних исламиста у међувремену је из Босне отишла, али је радикални ислам у Босни остао. Мада је у претходне четири године било доста акција хапшења, од акција „Сумрак“ и „Свјетлост“, па све до недавне акције „Дамаск“, када је ухапшен један од лидера вехабијског покрета у БиХ Билал Боснић.

Неки од водећих радикалних исламиста из Сарајева сада су у Бечу. Стручњаци за безбејдност кажу да је главни град Аустрије постао главни регрутни центар за потребе „најуспјешније“ терористичке организације на свокету – Исламске државе.

Из Беча је пут Сирије и Ирака ове године отишло 160 бораца, тридесетак их је погинуло, а 60 њих се вратило у Аустрију. Петер Пилц каже да преко Беча у Ирак и Сирију највише одлази младих Чечена-

„Са Босанцима имамо други проблем него са Чеченима. Код Чечена је углавном ријеч о младим људима који су ‘врбовани’, што значи на неки начин наговорени, заведени. Из Босне, међутим, долазе ‘главе’ џихадистичког покрета“, истиче Петер Пилц.

Санџачко-бечка веза

Пут Сирије одлазили су и борци из српског и црногорског дијела Санџака. По чему се санџачка веза разликује од босанске везе?

„Молим за разумијевање, о томе не могу да говорим детаљно, јер је ријеч о текућим акцијама надзора и сакупљања података. Али ситуација није различита од оне која се детектује у Босни – изолована села, не географски, већ идеолошки и религиозно“, истиче портпарол Министарства унутрашњих послова Аустрије.

Промјена 100 година старог закона о исламу

Аустријска влада много наде полаже у нови закон о исламу, којим се мијења онај из 1912. По том закону, биће забрањено финансирање из иностранства свих исламских организација.

По новом закону о исламу, сви имами мораће да буду школовани у Аустрији, док ће они школовани у Турској или Саудијској Арабији морати да напусте земљу. „Тај закон даје право аустиријском канцелару да по нахођењу може да укине правни статус исламској вјерској заједници, ако је то потребно“, казала је дописник РТС-а из Беча Весна Кнежевић.

„Ствар је у томе да се више ништа не може урадити, да је тај нацрт закона готов, с тим да исламска вјерска заједница тек сада најављује формалну жалбу због тога што се тај закон доноси у таквој форми“, наводи  Кнежевић.

Радикални ислам није само аустријски, већ и европски проблем. Европска унија развила је РАН платформу за рано откривање радикализације и спрјечавање тероризма и за те сврхе до краја ове деценије предвидјела 10 милијарди евра.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net