ИН4С

ИН4С портал

У спаљеном Архиву БиХ штета ненадокнадива

zgrada-vlade-plamen-bhindex
У зграду Предсједништва БиХ у којој је смјештен Архив БиХ још увијек нико не може ући. Ова институција задужена је да чува историјски материјал чија се вриједност не може мјерити.

Током јучерашњег послијеподнева страдао је депо Архива БиХ са највреднијом грађом.

,,Ту се налази претежно аустроугарска грађа, персонални досјеи, збирке поклона и откупа гдје су се налазили прилично стари документи. Проблем је и то што се гасило водом, па је могуће да се вода слила и у доње депое. Још увијек не знамо у каквом су стању“, каже Домазет.

Угледни историчар и професор Филозофског факултета у Сарајеву, те члан Комисије за очување националних споменика БиХ, Дубравко Ловреновић, шокиран је и забринут због уништавања архивских фондова чија вриједност је непроцјењива.

„Зграде, зидови и намјештај се могу поправити, али ако је тачно да је страдао велики број архивске грађе аустроугарског периода, онда је то непроцјењива штета. Ти фондови се не могу вратити и сматрам да је то, са становишта заштите културног наслијеђа, највећа штета“, каже Ловреновић.
Додаје да се за оштећење националног споменика, по закону се, може добити и до пет година затвора.

„Недопустиво је оштећивати национални споменик било да је циљано или стихијски. Судска инстанца то мора процесуирати“, нагласио је Ловреновић.
О стварној штети у Архиву БиХ знаће се више након увиђаја тужилаштва чији се долазак очекује током дана.

Архив Србије: Нудимо стручну помоћ Архиву БИХ
perisic

Архив Србије изражава солидарност са колегама у Архиву БиХ и са његовим директором Шабаном Захировићем. У исто време, наша институција нуди сваку врсту стручне помоћи колегама у Архиву БиХ на спасавању угрожене архивске грађе и санирању последица оштећења као и помоћ ради што скоријег наставка рада у тој установи, пише у саопштењу Мирослава Перишића, директора Архива Србије.

,,Штета је несагледива – култура и наука остали су без једног дела значајних извора за проучавање прошлости. И на личном, људском плану као колеги јасан ми је осећај губитка и туге који осећају сарајевски архивисти.Као историчару који је више пута имао задовољство да истражује у Архиву БиХ добро ми је позната љубазност, професионалност и стручност колега који тамо раде“, наводи се у саопштењу Мирослава Перишића.

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy