ИН4С

ИН4С портал

У Србији 65 жртава трафикинга за шест месеци ове године

trafiking

У ланцу експлоатације као жртве трговине људима у свету је 27 милиона људи, а у Србији је за првих шест месеци ове године индентификовано је 65 жртава и потенцијалних жртава, речено је данас на конференцији поводом међународне бициклистичке акције „Изазов слободе“ намењене превенцији трговине људима.

Иначе, бициклистичка вожња у организацији међународне организације А21 кампања почела је 6. октобра у Бугарској, а завршава се уочи 18. октобра – Европског дана борбе против трговине људима, у Лондону.

Током боравка у Србији бициклисти су прошли Пирот, Ниш, Београд и Нови Сад.

Директор А21 кампање и акције „Изазов слободе“ Дарен Ковингтон је нагласио да је кампања превентивна, а да је циљ скретање пажње на трговину људима, као и да ће бициклисти у 11 дана обићи територије 10 земаља и прећи укупно 12.500 километара.

Према његовим речима, трка је кренула из Бугарске и Србије – земаља порекла жртава трговине људима, а бициклисти ће проћи кроз још осам држава где се жртве експлатишу, земље западне Европе, а трка ће бити завршена у Лондону.
„27 милиона људи се налази у ланцу експлатације као жртве трговине људима. Профит од трговине људима је јако велики и ради се о 32 милијарде долара на годишњем нивоу. Тај новац највише долази из сексуалне експлатације где најмлађа регистрована жртва има свега четири године“, рекао је Ковингтон.

Он је истакао да је трговина људима растућа криминална активност, друга највећа грана криминала у свету, и да због тога треба радити заједно на његовом сузбијању.

Џереми Ленг из британске амбасаде је похвалио акцију „Изазов слободе“ и додао да је важно схватити да се трговина људима не дешава „тамо неким људима у другим земљама већ у право овде и то грађанима Србије“.

Он је истакао да је неопходно да сви заједно отворимо многа питања о превенцији, систему заштите, индентификовању жртава трговине људима, судској пракси, секундарној виктимизацији…
„Према последњим проценама, у свету се око 27 милиона људи налази у овој врсти модерног ропства. Деца, мушкарци и жене су пођеднако жртве сексуалне и радне експлатације. То значи да сваких 30 секунди неко постане жртва трговином људима“, рекао је Ленг.

Он је додао да је просечна старост жртава 12 година, а да подаци за Србију показују да се у више од половине случајева ради о деци млађој од 18 година.
„Жртве трговине људима у Србији су принуђене на сексуалну експлатацију, принудни рад и прошење“, оценио је Ленг.

Наводећи да се још увек дешсава да жртве трговином људима у случцају чињења неког мањег преступа буду кажњене уместо да им буде пружена помоћ, он је истакао да се мора пронаћи прави начин да им се помогне да успоставе нормалан живот.

Директорка Центра за заштиту жртава трговине људима Сања Кљајић рекла је да је у току ове године, за првих шест месеци – од јануара до јуна идентификовано 65 жртава и потенцијалних жртава трговине људима у Србији

Наводећи да је урађен Нацрт стратегије и акционог плана за сузбијање трговине људима у Србији који обухвата период од 2013. до 2018. године, она је истакла да је Србија од 2001. године покушавала да значајно унапреди приступ борбе против трговине људима, а да је један од тих напора и владина одлука о оснивању Центра.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net