У Србији свака десета особа има предијабетес
1 min read
фото: А. Васиљевић
У Србији свака десета особа има предијабетес и већина њих није свесна да су у ризику да добију дијабетес, упозорили су данас лекари на представљању мобилне апликације која помаже да се утврди ризик од обољевања.
Предијабетес је стање организма где вредности шећера у крви пре оброка могу бити изнад нормалних, али недовољно високо да указују на појаву дијабетеса.
Вероватноћа да ће особа у стању предијабетеса постати дијабетичар у року од пет година је 20 до 50 одсто, док 36 одсто људи у Србији не зна да болује од дијабетеса.
Апликација „Предијабетес тест” и сајт www.yourprediabetes.info покренути су у оквиру кампање „Твој предијабетест” са циљем да грађани сазнају више о овом обољењу и предузму мере превенције.
У свету живи 374 милиона људи са предијабетесом, од чега 90 одсто њих није ни свесно да га имају.
Нездрава исхрана и недовољно физичке активности два су кључна узрока за развој предијабетеса.
„Предијабетес нема никаквих симптома, због чега људи ни не знају да га имају. Зато би сви требало да ураде кратак тест у виду упитника на својим мобилним телефонима, и ако им покаже да су у ризику од појаве предијабетеса и дијабетеса, да се обрате лекару”, изјавила је на конференцији за новинаре докторка са Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма Александра Јотић.
Факторе за појаву предијабетеса имају особе старије од 45 година, прекомерне тежине, недовољна физички активне са високим крвним притиском и холестеролом, али и они који имају генетске предиспозиције за ово обољење.
Због данашњег начина живота у опасности од оболевања од предијабетеса, а касније и дијабетеса, су и млади старости између 20 и 39 година, због чега ће, како тврде стручњаци, до 2040. године на планети живети пола милијарди људи са предијабетесом.
Доктор са Клинике за ендокринологију Небојша Лалић сматра да је ширење свести о постојању стања предијабетеса важно за процес превенције, у коме активно учествује и држава.
„Постоји национални консензус, национални водичи, као и национални програм за превенцију типа два дијабетеса који обухвата и предијабетес. То је добра основа коју треба и применити”, рекао је Лалић.
Он је додао и да је пандемија корона вируса утицала на квалитет лечења пацијената оболелих од дијабетеса, што је на неко време и превенцију од ове болести ставило у други план.
„У Србији се ради на превенцији предијабетеса, али стално нам долазе разни удари, укључујући и ковид који је мобилисао све лекаре и сестре у ковид амбуланте”, казао је Лалић.
Извор: Политика

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

