У Србију стиже 16 иновативних љекова за 3 мјесеца
1 min readВлада Србије је ових дана усвојила нову листу љекова Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО), на коју је први пут увршћена најсавременија иновативна терапија за карцином плућа и мултиплу склерозу, као и најновији медикаменти за лијечење карцинома простате и меланома. Како је најављено, уследиће процедура јавне набавке, тако да ће љекови бити доступни пацијентима за три месеца.
Стављање 16 нових иновативних љекова на такозвану позитивну листу одлична је вијест за осигуранике у Србији, који ће сада за болести као што су карцином плућа, мултипла склероза, карцином простате и метастатски малигни меланом на располагању имати неке од најефикаснијих терапија које медицина данас може да пружи у тим областима, сматра Бојан Тркуља, директор Удружења иновативних произвођача лекова „Иновија”.
У изјави за „Политику”, он истиче да је улазак ових савремених љекова на листу омогућен захваљујући знатном повећању инвестиција у иновативне терапије, будући да је у 2020. години планирано да се само за нове иновативне љекове издвоји пет милијарди динара.
– То је далеко највећи буџет који је РФЗО обезбиједио у последњој деценији и представља резултат одлучне иницијативе коју је руководство РФЗО-а, са директорком проф. Сањом Радојевић Шкодрић на челу, а уз подршку Министарстава здравља и финансија, предузело ради повећања доступности иновативних терапија и смањења заостатака које на том пољу годинама имамо у односу на земље региона. Иновативна индустрија је допринијела обезбијеђивањем повољнијих услова набавке ових љекова него што је то случај у земљама региона кроз потписивање такозваних посебних уговора, према којима иновативне фармацеутске компаније преузимају део трошка доласка ових љекова на позитивну листу – појашњава Тркуља.
У овом тренутку он напомиње да на располагању имају три модела посебних уговора, а да се надају да ће у договору са РФЗО-ом нове моделе увести већ у првој половини ове године.
У исто вријеме, то је само први од низа корака које је неопходно предузети како би осигураницима на располагању била макар она иновативна терапија која је доступна у земљама региона. На списку приоритетних терапија који су републичке стручне комисије саставиле 2018. године било је готово 90 љекова из практично свих области медицине и за те је лекове струка недвосмислено одлучила да морају у најскоријем року бити доступни кроз позитивну листу.
– Имајући у виду да медицина напредује крупним корацима и да се у свијету сваке године појави двадесетак нових иновативних лекова који својствима и резултатима надмашују оно што је претходно био златни стандард у лијечењу одређених обољења, та приоритетна листа ће вероватно током 2020. године претрпијети одређене измјене, тако што ће неки лекови, у областима где се у међувремену појавила ефикаснија терапија, бити скинути, док ће они нови који су после 2018. године регистровани код нас бити додати, али суштина неће бити битно промењена. Само убрзаним стављањем десетина нових иновативних љекова у 2020. и 2021. години можемо да на прави начин заокружимо иницијативу коју су заједнички покренули надлежни органи и да тако, за отприлике годину до годину и по дана, констатујемо да су они лоши дани с почетка друге деценије двадесетог века, када иновативни љекови нису редовно долазили на листу, коначно иза нас – сматра Тркуља и појашњава да то значи да је, имајући у виду средства која су на располагању у 2020, на мјесту очекивање да ће до краја године барем још двадесетак нових иновативних љекова доћи на позитивну листу. Који ће то љекови бити, у овом тренутку је незахвално прогнозирати, каже он, јер одлуку о томе доноси струка, на основу листе приоритета и ситуације у свакој терапијској области.
Удружење „Иновија” сматра да је најбољи начин да се питање континуиране доступности најефикаснијих иновативних терапија уреди на одржив и системски начин кроз формирање издвојене буџетске линије, са средствима која су намењена само за улазак иновативних лекова. Висина улагања би се могла планирати за сваку наредну календарску годину, што би обезбиједило да кораци који су ове године направљени не буду изузетак, већ дио будућег системског решења финансирања иновативних љекова. Овакво рјешење је већ на снази у већини земаља Европе, па и нашег региона.
За РФЗО то доноси предвидљивост у трошковима за љекове током календарске године, струка зна колико је новца на располагању и у складу са тим доноси одлуке којим редоследом ће се терапијске области поређати на списку приоритета, иновативна фармацеутска индустрија добија подстрек да у Србији настави да региструје и учини доступним најсавременије љекове који су одобрени у ЕУ, као и да подржава здравствени систем кроз обезбјеђивање најповољнијих услова приликом набавке љекова за нашу земљу, а осигураници сигурност да ће им оно најбоље што медицина може да понуди бити на располагању.
Извор: Политика
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: